Przegląd linków #11

https://xpil.eu/sm3e

1Trójwymiarowe chmury wygenerowane za pomocą CSS i odrobiny JS. Bardzo ładne, niezbyt skomplikowane w wykonaniu, całkiem chmurzyste. W środku link do repozytorium z kodem i szczegółowym, krok po kroku omówieniem jak to właściwie działa.


2Na świecie zaczyna brakować helu, niezbędnego nie tylko do dmuchania urodzinowych balonów i produkowania śmiesznego krasnoludkowego głosiku, ale też na przykład do niektórych rodzajów spawania czy w medycynie do MRI. Temat moim zdaniem ciekawy, choć mało popularny.


3Jeżeli chodzi o animacje w przeglądarce, ten gość zna się na rzeczy. A tutaj link do jego repozytorium z kodem i objaśnieniami. Zawsze doceniam ludzi, którzy nie tylko potrafią zrobić coś unikalnego, ale też chętnie dzielą się wiedzą.


4Przeglądając artykuły o AGI ("Artificial General Intelligence", czyli AI, które z definicji nie tylko potrafi odgadywać kolejne słowo - jak ChatGPT - ale też dorównuje człowiekowi, lub go przewyższa, we wszystkich komercyjnych dziedzinach działalności) natrafiłem na oficjalną listę zawodów według amerykańskiego BLS ("Biuro Statystyk Pracy"). Bardzo obszerne źródło informacji, wraz z opisem każdej profesji, szacowanym zapotrzebowaniem na najbliższe 10 lat oraz średnimi dochodami. Co prawda wyłącznie na rynku amerykańskim, ale i tak jest ciekawie.


5Jak już kilka razy wspominałem, używam na co dzień aplikacji Obsidian do zarządzania wiedzą. Tutaj podium zwycięzców corocznego konkursu "Gems of the year" na najlepszą wtyczkę, skórkę, treść. Kilka całkiem interesujących projektów!


6Mówią, że nie ma takiej rzeczy, której nie da się zrobić w Excelu. Tutaj kolejny przykład, że mają rację. Gość zbudował w arkuszu pełnowymiarowy, szesnastobitowy procesor, z pamięcią (128 kilobajtów), wyświetlaczem oraz własnym asemblerem - i to bez krztyny VBA. Co prawda szybkość tego "procesora" jest niewielka - zaledwie trzy *herce*, ale da się. Jest nawet repozytorium kodu z przykładowymi aplikacjami 🙂 Na końcu artykułu bonusowo link do innego przykładu, gdzie gość pokazuje Doom-a animowanego w komórkach Excela.


7Nie wiem ile w tym prawdy, ale podobno maksymalne dopuszczalne wymiary dokumentu w formacie PDF to 15x15 milionów cali, czyli - jeżeli wierzyć autorowi tego linku - wielkości Niemiec. Chociaż mi to bardziej podchodzi po Bangladesz / Grecję, ale co ja tam wiem... W każdym razie wydrukowanie tego na drukarce A4 30 stron na minutę zajęłoby tyle czasu, że gdybym chciał skończyć dzisiaj, musiałbym zacząć zanim jeszcze pojawiły się na Ziemi pierwsze hominidy...


8Gra w składanie wyrazów, ale całkiem nie taka, jak sobie teraz myślisz. Podobno niektórzy doklikali się do tysięcy słówek. Nie słyszałem natomiast o nikim, kto by grę "skończył", więc może faktycznie jest ona nieskończona? Jeden znajomy podrzucił gierkę żonie i poprosił, żeby zrobiła konia i księgowego. Koń zajął około godziny, księgowy około trzech (dla zainteresowanych: żeby zrobić księgowego, trzeba spiknąć kurwę z liczydłem). Żona ponoć gra do dzisiaj 🙂 Jeżeli łatwo uzależniasz się od prostych gier, lepiej nie klikaj...


9Krótka, ale całkiem ciekawa lista z objaśnieniami skąd wzięły się nazwy popularnych języków programowania. Moim zdaniem brakuje na niej BF i kilku innych języków ezoterycznych, może warto autorowi artykułu podrzucić parę sugestii? 🙂


XWydawać by się mogło, że nic mnie już nie zdziwi, tymczasem okazuje się, że jednak. Koleś został zaproszony na interview o pracę, pozamiatał konkurencję, dostał ofertę, po czym pierwszego dnia w biurze pojawił się... całkiem inny koleś, który, okazało się, zapłacił tamtemu za "wygranie" interview.


Szybkie pytanko do Czytelnika: czy dodanie obrazków do listy linków to dobry pomysł, czy niekoniecznie? Uprasza się o komętaż.

https://xpil.eu/sm3e

13 komentarzy

  1. Lista z dziewiątego punktu jest tak krótka, że nawet nie widać linku do niej. Natomiast obrazki są mi obojętne – liczy się treść, a nie oprawa.

  2. A mnie się lepiej czyta jak są miniaturki obrazków. Tekst ładnie skrojony. Można by było gdyby Ci się chciało dodać do tekstu jednolitego zamiast bezszeryfu, czcionkę szeryfową,

  3. Oto kwintesencja współczesnej cywilizacji. Autor w pocie czoła przygotowuje interesujący tekst, a czytelicy dyskutują obrazki.

    1. Prawdę powiedziawszy więcej się napociłem nad obrazkami niż tekstem 😁 Sam jesteś kwitn… kwintenc… a, nieważne.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.