Gimby nie znajo. Winamp, czyli wracamy do korzeni.

https://xpil.eu/obr

Moje pierwsze zetkni臋cie z komputerami nast膮pi艂o gdzie艣 w drugiej po艂owie lat 80. kiedy (nie偶yj膮cy ju偶 dzi艣) wujek przywi贸z艂 mi z Berlina wygrzebany na jakim艣 flumarku za par臋 fenig贸w odrapany egzemplarz konsoli Atari 2600 z trzema kartrid偶ami. Pod艂膮cza艂o si臋 to do telewizora i gra艂o godzinami.

Potem by艂 C64, nie m贸j wprawdzie tylko brata, ale by艂. Po drodze jeszcze Atari 65XE z "piszcz膮cym" magnetofonem - mo偶na by艂o nagrywa膰 sobie gierki z radia (po akustycznej) tudzie偶 wklepywa膰 przez p贸艂 nocy tajemnicze kody POKE z Bajtka, 偶eby zobaczy膰 jakie艣 wybajerzone demo na par臋na艣cie pikseli.

A偶 wreszcie doczeka艂em si臋 pod strzech膮 pierwszego peceta. Nie pami臋tam ju偶 co to by艂o, pewnie jakie艣 286 z kart膮 Hercules, paruset kilobajtami RAM i monitorem CRT. To wtedy po raz pierwszy us艂ysza艂em z g艂o艣niczka PC Speaker prawdziw膮 muzyk臋. Trzeszcza艂o niemi艂osiernie, bo z jednobitowego kontrolera nie da si臋 wycisn膮膰 zbyt wiele, ale to wystarczy艂o. Zacz膮艂em kolekcjonowa膰 muzyk臋. Na pocz膮tku w formacie MOD (ch艂opaki z Amigi zrobili 艣wietn膮 robot臋 z Soundtrackerem, kt贸rego znam wy艂膮cznie ze screenshot贸w), a potem Karlheinz Brandenburg z niemieckiego Fraunhofer Society wykombinowa艂 jak wydajnie skompresowa膰 strumie艅 audio tak, 偶eby zajmowa艂 niedu偶o miejsca, a jednocze艣nie 偶eby wystarczaj膮co skutecznie oszukiwa艂 nasze ucho, 偶eby wydawa艂o nam si臋, 偶e s艂yszymy d藕wi臋k w oryginalnej wersji - i tak powsta艂 format MP3.

Za 12 dni, 21 kwietnia 2023 roku, minie r贸wno 膰wier膰 wieku od czasu wydania pierwszej wersji Winampa. Justin Frankel (to ten od Gnutelli, prekursora torrent贸w) wraz z Dmitriem Boldyrevem pod mark膮 Nullsoft stworzyli ponadczasowy odtwarzacz muzyki, kt贸ry (pomimo srogiej konkurencji) wed艂ug mnie jest nadal najlepszym odtwarzaczem empetr贸jek na 艣wiecie.

Oczywi艣cie, dzisiaj kr贸luje odtwarzanie strumieniowe. Spotify, Deezer, Apple Music, Youtube i dziesi膮tki innych, pomniejszych graczy zdominowali t臋 przestrze艅. Ale dla takich chomik贸w jak ja, kt贸rzy wci膮偶 jeszcze wierz膮 w to, 偶e s艂uchanie muzyki offline ma sens, Winamp jest nadal 艣wietnym wyborem.

G艂贸wne okno odtwarzacza jest proste jak konstrukcja gwo藕dzia. Pi臋膰 przycisk贸w do sterowania muzyk膮 plus sz贸sty do wysuwania tacki CD (mam CD w swoim kompie, acz niepod艂膮czone), powy偶ej sterowanie g艂o艣no艣ci膮 i balansem a tak偶e podstawe informacje o aktualnie odtwarzanym kawa艂ku (przepustowo艣膰, cz臋stotliwo艣膰, tytu艂, czas trwania i prosta animacja z trzema opcjami do wyboru: widmo (domy艣lne), oscyloskop lub nic.

Tyle podstaw. Do tego jednak dochodzi kilka dodatkowych okien. Po wci艣ni臋ciu Alt-L pojawia nam si臋 okienko biblioteki medi贸w:

Tu mamy mo偶liwo艣膰 wyszukiwania (co ciekawsze, wyszukiwarka obejmuje nie tylko pola widzialne w UI, jak artysta czy album, ale wszystko jak leci - nazwy plik贸w, gatunki, notatki itd). Opr贸cz tego mo偶emy sobie filtrowa膰 wg. artysty + ew. albumu a tak偶e edytowa膰 metadane poszczeg贸lnych utwor贸w lub zbiorczo ca艂ych album贸w. W celu edycji pojedynczego utworu klikamy ten utw贸r na li艣cie i wciskamy Alt-3:

Je偶eli natomiast chcemy skorygowa膰 t臋 sam膮 informacj臋 w wielu utworach na raz (na przyk艂ad liter贸wk臋 w tytule albumu czy nazwie wykonawcy), zaznaczamy wszystkie interesuj膮ce nas kawa艂ki u偶ywaj膮c myszy i klawiszy Shift / Control, po czym pukamy Ctrl-E:

Tutaj najpierw zaznaczamy ptaszkiem co chcemy edytowa膰, potem wpisujemy poprawne warto艣ci i zatwierdzamy.

