Jaki艣 czas temu nie偶yj膮cy od czterech lat ameryka艅ski matematyk Martin Gardner zada艂 sobie interesuj膮ce pytanie: czy da si臋 ustawi膰 siedem papieros贸w w taki spos贸b, 偶eby ka偶dy z nich styka艂 si臋 z ka偶dym z sze艣ciu pozosta艂ych?
Znalaz艂 rozwi膮zanie, jednak nie by艂o ono "eleganckie", w tym sensie, 偶e niekt贸re z tych siedmiu papieros贸w styka艂y si臋 z niekt贸rymi innymi za pomoc膮 podstaw. A Martin poszukiwa艂 rozwi膮zania, w kt贸rym papierosy styka艂yby si臋 tylko powierzchniami bocznymi.
Matematykom z ca艂ego 艣wiata nie uda艂o si臋 odpowiedzie膰 na to pytanie a偶 do 20 marca 2014 roku (czyli nieca艂e 3 tygodnie temu). Okaza艂o si臋, 偶e jednak da si臋! W臋gierski matematyk S谩ndor Boz贸ki, za pomoc膮 ko艅puter贸w, rozwi膮za艂 zestaw r贸wna艅 z dwudziestoma niewiadomymi i uzyska艂 odpowied藕, kt贸ra wygl膮da o, tak:
Obliczenia zaj臋艂y superkomputerom oko艂o trzech miesi臋cy. A wydawa艂oby si臋, pro艣cizna, prawda?
Jak ju偶 kilkukrotnie przedtem wspomina艂em, dowody uzyskane drog膮 stricte komputerow膮 nie s膮 darzone zbytni膮 sympati膮 przez matematyk贸w. Jednak nasz dzielny W臋gier zdo艂a艂 poprze膰 swoje rozwi膮zanie bardziej formalnymi metodami, tak wi臋c problem jest obecnie uznany za rozwi膮zany.
U偶yteczno艣膰 ww. informacji dla przeci臋tnego zjadacza tytoniu jest przyzerowa. Jednak dla wielu matematyk贸w mo偶e oznacza膰 otwarcie nowych horyzont贸w.
Ha.
Wi臋cej szczeg贸艂贸w, link贸w itd. tutaj: https://www.sciencenews.org/article/tale-touching-tubes
a przej艣cia przez Dublin ze wschodu na zach贸d oraz tak偶e zar贸wno z po艂udnia na p贸艂noc bez napotkania pubu nadal nikt nie wyznaczy艂 馃檨
My艣l臋, 偶e si臋 nie da. Ponadto obstawiam, 偶e przej艣cie przez Dublin w jakimkolwiek kierunku, zahaczaj膮c po drodze niechby i o najmniejsz膮 mo偶liw膮 ilo艣膰 pub贸w, sko艅czy艂oby si臋 po czasie du偶o d艂u偶szym ni偶 ww. trzy miesi膮ce 馃槈
Zalezy jak takie zahaczanie mialoby wygladac.
Wiekszosc potrafi zahaczyc w jednym pubie w petli na ksztalt wstegi M枚biusa.
Wtedy 30 lat moze byc malo zeby opuscic dzielnice a co dopiero dotrzec na drugi koniec.
Gorzej, je偶eli utknie na wst臋dze M枚biusa z butelk膮 Kleina…