Julia Huni to pisarka z całkiem interesującą historią: gra na pianinie, trenuje tae-kwon-do, spędziła 9 lat w armii, potem pracowała dla NASA, NATO, umie w komputery - generalnie nie nudzi jej się w życiu 🙂
Spod pióra Huni wyszła między innymi seria książek "Space Janitor", których główna bohaterka, Triana Moore, jest z zawodu sprzątaczem na stacji kosmicznej. Jej praca polega głównie na siedzeniu w kanciapie i monitorowaniu robotów sprzątających - tu się któremuś przyklei do rolki guma do żucia, tamten się zaplącze w firankę, jeszcze innemu padnie jakiś czujnik - i tak to leci.
Pewnego dnia jeden z botów natyka się na ciało...
Książka jest napisana z jajem. Całość akcji dzieje się na tej jednej stacji kosmicznej, która jest prawie stupiętrowym molochem zawieszonym gdzieś w bliżej nieokreślonym zakątku Drogi Mlecznej, z barami, salami koncertowymi, burdelami, dzielnicami dla biednych i bogatych i tak dalej.
Wątek jest jeden, w dodatku całkiem liniowy, dzięki czemu do książki łatwo wraca się po przerwie.
Jeśli chodzi o równowagę między Sci a Fi to jest całkiem nieźle - najbardziej chyba "cudowna" technologia, której ludzkość się tam dorobiła, to pigułki usuwające w parę minut alkohol z krwiobiegu. Jest też mnóstwo motywów związanych z komputerami.
Słabe strony? Moim zdaniem trochę za dużo romansu a za mało "mięcha". Ryzykując bycie posądzonym o seksizm powiem prosto z mostu, że takie "babskie sajfaj" nie do końca mi podchodzi, dlatego prywatnie wystawiam książce 4/10 i nie planuję sięgać po kolejne tytuły z serii. Ale to moje widzimisię - może się zatem okazać, że Ty, Czytelniku, sięgnąwszy po tę powieść będziesz widzieć całkiem inne misię. "Space Janitor" zebrał dużo pozytywnych komentarzy i ma spore grono fanów, więc proszę się nie sugerować moją oceną i spróbować samemu. Często powtarzam, że gdyby wszystkim podobało się to samo, świat byłby cholernie nudnym miejscem!
Tytuł nabyłem w drodze kupna tutaj.
Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]
Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.