1
Excel-srexcel, dziś wszyscy robio w Pythonie, panie.
A gdyby tak połączyć jedno z drugim i stworzyć, całkiem od zera, arkusz kalkulacyjny oparty w stu procentach na Pythonie?
Hmmm.
2
Świadomość - iluzja, czy nie? Jak to właściwie jest z naszym postrzeganiem świata? Aaron opowiada o tym, co widzimy, a co tylko wydaje nam się, że widzimy.
3
Człowiek nie wielbłąd i pić musi. A co, jeżeli człowiek w ramach pracy musi spędzić wiele godzin za kółkiem, bez możliwości przerwy na drinka? A jak już drink wejdzie, to musi przecież wyjść... Rain Noe wprowadza nas w tajniki poidełek i cewników dla kierowców (obydwu płci) Formuły 1 tudzież innych rajdów Paryż-Dakar i tak dalej. Fascynująca lektura.
4
Coraz więcej krajów robi przymiarki do wdrożenia technologii opartych na V2V oraz V2I (vehicle-to-vehicle i vehicle-to-infrastructure). Obydwa te protokoły umożliwiają wymianę informacji o położeniu, prędkości, kierunku itd między pojazdami w ruchu ulicznym, oraz między pojazdami a infrastrukturą drogową (na przykład "smart" skrzyżowanie, dynamicznie kontrolujące światłami w celu maksymalizacji płynności ruchu). Okazuje się jednak, że protokoły te są "dziurawe" i możliwe są ataki specjalnie spreparowanymi pojazdami.
5
John Scalzi skończył pisać kolejną powieść. Tym razem o Księżycu zrobionym z sera. Ma wyjść w marcu 2025.
6
Apropos Księżyca, ciekawy artykuł krytykujący program kosmiczny Artemis. Dziury w technologiach i budżecie. Może się okazać, że nawet przy regularnych ćwiczeniach i zdrowym odżywianiu nie dożyję czasów, kiedy znów polecimy na Księżyc. Trochę pechowo, bo urodziłem się dwa lata po ostatnim locie Apollo.
7
Dwójka chińskich jajogłowych opracowała metodę pozwalającą na 26-krotne przyspieszenie działania wielowarstwowych LLM, dzięki selektywnemu wybieraniu warstw. Ściema to czy nie - okaże się wkrótce. W każdym razie brzmi obiecująco.
8
Sfera Dysona jest póki co mrzonką, mrzoną głównie przez twórców SF. Ale obserwiści - astronomiści nie zasypiają gruszek w popiele i twierdzą, że znaleźli co najmniej siedem potencjalnych kandydatów na egzoplanety, wokół których być może rozpostarta jest sfera Dysona.
9
Spektrogram to taki wykres dźwięku, który na jednej osi ma częstotliwość, na drugiej czas, a kolorem koduje się głośność.
Okazuje się, że można wyprodukować dźwięk, którego spektrogram będzie wyglądał jak źródło tego dźwięku. Na przykład szczekanie, którego spektrogramem jest rysunek psa. Albo bicie dzwonów, ze spektrogramem w postaci starego zamczyska. Albo dźwięk silnika samochodowego ze spektrogramem w postaci wyścigówki. Niesamowita sprawa.
10
Nie przepadam za filmami na Tyrurce, ale ten mnie wessał do imentu. Oto jak skonstruowana jest taśma typu DuctTape: https://www.youtube.com/watch?v=E-F2QQuZZGk
Ad 1: Fajna koncepcja. Prędzej czy później przetestuję, chociaż podejrzewam, że podstawowe działania na komórkach (kopiowanie itd.) może tam być w irytujący sposób odrobinę wolniejsza niż w zwykłym Excelu.
Ad 2, 6, 9, 10: Bardzo interesujące, zapoznam się dokładnie niebawem.
Ad 4: Nowy sposób na hakowanie świata.
Ad 7: Czyli jest szansa, że w niedalekiej przyszłości odpalę Llama2-uncensored na swoim komputerze nie angażując w to minimalnych wymaganych ośmiu gigabajtów RAM-u.