Tym razem - nietypowo. Konkurs. Taki trochę dziwny.
Co prawda bez nagród, ale przynajmniej będzie można się pochwalić wygraną on-line 😉 Jak ktoś nie chce brać udziału w konkursie bez nagród, niech sobie idzie na Joe Monstera...
Konkurs składa się z dwóch etapów.
W etapie pierwszym podam (w treści tego wpisu - już za chwilkę) pewien ciąg liczbowy. Ciąg ten podlega pewnej logicznej regule. Ja wiem, jaka to reguła. Ty - raczej nie (no chyba, że masz na tyle oleju w głowie, że jakoś od razu wywnioskujesz, o co chodzi). Twoim zadaniem jest podanie innego ciągu liczbowego o takiej samej liczbie wyrazów, spełniającego tę samą regułę. Zrobisz to w komentarzu do tego wpisu. Ja następnie powiem Ci, czy podany przez Ciebie ciąg spełnia tę regułę, czy nie. Następnie możesz albo przejść do etapu drugiego (patrz niżej), albo - jeżeli naprawdę musisz - możesz od biedy zrobić drugie podejście, a jak będzie trzeba to i kolejne i tak dalej. Za każdym razem dowiesz się ode mnie, czy podany przez Ciebie ciąg spełnia tę regułę, czy nie.
Jak widać zasady pierwszego etapu są dość luźne...
W drugim etapie poproszę Cię o słowne opisanie (również w komentarzu) reguły rządzącej podanym ciągiem liczb. Będziesz miał tylko jedno podejście, więc zastanów się dobrze. Sam decydujesz o tym, kiedy chcesz zakończyć pierwszy etap i przejść do drugiego.
Wygrywa ten z Czytelników, który jako pierwszy poprawnie opisze regułę rządzącą ciągiem.
Żeby za wcześnie nie psuć zabawy, ogłoszenie wyników nastąpi pojutrze, czyli w niedzielę, piątego lipca 2015 (nie wiem jeszcze rano, po południu, a może wieczorem?)
Ponieważ nie jestem on-line przez cały czas, może się okazać, że kilka osób udzieli poprawnej odpowiedzi, zanim to zauważę. W takim przypadku oczywiście zdecyduje kolejność zgłoszeń - dlatego ważne jest, żeby wszystko działo się jawnie, tutaj, w komentarzach pod tym wpisem.
No to lecimy.
Ciąg liczbowy to:
2, 4, 8, 16
(dwa, cztery, osiem, szesnaście)
Czas - start!
16, 8, 4, 2
Nie
3, 6, 12, 24 😛
Tak
A tę regułę to mam opisać jakoś fachowo? Ona ma jakąś nazwę? Bo ja wzięłam liczbę początkową 3, a potem 3+3=6, 6+6=12, 12+12=24.
Może być tak, jak jest.
A w sumie to chyba taki prosty ciąg geometryczny, o jakiejś liczbie początkowej i ilorazie 2. Matematykę ostatnio miałam jakieś 15 lat temu 😉 Następnym razem wymyśl konkurs z nagrodami 😀
Ok… Następnym razem będzie konkurs z nagrodami 🙂 Tymczasem czekamy do jutra na resztę uczestników, bo na razie coś pusto…
albo 3, 9, 27, 81 😛
Z racji małego zainteresowania tematem, odraczam ogłoszenie wyników o jeden dzień 🙂
5, 10, 20, 40
Tak
17, 34, 68, 136
Zainteresowanie pewnie jest mocno “wakacyjne” – kazdy czyta, ale mu sie nie chce (myslec i) odpowiadac – tak jak mi sie nie chce przestawic na polska czcionke.
Tak.