Branżowe

Wynajduję koło

Jak już kiedyś wspomniałem, zaopatrzyłem się swego czasu w dysk SSD do domowego peceta. Dysk jest malutki (zaledwie 60 GB), ale za to cholernie szybki. System wstaje w mgnieniu oka, praca z systemem operacyjnym to sama przyjemność. Nawet krowy typu Firefox, potrafiące na tradycyjnych dyskach ładować się paręnaście sekund, tutaj wstają zanim zdążę przeliterować „gridipidagititositipopokarturtegwauanatopocotuototam”.

Łyżką dziegciu w tej błyskawicznej beczce miodu jest – jakże by inaczej – pojemność dysku. O ile 60 GB w zupełności wystarcza na potrzeby żarłocznego Windows 7, o tyle już niektóre aplikacje pozasystemowe wymagają takich ilości miejsca na dysku systemowym, że zaczyna go brakować. Taka Picasa na ten przykład – genialny w swej prostocie kawałek oprogramowania, ale straszny głodomór jeśli idzie o miejsce na dysku. Albo TomTom – aktualizacje map, jakaś pamięć podręczna, i znów gigabajty zjedzone.

Dziś rano stwierdziłem, że z sześćdziesięciu gigabajtów, wolnego miejsca na dysku systemowym zostało mi ich niecałe dziesięć. Niby dalej mnóstwo (w szkole pracowałem na kompie z dwudziestoma MEGABAJTAMI na hdd i to był wypas, nawet można było zagrać w Lady Frog), ale jednak to tylko szesnaście procent. Coś z tym trzeba zrobić.

Na pierwszy ogień poszła wspomniana Picasa. Uruchamiam Picasę może ze trzy razy w miesiącu, a ta mi zżera prawie 6GB miejsca. Zacząłem szukać jakiejś opcji do przesunięcia plików podręcznych w inne miejsce, ale oczywiście niczego takiego nie ma.

Po chwili guglania znalazłem rozwiązanie, żywcem ze świata linuksów. Przecież można podlinkować folder do innego folderu, no nie? NTFS jest o tyle nowoczesnym systemem plików, że obsługuje linkowanie folderów – niestety, w systemie operacyjnym standardowo nie ma żadnego narzędzia do tego celu.

I tu po raz kolejny niezastąpieni okazali się panowie z drużyny SysInternals (niegdyś osobna firma, obecnie część Microsoftu), którzy takową utilkę napisali. Utilka nazywa się Junction, można ją znaleźć tutaj.

W tym momencie sprawa stała się prościutka. Trzeba było tylko przenieść cały folder Google (znajduje się on w folderze domowym użytkownika, w AppDataLocal) na inny dysk (dajmy na to, D:), a następnie wykonać:

C:> junction -s C:UsersxpilAppDataLocalGoogle D:Google

I po kłopocie. W identyczny sposób potraktowałem folder z danymi programu TomTom i teraz znów mam dużo miejsca na dysku systemowym.

Jupi.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close