Rozwiązanie zagadki bakteryjnej

Postawiona niedawno zagadka pyta o to, jakie są szanse na nieskończony rozwój kolonii bakterii, jeżeli zaczynamy od jednej bakterii, a każda bakteria ma w każdym cyklu 80% szans na podwojenie oraz 20% szans na śmierć.

Podejść do rozwiązania można na co najmniej dwa sposoby: symulacyjnie lub analitycznie. Zaczniemy od tego drugiego.

Oznaczmy sobie prawdopodobieństwo śmierci kolonii przez x. Tym samym szanse na jej przetrwanie wynoszą (1-x).

Na start bakteria jest tylko jedna. Co się teraz może wydarzyć? Może ona paść albo się rozmnożyć do dwóch sztuk. Rozmnożenie owo występuje średnio osiem razy na dziesięć.

A jak już mamy dwie bakterie, to szansa, że obydwie padną w kolejnym cyklu wynosi x2. A szansa, że nie padną: 1-x2.

Wiemy też, że szansa na to, że po pierwszym kroku będą dwie bakterie wynosi 80%, czyli 0.8. Tak więc szansa na to, że obydwie bakterie nie wymrą po drugim kroku wynosi 0.8(1-x2).

Ale z samego początku rozumowania wiemy też, że szansa na przetrwanie kolonii to (1-x).

Mamy więc równość: 1-x = 0.8(1-x2), z której łatwo wyliczamy, że x=0.25, czyli szanse na przetrwanie kolonii wynoszą 75%.

A jak ktoś nie lubi liczyć, zawsze pozostaje symulacja. Na przykład taka:

from random import random
maxtrials = 100000
success_count = 0
probability = 0.8
for trials in range(maxtrials):
  population = 1
  while(population > 0 and population < 100):
    newpopulation = 0
    for n in range(population):
      if(random() <= probability):
        newpopulation += 2
    population = newpopulation
  if(population > 0):
    success_count += 1
print(success_count / maxtrials)

Założyłem tu upraszczająco, że jeżeli populacja przekroczy 100 osobników, to już na pewno przeżyje. Daje to minimalnie zawyżone wyniki, ale różnica jest pomijalnie mała. Powyższy kod zawsze zwraca liczbę w okolicy 0.75, czyli tyle, ile wyszło nam poprzednio z obliczeń.

Ponadto z symulacji wychodzi mi, że kolonia rozrasta się do setki średnio w 10-11 pokoleniach, a pada średnio w dwóch (a więc jak już przeskoczy 3-4 pokolenia to raczej przeżyje), co jednocześnie pokazuje, że ustawienie "nieskończoności" na poziomie 100 to całkiem przyzwoity zapas bezpieczeństwa.

A jak Wam poszło?

Tym razem tylko jedna osoba podeszła do rozwiązania: Waldek przysłał poprawną odpowiedź opartą na nieskończonej sumie. Skoro, mówi Waldek, szansa że jedna bakteria nie przetrwa wynosi 0.2, to trzeba posumować (0.2)x od jeden do nieskończoności - w wyniku dostajemy 0.75. Gratuluję wygranej!

P.S. W ostatniej chwili drugie rozwiązanie nadesłał - tak dla odmiany - również Waldek. Tym razem rozpisane bardziej szczegółowo (i równie prawidłowo jak pierwsze):

W związku z powyższym Waldek powinien sobie teraz wziąć dwa ziemniaki: z mniejszego zrobić medal, a z większego wyciąć cztery równej długości słupki i połączyć je ze sobą w pętelkę pod kątem prostym, wreszcie na koniec wetknąć ów medal między te połączone słupki i w efekcie otrzymać medal do kwadratu.

Zapisz się
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
5
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x