Biblioteka w Naas

Niedaleko Newbridge (gdzie od niedawna mieszkamy) znajduje się miasteczko o dziwnie na pierwszy rzut oka wyglądającej nazwie: Naas.

Wymawia się - pi x oko - "Nejs"

Całkiem niedawno przytrafiło mi się mieć prawie dwie godziny wolnego czasu, i to właśnie tam. Czyli w Naas. Żeby było śmieszniej (ale nie było) - bez auta.

Pomyślałem sobie więc, że skoro chwilowo nie mam auta, za to mam prawie dwie godziny  w o l n e g o  czasu, to trzeba się poszwendać po okolicy, a nuż się cóś napatoczy.

Napatoczyła się ni mniej ni więcej tylko miejska biblioteka publiczna.

Do tej pory jeszcze nie przytrafiło mi się wejść w tym kraju do biblioteki, chociaż mija mi już dwunasty rok na emigracji. Aż głupio jakoś. No więc wszedłem.

Biblioteka jest faktycznie publiczna. Jej publiczność polega na tym, że można tam sobie wejść "z ulicy", nikt człowieka nie pyta o żadne karty biblioteczne ani inne papiórki. Wchodzi się, znajduje się jakąś fajną książkę, którą można następnie a) wypożyczyć (i tu już wymagane jest zapisanie się do biblioteki) lub też b) poczytać na miejscu, na jednym z mnóstwa wygodnych foteli. Do b) nie potrzeba żadnych formalnych ceregieli. Po prostu się siada i czyta, jakby nigdy nic.

Na dzień dobry obszedłem wszystkie zakamarki, żeby skończyć (jakże by inaczej) przy półce z fantastyką. Tam najpierw przyuważyłem całkiem sporo Pratchetta, a zaraz potem namierzyłem dwa egzemplarze "Ostatniego życzenia", tomu otwierającego sagę o Wiedźminie. W wersji angielskojęzycznej tego dotychczas nie znałem, więc czym prędzej porwałem jeden egzemplarz z półki, zasiadłem w głębokim, wygodnym fotelu i zanurzyłem się w lekturze.

Przeczytałem pierwsze dwa opowiadania, a w połowie trzeciego dopadł mnie okrutny (acz niezbyt głośny - w końcu to biblioteka!) dźwięk budzika, który sobie przedtem przezornie nastawiłem w razie, gdybym miał całkiem stracić poczucie czasu.

Fajne miejsce, taka biblioteka. Przy najbliższej okazji znów tam zajdę.

Zapisz się
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
6
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x