Recenzje książekRK 2012

Grawitacja

Zgodnie z niedawną zapowiedzią, dzisiaj recenzja „Grawitacji” Tess Gerritsen.

Dla niewtajemniczonych: książki Tess kojarzą się na ogół z Bostonem, gdzie jedna pani dochtór anatomopatolog wespół z inną panią detektyw odkrywają rozmaite mroczne tajemnice kryminalne. Nie brakuje tam również wątków romantycznych, tak więc dałoby się określić jej twórczość jako kryminały medyczno-romantyczne.

Z zawodu pani Gerritsen jest lekarzem internistą, stąd też bardzo wiarygodnie i fachowo wyglądają w jej powieściach opisy wszelkich zabiegów lekarskich (od prostej szczepionki po złożone, wielogodzinne operacje).

W „Grawitacji” autorka poszła krok dalej i – zrezygnowawszy prawie w całości z wątków romantycznych, postanowiła napisać coś na pograniczu horroru medycznego z elementami SF.

Uwaga: dalszy ciąg tego wpisu zdradza elementy fabuły utworu – czuj się ostrzeżony.

Akcja książki rozgrywa się głównie w NASA – trochę w centrum dowodzenia lotami kosmicznymi, trochę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Rzecz jest o nieznanej dotychczas nauce formie biologicznej (wirus? bakteria?), którą uczeni próbują zbadać w warunkach nieważkości. Wirus ów (a może bakteria owa?) został znaleziony gdzieś w oceanicznych głębinach, przypuszczalnie na powierzchni meteoru który upadł tam miliony lat wcześniej. Umie on adaptować swoje DNA poprzez „wpinanie” w siebie rozległych łańcuchów DNA innych gatunków – dlatego uczeni nazywają go Chimerą. W warunkach wysokiego ciśnienia zachowały się same przetrwalniki, jednak po wydobyciu ich na powierzchnię okazuje się, że żyją i potrafią się rozmnażać. Pewna uczona robi mieszankę genetyczną, łączy ze sobą geny myszy, żaby i Chimery, i za gruby szmal wysyła toto na orbitę w celach badawczych.

Niestety, okazuje się, że w warunkach braku ciążenia Chimera przekształca się w coś bardzo groźnego, co wybija pół załogi stacji kosmicznej a także całą załogę promu kosmicznego, który poleciał im na ratunek.

Końcem końców na stacji kosmicznej pozostaje jedna żywa osoba – Emma, lekarz-kosmonauta. Również jest zakażona Chimerą i pozostaje jej do końca życia tylko parę godzin. Jednak ponieważ jest nie w ciemię bita, zauważa, że spośród myszy laboratoryjnych zarażonych Chimerą jedna przeżyła. Okazuje się, że mysz była w ciąży – lekarka aplikuje więc sobie jakieś „ciążowe” hormony dzięki czemu udaje jej się przetrwać kolejne trzy doby. Jednak NASA nie zamierza jej ratować, żeby nie ściągnąć Chimery na Ziemię.

W międzyczasie mamy poboczny wątek biznesmena, który próbuje sprzedać projekt jednoosobowych turystycznych rakiet kosmicznych. W trakcje przygotowań do pierwszej demonstracji swojej rakiety inwestorom, doznaje wypadku motocyklowego. Na zmiennika do testowej rakiety zgłasza się mąż tej lekarki na górze, „rezerwowy” kosmonauta, wyeliminowany dotychczas z lotów z powodu kamicy nerkowej. Ma on ze sobą zastrzyki z jakimś ranawirusem, morderczym dla żab ale nieszkodliwym dla ludzi. Założenie jest takie, że skoro Chimera ma w sobie geny żabie, może uda się ją unieszkodliwić „antyżabim” kontrwirusem.

Uśmierciwszy z dziesięć osób, autorce udaje się zakończyć książkę happy-endem. Mąż ratuje żonę, wszczepiając jej ranawirusa, a następnie przeprowadzając trepanację czaszki w warunkach nieważkości (celem zmniejszenia ciśnienia śródczaszkowego, skutku ubocznego zarażenia Chimerą). Po czym wszyscy szczęśliwie wracają na Ziemię i po pięciomiesięcznej kwarantannie żyją długo i szczęśliwie.

Ogromnym plusem książki jest fakt, że autorka spędziła bardzo dużo czasu i energii na zebranie informacji o NASA. Nie jest to więc kryminał typu „zabili go i uciekł” – czytelnik wręcz czuje się obecny w tych wszystkich miejscach, tak autentycznie jest to opisane.

Czyta się jednym tchem, ani przez chwilę nie ma nudy, a nieliczne opisy przyrody dotyczą głównie widoków ze Stacji Kosmicznej.

Polecam.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close