Samo życie

Niezły kit

Wczoraj spędziliśmy pół dnia na gotowaniu, smażeniu i pieczeniu. W wyniku uzyskaliśmy dwa ciasta owocowe (jedno jagodowe i jedno truskawkowe), siedem szaszłyków i trochę babeczek (zwanych w lokalnym mieszanym narzeczu muffinkami).

Zjeść siedem szaszłyków we troje to zadanie na co najmniej dwa dni. Na szczęście w samą porę zjawili się ze spaceru nasi nieocenieni sąsiedzi, którzy najpierw skosztowali po szaszłyczku, potem po kawału ciasta, a potem, słuchając moich pokasływań, przypomnieli sobie, że mają w domu nalewkę propolisową.

Propolis (zwany przez sfery niższe kitem pszczelim) jest uniwersalnym polepszaczem zdrowia i w związku z tym pomaga na większość dolegliwości – prawdopodobnie spora większość tej większości to efekt placebo, ale co tam. Tak czy siak, chętnie skorzystałem z oferty sąsiedzkiej i pięć minut później targałem do domu wielką butlę po szampanie.

Z butli, po jej odkorkowaniu, pachniało charakterystycznym dla nalewki propolisowej zapachem kitu pszczelego zmieszanego z alkoholem. Wiedząc z własnego doświadczenia, że takie nalewki (zwłaszcza domowej roboty – a to była właśnie taka odmiana) potrafią być dość mocne, nalałem sobie łyżkę stołową medykamentu, po czym łyżkę ową umieściłem w otworze wlotowym i dziarsko przechyliłem. W efekcie zawartość łyżki (nawiasem mówiąc pięknie pachnąca i lekko brązowa) znalazła się na moim języku, podniebieniu i w gardle.

Milisekundę później, z wytrzeszczem oczu, lekko dymiącymi uszami i nozdrzami, a także wydając dźwięki raczej niemożliwe do uzyskania ludzkim aparatem mowy, galopowałem już panicznie w kierunku najbliższego kranu. Przyssałem się do niego niczym młoda jałówka do matczynych wymion, i – nie bacząc na podwyższoną twardość wody – wyżłopałem dobre pół kranu, po czym jeszcze przez parę minut dochodziłem do siebie.

Mocna ta nalewka, oj mocna. Moim skromnym zdaniem, zawartość alkoholu niewiele poniżej 96%. Dziś rano nakapałem sobie ćwierć łyżeczki od herbaty i ostrożnie zaaplikowałem – dało się przeżyć, acz też lekko paliło.

Ot, co.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Niezły kit"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
grubas
Gość

Bo propolis pić to trzeba umić 🙂

Close