Mandaty za szybką jazdę: rozwiązanie zagadki

Rozwiązanie zagadki o czwórce przyjaciół dojeżdżających wspólnie do pracy.

W odróżnieniu od większości prezentowanych tu dotychczas zagadek zawierających elementy statystyki, ta jest całkiem trywialna.

Adam ma 10% szans na mandat, a więc dostaje mandat średnio raz na 10 przejazdów. Zabiorą mu prawko po średnio 30 przejazdach (3 mandaty x 10 przejazdów).

Bernard ma 15% szans, co oznacza średnio 15 mandatów na 100 przejazdów – trzy mandaty zarobi więc najpewniej w 20 przejazdów.

Analogicznie licząc Celina potrzebuje średnio 15 przejazdów (20 mandatów na 100 to inaczej jeden na pięć czyli trzy na piętnaście), a Dorota – 12 przejazdów (25/100 to 1/4 czyli 3/12).

Teraz wystarczy pododawać do siebie te wszystkie ilości przejazdów i wyjdzie nam, po ilu najprawdopodobniej przejazdach cała czwórka straci swoje prawka: 30+20+15+12=77.

Średnio po 77 przejazdach (czyli 38 i pół dnia) nasza czwórka będzie zmuszona przesiąść się na inny środek lokomocji.

Mówiłem, że łatwe?

Autor: xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

5 komentarzy do "Mandaty za szybką jazdę: rozwiązanie zagadki"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Kasia
Gość

Wlasnie konczylam liczenie ;(