Youn Sun Nah

https://xpil.eu/y7j

Dawno nie pisałem o nowościach muzycznych bo też i nie bardzo było o czym. Siedząc w domu słucham Szprotyfaja dużo rzadziej, a więc i odkryć muzycznych jakby mniej.

Ale jednak czasem trafi się perełka warta wpisu. Dziś perełką tą okazuje się być Na Yoon-sun (나윤선), koreańska piosenkarka jazzowa znana również jako Youn Sun Nah.

Urodzona w muzycznej rodzinie (ojciec dyrygent, mama aktorka muzyczna) miała naturalne wejście w świat dźwięków.

Późno, bo dopiero w wieku 26 lat, zaczęła studiować jazz w paryskiej szkole jazzowej CIM (i nie tylko), potem była tam również nauczycielką. Swoją pierwszą płytę wydała w 2001 roku, w wieku 32 lat.

Na Spotify trafiłem na nią przypadkiem. Moje ulubione kawałki Youn to:

Jockey Full of Bourbon

Piosenka zrobiona oryginalnie przez Toma Waitsa w 1985 roku, wykonywana później przez gigantów takich jak Joe Bonamassa, Diana Krall czy John Hammond. Wersja naszej Koreanki jest dość niezwykła - w rytmie samby, zaśpiewana bardzo w stylu piosenki teatralnej, w tle trzy instrumenty (bongosy, wiosło i kontrabas), słucha się tego świetnie.

Asturias

Melodia skomponowana w drugiej połowie XIX wieku i znana głównie z wersji gitarowych. Youn Sun Nah wykonuje ją wokalnie z lekkim wsparciem bębnów, klaskania i jakiegoś instrumentu smyczkowego typu chyba wiolonczella.

Oprócz tych dwóch piosenek, które lecą u mnie ostatnio na okrągło, You Sun Nah ma całe mnóstwo innych kawałków - jeżeli lubisz jazzową wokalizę, jest szansa, że spodoba ci się jej profil. Bardzo polecam.

https://xpil.eu/y7j

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.