Co ciekawsze, je偶eli chcemy wykona膰 wiele operacji edycji na kilku utworach, ale na ka偶dym utworze co艣 innego (na przyk艂ad uzupe艂niamy tytu艂y poszczeg贸lnych utwor贸w albumu), mo偶emy zaznaczy膰 co trzeba na li艣cie utwor贸w i punk膮膰 Alt-3. Wyskoczy okienko File Info (patrz dwa obrazki wy偶ej) dla pierwszego utworu na li艣cie, wprowadzamy zmiany, zatwierdzamy i natychmiast wyskakuje to samo okienko dla kolejnego utworu. Bardzo logiczne, niejako naturalne. Dok艂adnie takiego zachowania UI bym si臋 spodziewa艂.

Klikni臋cie w oknie g艂贸wnym przycisku PL w艂膮czy nam aktualn膮 playlist臋 (od biblioteki medi贸w playlista r贸偶ni si臋 tym, 偶e zawiera wy艂膮cznie utwory, kt贸rych aktualnie s艂uchamy, a nie wszystko co mamy w bibliotece). Wygl膮da to tak:

Shift-Control-K w艂膮cza okienko wizualizacji (co艣, czego mi zawsze brakowa艂o w Spotify) - animacje zmieniaj膮ce si臋 w rytm aktualnie odtwarzanej muzyki, z w艂asnym j臋zykiem skryptowym oraz setkami predefiniowanych wizualizacji, niekt贸re ca艂kiem 艂adne.

Jest te偶 obowi膮zkowo korektor equalizer, z kt贸rego korzystam bardzo rzadko (ale warto mie膰 go pod r臋k膮 w razie potrzeby).

Jest okienko do odtwarzania wideo (nie u偶ywam - do film贸w du偶o lepiej sprawdza si臋 VLC).

S膮 te偶 niezliczone opcje pogrupowane 艂adnie w drzewko:

S膮 sk贸rki, kt贸rych nie u偶ywam - oryginalna / wbudowana w zupe艂no艣ci mi wystarcza

S膮 rozmaite wtyczki umo偶liwiaj膮ce na przyk艂ad konwersj臋 mi臋dzy formatami i pierdylion r贸偶nych inno艣ci innych r贸偶no艣ci.

Dla mnie jednak najbardziej liczy si臋 to, 偶e aplikacja uruchamia si臋 natychmiastowo i wszystko dzia艂a bez 偶adnych op贸藕nie艅. Nawet przy dziesi膮tkach tysi臋cy utwor贸w, biblioteka medi贸w nie zakrztusi艂a si臋 ani razu, wszystko po prostu zapierdziela a偶 mi艂o. Oczywi艣cie nie ma cud贸w - je偶eli pod艂膮czymy do biblioteki medi贸w folder z NAS-a po wolnym LAN-ie, to b臋dzie dzia艂a艂o wolno, wy偶ej dupy nie podskoczysz. Dlatego ja zastosowa艂em trick polegaj膮cy na synchronizowaniu folderu z muzyk膮 mi臋dzy NAS-em a dyskiem lokalnym (Synology ma ku temu dedykowany kawa艂ek oprogramowania) wi臋c Winamp tak naprawd臋 "widzi" wszystko lokalnie, a software od synchronizacji danych dba o to, 偶eby nasze modyfikacje lokalne trafia艂y z powrotem na NAS.

A ty, Czytelniku, czego u偶ywasz do s艂uchania muzyki?

https://xpil.eu/obr

4 komentarze

    1. AIMP jest ca艂kiem niczego sobie (u偶ywa艂em go do艣膰 d艂ugo), jednak d艂awi si臋 przy wi臋kszej bibliotece utwor贸w.

    1. O, zapomnia艂em o Foobarze. Ostatni raz u偶ywa艂em go w czasach, kiedy Morze Martwe by艂o jeszcze tylko Chore. Zerkn臋 w wolnej chwili.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Je偶eli chcesz do komentarza wstawi膰 kod, u偶yj sk艂adni:
[code]
tutaj wstaw sw贸j kod
[/code]

Je偶eli zrobisz liter贸wk臋 lub zmienisz zdanie, mo偶esz edytowa膰 komentarz po jego zatwierdzeniu.