Recenzje książekRK 2012

Sfera? Jaka sfera?

Z przykrością informuję, że wbrew temu co pisałem niedawno (tu i tu), recenzji „Sfery armilarnej” nie napiszę. Książka nie wciągnęła mnie w ogóle, a od jakiegoś czasu hołduję Zasadzie 50 Stron, która mówi: jeżeli po lekturze pierwszych pięćdziesięciu stron książka nie wciąga, należy przerwać lekturę i zająć się czymś przyjemniejszym.

Ewentualnych krzykaczy od razu uprzedzam, że nie zamierzam wieszać na „Sferze…” psów, ponieważ uważam całą serię za całkiem znośną i w miarę ciekawą. Niestety, czym dalej w las tym więcej drzew, w kolejnych tomach jest bardzo dużo faktów historycznych sprzed pięciuset lat, natomiast wątek fantastyczny się gdzieś tam rozmywa i ginie. Ja zaś w SF lubię, gdy S ma nie więcej niż 40% zawartości, F zaś szczelnie wypełnia resztę. W przypadku tej książki proporcje te są mocno zachwiane na korzyść S.

A tak przy okazji: sądzę, że zamiast karmić młodzież lekturami typu „Lalka” czy „Nad Niemnem”, o wiele skuteczniej byłoby uczyć historii takimi właśnie pozycjami. Z dużą radością przyjąłem fakt, że wśród lektur obowiązkowych w polskiej szkole jest któryś z tomów Pięcioksiągu Wiedźmińskiego (nie pamiętam w tej chwili który, ale to akurat bez znaczenia). CAŁY TOM a nie jakieś wyrwane z kontekstu ćwierć opowiadania (jak na przykład miało to miejsce w przypadku „Opowieści o pilocie Pirxie” Lema). Tak trzymać!

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Sfera? Jaka sfera?"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
valdie68
Gość

Moja mama to nauczycielka nauczania początkowego, jej siostry, stryjenki, exżona i teściowie itp. Taka patologiczna rodzina. Więc wiem co piszę.

Lektury są teraz dużo gorsze niż za wychodzącej z głębin głębokiej komuny z lat 60-70-tych, bardziej są teraz komunizujące – indoktrynując..

xpil
Gość

Ja się od dziecka brzydziłem tym, co mi narzucano, niezależnie od tego, czy były to lektury obowiązkowe, zajęcia z religii czy reklamy Prusakolepu. W podstawówce nie przeczytałem większości lektur, podobnie zresztą jak w szkole średniej. I jakoś żyję…

Close