Ludzko艣膰 oficjalnie wkroczy艂a w er臋 komputer贸w eksaflopowych. Ameryka艅cy zbudowali maszyn臋, kt贸ra jest w stanie w trybie ci膮g艂ym pracowa膰 z pr臋dko艣ci膮 1.1 eksaflops贸w (dok艂adnie 1.102 EF), a w szczycie nawet ponad 1.6 EF.
Co to w艂a艣ciwie znaczy?
Jeden flops to jedna operacja zmiennoprzecinkowa na sekund臋. Dajmy na to, mno偶ymy 3.75 przez 1.23. Je偶eli zajmie nam to 艣rednio jedn膮 sekund臋, to mamy wydajno艣膰 jednego flopsa.
Megaflops to milion takich operacji na sekund臋. Gigaflops - miliard.
Wsp贸艂czesne procesory montowane w komputerach kupowanych przez "zwyk艂ych" zjadaczy bit贸w maj膮 wydajno艣ci na poziomie dziesi膮tek lub setek gigaflops贸w, g艂贸wnie dzi臋ki du偶ej liczbie rdzeni oraz zestawowi instrukcji SIMD (MMX, SSE i tak dalej). A wi臋c - sto czy dwie艣cie miliard贸w operacji zmiennoprzeciwnkowych na sekund臋 jest w zasi臋gu wi臋kszo艣ci posiadaczy wsp贸艂czesnych laptop贸w czy pecet贸w.
Teraflops to tysi膮c miliard贸w czyli bilion (nie myli膰 z angielskim billion) takich operacji na sekund臋. Wsp贸艂cze艣nie 偶eby dosta膰 si臋 do takich pr臋dko艣ci, trzeba na og贸艂 by膰 maniakiem gier komputerowych. Wy偶szej klasy (czytaj: dro偶sze) karty graficzne wchodz膮 w zakresy teraflopowe, podobnie zreszt膮 jak "du偶e" konsole do gier. Microsoft twierdzi, 偶e nowy XBox mo偶e osi膮ga膰 do 12 TF czyli ca艂kiem szybko.
Petaflops to tysi膮c teraflops贸w - to ju偶 s膮 pr臋dko艣ci raczej nie do osi膮gni臋cia w warunkach domowych, chyba 偶e kto艣 ma naprawd臋 g艂臋bokie kieszenie i du偶o miejsca. Mo偶e da艂oby si臋 postawi膰 kilkadziesi膮t wypasionych pecet贸w, pospina膰 je jako艣 gigabitowymi 艂膮czami, poeksperymentowa膰 ze specjalistycznymi dystrybucjami Linuksa... no i wywali膰 kup臋 kasy na comiesi臋czne rachunki za prund. Albowiem czym szybsze kumputery, tym wincy 偶ro prundu. Bierze si臋 to z prostych praw fizyki - przej艣cie z jedynki na zero (i vice versa) wymaga zu偶ycia odrobiny energii. Czym wi臋cej takich przej艣膰 b臋dziemy robi膰, tym wi臋cej zap艂acimy za pr膮d. Mo偶na oczywi艣cie optymalizowa膰 procki pod k膮tem energo偶erno艣ci - w przypadku superkomputer贸w podaje si臋 zwykle r贸wnie偶 wydajno艣膰 energetyczn膮 w GF na ka偶dy wat - ale p艂aci膰 trzeba tak czy siak.
Petaflopowe maszyny dzia艂aj膮 ju偶 od 2008 roku - pierwszy by艂 IBM, potem du偶o innych. Jednak dopiero niedawno uda艂o si臋 dotrze膰 do wersji eksaflopowej, czyli tysi膮c petaflops贸w.
flops x 1000000 = gigaflops
gigaflops x 1000 = teraflops
teraflops x 1000 = petaflops
petaflops x 1000 = eksaflops
Czyli jeden eksaflops to tysi膮c milion贸w milion贸w operacji zmiennoprzecinkowych na sekund臋.
