Jestem, więc myślę

Mandaty za szybką jazdę: rozwiązanie zagadki

W odróżnieniu od większości prezentowanych tu dotychczas zagadek zawierających elementy statystyki, ta jest całkiem trywialna.

Adam ma 10% szans na mandat, a więc dostaje mandat średnio raz na 10 przejazdów. Zabiorą mu prawko po średnio 30 przejazdach (3 mandaty x 10 przejazdów).

Bernard ma 15% szans, co oznacza średnio 15 mandatów na 100 przejazdów – trzy mandaty zarobi więc najpewniej w 20 przejazdów.

Analogicznie licząc Celina potrzebuje średnio 15 przejazdów (20 mandatów na 100 to inaczej jeden na pięć czyli trzy na piętnaście), a Dorota – 12 przejazdów (25/100 to 1/4 czyli 3/12).

Teraz wystarczy pododawać do siebie te wszystkie ilości przejazdów i wyjdzie nam, po ilu najprawdopodobniej przejazdach cała czwórka straci swoje prawka: 30+20+15+12=77.

Średnio po 77 przejazdach (czyli 38 i pół dnia) nasza czwórka będzie zmuszona przesiąść się na inny środek lokomocji.

Mówiłem, że łatwe?

Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

5 komentarzy do "Mandaty za szybką jazdę: rozwiązanie zagadki"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kasia
Gość

Wlasnie konczylam liczenie ;(

Close