Pod prąd

Niedoskonała sztuczna inteligencja

Idea sztucznego rozumu zakwitła w ludzkich głowach już dawno temu. Opowieści o sztucznych maszynach myślących, robotach a nawet sprzętach AGD są znane od wieków. Póki co jednak nie udało się stworzyć prawdziwej sztucznej inteligencji – a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo.

Gdyby jednak takowa miała powstać, musiałaby – moim zdaniem – zostać uzbrojona w dwa miecze.

Miecz #1: instynkt samozachowawczy. Niezależnie od tego, czy jesteś, Czytelniku, zwolennikiem teorii ewolucji, czy też kreacjonistą, faktem jest, że boisz się śmierci i starasz się zrobić wszystko, aby odsunąć ją w czasie. A w szczególności, nie skaczesz z dwudziestego piętra, nie wypijasz arszeniku, nie strzelasz sobie w łeb, a także starasz się ograniczyć oglądanie transmisji z obrad Sejmu do dziesięciu, góra piętnastu minut dziennie. Jeżeli miałbym do czynienia ze sztuczną inteligencją, na pewno wypróbowałbym jej instynkt samozachowawczy – nie dlatego, że jestem sadystą, ale ze zwykłej, ludzkiej ciekawości (i tej wersji będę się trzymał).

Miecz #2: zawodność. Człowiek popełnia błędy. Wynika to z niedoskonałości budulca, z jakiego jesteśmy wykonani (opóźnienia w transmisji sygnałów nerwowych, wadliwość różnych układów napędowych, szerokie, na ogół nieprzewidywalne spektrum algorytmów zachowania się w różnych sytuacjach i tak dalej – wyliczanka jest długa). Ta zawodność sprawiłaby w moich oczach, że bardziej byłbym skłonny uwierzyć w „prawdziwość” SI.

No i teraz samo gęste dzisiejszego wpisu. Wygląda na to, że Google zaczyna do swojej sztucznej inteligencji dodawać elementy zwiększające zawodność – prawdopodobnie po to, żeby bardziej uwiarygodnić ową sztuczną inteligencję w oczach użytkowników.

Otóż przydarzyło mi się niedawno jechać przez miasto (pardon, przez Dublin) z włączoną aplikacją Google Maps, ustawioną na mój adres domowy. Aplikacja Google Maps od jakiegoś (już dość długiego) czasu oferuje interesującą opcję, mianowicie przy dojeżdżaniu do niektórych skrzyżowań pokazuje nam, o ile dłużej zajęłoby nam dotarcie do celu, gdybyśmy skręcili na tym skrzyżowaniu inaczej, niż aktualnie doradzana trasa.

Proszę teraz zerknąć na poniższy zrzut ekranu: Google Maps mówi, żeby jechać po rondzie zgodnie z ruchem lewostronnym (a więc, zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Jednak pokazuje też trasę alternatywną, krótszą, prowadzącą pod prąd (czyli przeciwnie do ruchu wskazówek zegara), o sześć minut dłuższą.

Screenshot_2015-07-04-17-06-48

Reasumując, robiąc trzy czwarte obrotu wokół ronda, dotrę do celu o sześć minut wcześniej, niż gdybym zrobił tylko jedną czwartą.

Myślę sobie tak: albo gdzieś tu jest błąd, albo Google przeliczył dodatkowy czas potrzebny na jazdę rondem pod prąd (inne pojazdy, ewentualne zatrzymanie przez Gardę i wystawienie mandatu itd.)

Hmmm.

Tak naprawdę aplikacja podała czas dojazdu w przypadku, kiedy zjechałbym z ronda kolejnym zjazdem – a więc nie pod prąd, tylko 360 stopni dookoła. Ale nie będę o tym pisał, bo wtedy wyjdzie na to, że żadnego błędu nie ma…

Z ciekawostek czytelnicznych, jakoś tak wyszło, że rozgrzebałem ostatnio trzy pozycje na raz – i to trzy całkowicie różne książki. Lada dzień (a może tydzień?) powinna się pojawić jakaś recenzja.

No góra trzy.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Niedoskonała sztuczna inteligencja"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcin
Gość

Bardzo ciekawie napisane. Interesujący mechanizm uwiaryganiający sztuczną inteligencję w oczach ludzkich odbiorców przez wprowadzanie celowe niewielkich potknięć?

Close