Branżowe

Przyspieszamy

Ostrzeżenie: ten wpis dotyczy języka zapytań SQL. Jeżeli nie znasz SQL-a, lektura tego wpisu będzie dla Ciebie tak samo fascynująca jak czytanie wspak chińskiego przekładu „Baśni z tysiąca i jednej nocy”.

Pisałem jakiś czas temu o programie SQL Prompt firmy RedGate. Wspomniałem tam o możliwości pisania własnych snippetów – dziś wrzucę na ruszt listę snippetów mojego autorstwa, z których korzystam na co dzień, i które skracają mi czas pisania kodu SQL niemal o rząd wielkości.

Zaskakujące jest to, że nie ma tego zbyt wiele – prawda jest bowiem taka, że większośc kodu SQL to powielane schematy i naprawdę trudno wymyśleć coś nowego. Jak by się człowiek mocno postarał, jest w stanie zakodować prawie dowolną logikę biznesową za pomocą instrukcji czterech typów (SELECT, UPDATE, INSERT, DELETE), a cała reszta to rzeczy używane w może pięciu procentach kodu (co nie znaczy, że mniej ważne – po prostu rzadziej używane).

OK, zaczynamy.

CVC: CONVERT(VARCHAR,

Czasem musimy wysłać jakąś informację do logu. Log na ogół łyka informacje tekstowe. Szybka konwersja czegokolwiek na tekst jest bardzo przydatna, tym bardziej, że klawisze „C” i „V” są po sąsiedzku.

GB: GROUP BY

Maleństwo, ale gdy piszemy dużo zapytań agregujących, zaskakująco przydatne maleństwo.

INN: IS NOT NULL

Również niewielki ale bardzo poręczny snippet.

NL: WITH ( NOLOCK )

Wysyłając zapytania ad-hoc do serwera produkcyjnego (zakładając, że w ogóle mamy do niego dostęp!), często zapominamy dodać tą opcję do każdej tabeli, dzięki czemu możemy w łatwy sposób doprowadzić serwer do czkawki. Oczywiście można zamiast tego na początku dać SET TRANSACTION ISOLATION LEVEL READ UNCOMMITTED i problem z głowy.

STILRU: SET TRANSACTION ISOLATION LEVEL READ UNCOMMITTED

Patrz komentarz powyżej.

OB: ORDER BY

Wbrew pozorom bardzo przydatna pchełka.

OID: OBJECT_NAME([object_id])

Do wyłuskania nazwy tabeli / procedury na podstawie jej identyfikatora. Przydaje się od czasu do czasu przy zapytaniach do metadanych.

OM4: OPTION (MAXDOP 4)

Święty Graal wszystkich zapytań ad-hoc do serwerów produkcyjnych. czwórkę trzeba oczywiście zastąpić czymś adekwatym do naszego środowiska. Wyobraźmy sobie, że przez pomyłkę wysyłamy zapytanie SELECT * from T, T, gdzie T jest tabelą z setką miliardów rekordów. Serwer kucnie od razu. A jak zrobimy SELECT * FROM T, T OPTION (MAXDOP 4), możemy dziada ubić bez większego stresu, a reszta zapytań wykonujących się w tym samym czasie pójdzie bezboleśnie.

SSO: SELECT * FROM sys.objects WITH ( NOLOCK ) WHERE [name] LIKE '%$CURSOR$%'

Przydatne do wyszukania obiektu, którego fragment nazwy pamiętamy.

UAS: UNION ALL SELECT

Jeżeli często piszemy zapytania typu UNION, bardzo przydatne.

STH: SELECT TOP 100 * FROM

Do wybrania próbki rekordów z tabeli.

I teraz najważniejsze: żaden z powyższych snippetów sam w sobie nie jest jakąś rewolucją. Jednak gdy piszemy dużo kodu SQL, opanowanie i używanie wszystkich tych skrótów naprawdę znakomicie skraca czas potrzebny na napisanie zapytania.

Przykład:

Chcemy sprawdzić jakie z grubsza dane (kolumny, próbka danych i tak dalej) siedzą w tabeli X na serwerze produkcyjnym. Zapytanie wygląda mniej więcej tak:

SELECT TOP 100 * FROM X WITH (NOLOCK) ORDER BY order_date OPTION (MAXDOP 4)

Zobaczmy teraz jak to wygląda „na dopalaczach”

sth<tab>X<spacja>NL<tab>OB<tab>order_date<spacja>OM4<tab>

Zapytanie bez „dopalaczy” wymaga naciśnięcia 75 klawiczy. Identyczne zapytanie „na dopalaczach” to zaledwie 27 klawiszy, z czego 6 to spacje bądź tabulatory.

Inny przykład:

Chcemy znaleźć wszystkie obiekty w bazie, które mają w nazwie słowo „customer”. Zapytanie wygląda – mniej więcej – o tak:

SELECT * FROM sys.objects WITH ( NOLOCK ) WHERE name LIKE '%customer%' OPTION  ( MAXDOP 4 )

Mając do dyspozycji snippet SSO, piszemy:

SSO<tab>customer

Z 91 klawiszy zeszliśmy do 12.

Oczywiście wszystko zależy od tego jak często szukamy obiektów po fragmencie ich nazwy, ale chodzi o pokazanie ogólnej zasady.

Jak już nadmieniłem, przedstawionych tutaj snippetów nie znajdzie się w standardowej instalacji SQL Prompt i trzeba je sobie dopisać samemu. Gorąco zachęcam do eksperymentowania i tworzenia własnych snippetów – każdy programista ma swój styl i może potrzebować czegoś innego. Ciekawe snippety proszę zamieszczać w komentarzach – może inni skorzystają.

Dziś zamiast kawału coś z kulinariów. Przepis Jacka Sawaszkiewicza na katrzany po grenghalsku:

Dorosłego dojonia upolować przed zapadnięciem zmroku i odłożyć do lodówki na dobę. Następnie zedrzeć z niego powłokę zewnętrzną i wypatroszyć. Ostrożnie, by nie uszkodzić chrąszczy i speletu, wyłuskać katrzany, wydłutować z obu pładni, przykrąpić, pogrępolić i wydrypić.

Nie uszkodzone chrąszcze i spelet posiekać, doprawić. Zagotować w piętnastoprocentowej solance, dodać sto gramów borugdu. Wcholastowić, zamusklać i roztorbolić z wydrypionymi uprzednio katrzanami. Polać strumplem ertolskim.

Smacznego!

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close