Przegląd linków #19

https://xpil.eu/An0xl

1

Eric Bower przedstawia swoją opinię na temat tego, czym charakteryzuje się świadomość: jest mokra i chaotyczna. Potrafimy przewidzieć i wymodelować zachowanie kropli spadającej na idealnie gładką taflę wody, ale dwóch lub więcej - już nie. Trochę jak problem trzech ciał.


2

Finlandia, niecałe 5 lat temu. Dwóch gości bawi się w poszukiwanie zaginionych osób. Po drodze uczą się jak tanim kosztem zbudować zdalnie sterowaną kamerę podwodną i parę innych zabawek. Fascynująca lektura.


3

Jeżeli grywasz jeszcze w SeriousSama, być może zainteresuje cię fakt, że w 2016 roku programiści z Croteam opublikowali kod źródłowy pierwszej wersji gry. Ten artykuł pokazuje jak ogarnęli kwestię multiplayer. Jak udało im się wycisnąć płynną grę przez wolną (modem 56 a czasem nawet 33 Kbps) sieć bez zbytnich opóźnień i z perfekcyjną synchronizacją. Tajemnica tkwi, jak się można domyślać, w przesyłaniu możliwie jak najmniejszej ilości danych między graczami. Do tego jeszcze implementacja własnego protokołu sieciowego opartego na UDP.


4

Terry Tao o postępie w automatyzacji przeprowadzania dowodów matematycznych.


5

W jaki sposób stwierdzić, czy dwie figury geometryczne mają jakieś punkty wspólne? Otóż należy zastosować algorytm Gilberta-Johnsona-Keerthiego. Wygląda na pierwszy rzut oka na dość skomplikowany, ale jak się człowiek trochę wgryzie okazuje się, że jest względnie prosty.


6

Panele fotowoltaiczne to fajny pomysł, tylko co zrobić z nadmiarem wyprodukowanej energii? Załóżmy, że można ją odsprzedawać do sieci, ale nie zawsze się da. Można też kupić dużą baterię i ładować ją w nocy (kiedy prąd jest tani), a zużywać w dzień, kiedy jest drogi. Tylko że taka bateria dodatkowo kosztuje, zajmuje miejsce i trzeba ją serwisować; ma też ograniczoną żywotność. Przy odpowiedniej dozie pecha może się okazać, że ledwie wyjdziemy na zero (albo i nie), a już trzeba wymieniać na nową.

A gdyby tak zamiast podłączać baterię do domu zbudować dom z baterii? Odpowiednio domieszkowany cement, okazuje się, może spełniać rolę wielkiej baterii. Pomysł póki co w powijakach, ale a nuż...


7

Hindusi wydrukowali rakietę. Prawdziwą!

(Kosmiczną, nie do tenisa)


8

Niewykluczone, że w najbliższej przyszłości uda się skonstruować algorytmy (oparte na sztucznej inteligencji) umożliwiające rozpoznawanie i naukę języków, którymi posługują się zwierzęta. Tutaj przykład takiego algorytmu. Póki co to tylko koncept, ale ponoć obiecująco wygląda. Doktor Dolittle na krzemie!


9

Rzecz o zaletach odręcznego pisania, sztuki powoli zanikającej w dobie wszechobecnej elektroniki. W wielkim skrócie: pozwala na "bardziejszy" rozwój mózgu i poprawia zapamiętywanie.


10

Chiny dały nam (jako cywilizacji) kupę wynalazków. Papier i drukowanie, proch strzelniczy, kompas, jedwab, porcelana, metalurgia, zegarki mechaniczne... lista jest długa.

Być może niedługo dodamy do niej pierwszego humanoidalnego robota, który potrafi zarówno kopiować czynności innego człowieka jak też wykombinować różne kwestie samodzielnie.

https://xpil.eu/An0xl

6 komentarzy

      1. Ale nawet jeśli konwersja ciepło > prąd będzie odbywać się ze stratą 50%, a sam zbiornik będzie rozładowywał się w jakimś tempie. To i tak to będzie zysk, względem marnowania tego prądu (z FV). Oczywiście, pod warunkiem, iż koszt inwestycji nie będzie przesadnie duży

        1. Szybki search potwierdza. Mała sprawność, wymagane dodatkowe turbiny. To raczej rozwiązanie dla dużych instalacji.

          Dlatego opisywane rozwiązanie wydaje się interesujące.

  1. Fińskie nurkowania faktycznie bardzo interesujące. Trochę smutny/dziwny jest fakt, że w pierwszym przypadku wiele lat po zaginięciu osoba nie będąca policjantem trafnie typuje dwa miejsca (w tym jedno prawidłowe) oraz udaje się znaleźć elementy na poboczu, a bezpośrednio po zaginięciu jakoś policji się nie udało.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.