Problem plecakowy

Jakiś czas temu zachciało nam się nowego ogródka. Wezwaliśmy więc ekipę, która wśród zgiełku i hałasu najpierw wykopała starą trawę i mnóstwo gruzu (zdumiewające, ile śmiecia można znaleźć we własnym ogródku jak się trochę zagłębi w temat), po czym położyła Nową, Lepszą Trawę tudzież niewielkie patio przy samym domu – żeby można było komfortowo wyjść do ogródka na bosaka nawet przy deszczu.

No właśnie, deszcz. Ponieważ żyjemy na dość mocno nasiąkniętym spłachetku świata i pada tu częściej niż nie pada, spytaliśmy majstrów czy nie daliby rady tak zrobić tego patio, żeby woda miała z górki i żeby spływała swobodnie w trawę zamiast starym zwyczajem gromadzić się gdzie popadnie jak, nie przymierzając, ludzkość przy kwarantannie.

Majstry powiedziały, że jak najbardziej, że właściwie to oni zawsze tak robią i że możemy spać spokojnie.

Kilka dni później prace ucichły i z Chaosu wyłonił się całkiem sympatyczny (acz niemożebnie jeszcze goły) Ogródek wraz z nowym patio. Na deszcz nie trzeba było czekać zbyt długo, z zapartym tchem zaczęliśmy zatem obserwować gdzie i jak spływa woda. Okazało się, że owszem, spływa całkiem nieźle z wyjątkiem jednego miejsca, mniej więcej w połowie szerokości patio, pechowo prawie całkiem na wprost drzwi do ogródka. Na połaci około siedmiu – ośmiu kafelków tworzyła się regularnie niewielka kałuża, która ni w tę, ni we w tę.

Majstry szczęściem jeszcze nie były w całości opłacone (zastrzegliśmy sobie, że końcówkę pieniążków damy dopiero jak już wszystko sprawdzimy i przetestujemy), więc chcąc nie chcąc zabrały się za poprawkę. Czyli: trzeba wyjąć kafelki, dodać odrobinę więcej podkładu, zamontować kafelki na nowo. Czy tylko te siedem – osiem? No nie, bo wtedy problem przesunie się na kafle obok – trzeba tak naprawdę odrobinę podnieść cały segment patio, czyli jakieś 30-40 kafli na całej szerokości od domu do trawy.

Kafelki są ułożone w mozaikę składającą się z naprzemiennych pasów o szerokości 30 i 35 centymetrów. Długość każdego kafla jest losowa, dzięki czemu mamy całkiem sympatyczną asymetrię w jeden poprzek oraz równie sympatyczną regularność w drugi. Coś w ten deseń:

Przy wyjmowaniu kafelków obecny był szef, człowiek który z niejednego chleba piec… hec pleba… placek… chlebak… tego, wiadomo. Wyciągane kafle kazał ekipie poukładać obok tak, żeby było widać który gdzie leżał, a potem sobie poszedł. A ekipa jak to ekipa, szefa nie ma, myszy harcują. Powyciągali te kafelki w różne strony, poukładali jeden na drugim a trzeci na siódmym. Potem pracowicie (i z wybitną pomocą kilku solidnie wyglądających kinetycznych oddziaływaczy trzonkowych) wydłubali stary podkład, wlali nowy i zabrali się za układanie kafli.

I tu pojawił się kłopot: nijak nie szło bowiem wykombinować jak poukładać 30-40 kafelków, każdy trochę innej długości, w jedenastu rzędach tak, żeby wszędzie pasowało.

Zeszło im na tym… do końca dnia 😉 Jak się już całkiem ściemniło, rozłożyli bezradnie ręce i powiedzieli, że przyjdą nazajutrz.

Nazajutrz po południu wszystko było już całkiem ładnie poukładane. Może nie identycznie jak przed rozwałką, może trzeba było dociąć jeden czy dwa nowe kafle z zapasu (dobrze, że mamy zapas!), ale udało się.

Wniosek: po pierwsze, słuchać szefa (o ile jest on wart słuchania rzecz jasna), po drugie pracować z głową, wreszcie po trzecie obowiązkowo wysyłać budowlańców na szkolenia z kombinatoryki, kryptografii oraz ogólnie pojętej matematyki stosowanej 😉

O.

Liczba słów w tym wpisie: 715

Sprawdź też

Aktywnie z rana

Doszedłem do wniosku, że przez to siedzenie w domu strasznie mało się ruszam. Normalnie przynajmniej …

Kilka interesujących własności liczby 46

Do stu lat pewnie nie dożyję, ale do czterdziestu sześciu właśnie mi się udało. Z …

Zapisz się
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
4
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x