Cztery kroki

Istnieje teoria według której między dwiema dowolnymi osobami na świecie da się poprowadzić linie "znajomości" przebiegające przez maksymalnie pięć punktów pośrednich.

Tu można znaleźć więcej informacji: https://en.wikipedia.org/wiki/Small-world_experiment

Innymi słowy, dla dowolnych dwóch osób A i Z mamy: "A zna B, B zna C, C zna D, D zna E, E zna F, F zna Z", przy czym pięć to maksymalna liczba. Oczywiście w szarej strefie pozostaje pytanie co właściwie oznacza "X zna Y" - ma go/ją wśród znajomych w jakiejś sieci społecznościowej? A może X uścisnął kiedyś rękę Y na jakimś konwencie i teraz się chwali? Siedział w knajpie trzy stoliki obok? I tak dalej.

Zakładając, że za każdym razem chodzi o "porządną" znajomość między X a Y (więc taką, gdzie X i Y znają/znali się przez dłuższy czas i Iks zapytany o Ygreka będzie w stanie odpowiedzieć coś więcej niż dane dostępne publicznie) odkryłem niedawno, że między mną a ś.p. Terencem Pratchettem są tylko cztery kroki. Tylko trzech ludzi między mną a jednym z moich ulubionych pisarzy! 🙂

Jakim cudem?

Otóż czytam sobie od jakiegoś czasu serię "Algorytm wojny" Michała Cholewy (recenzje pierwszych dwóch części już czekają w kolejce, trzecia się napisze jak skończę "Fortę"). I tam pojawia się dość kluczowa dla całej opowieści postać komandora Jacka Falejczyka, zastępcy dowódcy "Gdyni" (taki wojskowy pojazd kosmiczny).

Z Jackiem chodziłem do tego samego ogólniaka, a potem studiowaliśmy na tej samej uczelni wyższej. Może nie zjedliśmy beczki soli, ale nieduży kufelek - na pewno. Bardzo sympatyczny człowiek, zajadły czytelnik wszelakiego science-fience.

Okazuje się, że Jacek jest dobrym znajomym autora "Algorytmu" (czyli p. Michała) - dlatego też użyczył nazwiska postaci komandora z książki.

Michał Cholewa z kolei jest synem znanego tłumacza Piotra W. Cholewy, co odkryłem w Wikipedii ku swemu zachwytowi, bo PeWuCa czczę niemal nabożnie za to, jak sobie poradził ze "Światem Dysku".

No a PWC to już wiadomo. Znał się z Pratchettem osobiście, spotkali się kilkukrotnie.

Jak to mówią, nieważne co się wie, ważne kogo się zna!

🙂

Zapisz się
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
7
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x