Biliard (ang. quadrillion) operacji na sekund臋... jak to mo偶liwe? Oczywi艣cie dzi臋ki przetwarzaniu r贸wnoleg艂emu.
Oak Ridge National Laboratory to firma z siedzib膮 w stanie Tennessee (rzadki przypadek angielskiego s艂owa z trzema zdublowanymi literkami, co艣 jak Mississippi, aggressiveness, bookkeeper czy successfully). W 74 wielkich skrzyniach, z kt贸rych ka偶da wa偶y ponad 3.5 tony, uda艂o si臋 upcha膰 ponad 47 tysi臋cy procesor贸w (dw贸ch rodzaj贸w), kt贸rym towarzyszy ponad 37.5 tysi臋cy kart graficznych. 艁膮czna liczba rdzeni przetwarzaj膮cych przekracza 8.7 miliona.
Komputerek 贸w ma ponad 9 petabajt贸w pami臋ci operacyjnej. Ka偶da pi膮tka procesor贸w ma te偶 do swojej wy艂膮cznej dyspozycji 37 petabajt贸w lokalnej szybkiej przestrzeni dyskowej, a do tego dochodzi jeszcze 716 petabajt贸w wsp贸lnej przestrzeni dost臋pnej dla ca艂ej maszyny. Lokalne dyski osi膮gaj膮 maksymalnie 75 terabajt贸w na sekund臋 przy odczycie, 35 terabajt贸w przy zapisie oraz oko艂o 15 miliard贸w operacji wej艣cia / wyj艣cia na sekund臋.
Wszystko to jest po艂膮czone kablami o 艂膮cznej d艂ugo艣ci ponad 144 kilometry.
Jak to sch艂odzi膰? Cztery pompy, ka偶da o mocy 350 koni mechanicznych, t艂ocz膮 przez ten system ponad 22 tysi膮ce litr贸w wody w ci膮gu ka偶dej minuty, dzi臋ki czemu temperatura utrzymuje si臋 stale poni偶ej 30掳C.
Maszynka zajmuje 372 metry kwadratowe i pobiera maksymalnie 40 megawat贸w prundu. Wydajno艣膰 energetyczna to nieca艂e 63 gigaflopy na ka偶dy wat.
1.1 EF to jest nominalna pr臋dko艣膰 tej maszyny, potrafi j膮 utrzyma膰 w spos贸b ci膮g艂y. Natomiast w szczycie, kiedy trzeba przyspieszy膰, potrafi dobi膰 prawie do 1.7 EF. Teoretyczna maksymalna wydajno艣膰 w szczycie to okolice 2 EF, ale nie uda艂o si臋 tego p贸ki co zaprezentowa膰.
Dodam jeszcze, 偶e operacje zmiennoprzecinkowe s膮 najbardziej obci膮偶aj膮ce dla procesor贸w. Je偶eli komputerek 贸w pracuje w trybie mieszanym, z du偶膮 liczb膮 operacji sta艂oprzecinkowych (typowych na przyk艂ad dla uczenia maszynowego), w贸wczas osi膮ga ponad 6.8 EF.
Wisienka na torcie: Chi艅czycyju偶 od ponad roku maj膮 co najmniej dwie lub trzy maszyny pracuj膮ce z eksaflopowymi pr臋dko艣ciami, tylko si臋 nimi za bardzo nie chwal膮. Tianhe-3 ma osi膮ga膰 do 1.3 EF przy normalnej pracy i 1.7 EF w szczycie.
Niewa偶ne jaki jeste艣 w czym艣 dobry, zawsze znajdzie si臋 jaki艣 Azjata, kt贸ry b臋dzie w tym lepszy i ta艅szy 馃檪
Je偶eli chcesz do komentarza wstawi膰 kod, u偶yj sk艂adni:
[code]
tutaj wstaw sw贸j kod
[/code]
Je偶eli zrobisz liter贸wk臋 lub zmienisz zdanie, mo偶esz edytowa膰 komentarz po jego zatwierdzeniu.