Kurnik.pl to jedna z ciekawszych (i bardziej zaawansowanych) platform do gier planszowych on-line, o czym zreszt膮 ju偶 wspomina艂em na tym blogu kilka razy:
Tutaj i tutaj i jeszcze tutaj, i tutaj te偶. O, a to sk膮d si臋 wzi臋艂o? I to. I jeszcze to
Uffff
Moj膮 ulubion膮 gr膮 na Kurniku s膮 oczywi艣cie Literaki, bo lubi臋 anagramowa膰.聽Niestety od jakiego艣 czasu opu艣ci艂em go艣cinne kurnikowe mury na rzecz smartfonowej aplikacji o tej samej nazwie: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ququplay.literaki&hl=pl
Literaki na smartfona to gra niezale偶na od Kurnika, zrobiona przez ca艂kiem inn膮 ekip臋. Ale regu艂y s膮 mniej wi臋cej takie same, plansza te偶 prawie identyczna.
Sama gra w艂a艣ciwa (czyli obs艂uga planszy, liter itd.) jest moim zdaniem zrobiona odrobin臋 gorzej od orygina艂u. A mimo to z jakiej艣 tajemniczej przyczyny wol臋 te natywne androidowe Literaki od wersji oryginalnej.
Nie do ko艅ca potrafi臋 zrozumie膰, dlaczego.
Rzu膰my okiem na podstawowe r贸偶nice mi臋dzy Literakami androidowymi i kurnikowymi:
- Plansza: na Kurniku 艣rodkowe pole ma kolor czerwony (a wi臋c a偶 15 pkt za wy艂o偶enie tam czerwonej litery w pierwszym ruchu). A na Androidzie - nie.
- Sprawdzanie s艂贸wek: Kurnik umo偶liwia uk艂adanie s艂贸w nieistniej膮cych; przeciwnik mo偶e zakwestionowa膰 s艂owo (i wygra膰 lub straci膰 kolejk臋 w zale偶no艣ci od tego, czy s艂owo jest faktycznie "lewe" czy jednak nie). To jest moim zdaniem jedna z g艂贸wnych wad wersji na Androida, kt贸ra zmienia gr臋 kompletnie. Nie da si臋 "z艂apa膰" przeciwnika na rzeczy typu "yggdrasill", "leka偶", "stup" czy "a膰arja". Jedyna "zaleta" takiej automatyzacji jest taka, 偶e mamy mniejsze szanse wkurzy膰 przeciwnika i oberwa膰 wi膮zk膮 uj贸w i urew. Z drugiej strony wkurzanie przeciwnika trudnymi s艂贸wkami to wa偶ny element strategii 馃槈
- Wyk艂adanie liter na plansz臋: na Kurniku mo偶na sobie ustawi膰 litery na stojaku w po偶膮danej kolejno艣ci, a nast臋pnie klika膰 w plansz臋 w kolejne pola - litery b臋d膮 wyk艂adane na klikni臋te pola w kolejno艣ci u艂o偶onej na stojaku. W wersji na Androida takiej opcji niestety nie ma i trzeba pracowicie przenosi膰 litery paluchem.
- Mo偶liwo艣膰 rozgrywania kilku partii r贸wnocze艣nie: na Kurniku si臋 nie da, siedzimy przy jednym stole na raz i koniec. A na Androidzie jak najbardziej, mo偶emy gra膰 z tyloma przeciwnikami na raz, z iloma mamy ochot臋. Ba, mo偶emy nawet gra膰 kilka r贸wnoleg艂ych partii z tym samym przeciwnikiem, przy r贸偶nych sto艂ach.
- Czas na gr臋: na Kurniku maksymalny czas to 20 minut na ka偶dego gracza. A w wersji androidowej mamy od 15 do 60 minut w wersji szybkiej lub trzy dni na ruch (nie na parti臋!) w wersji klasycznej. Dzi臋ki tak wyd艂u偶onemu czasowi gry mo偶na gra膰 wtedy, kiedy mamy na to czas, nie b臋d膮c poganianym przez bezlitosny zegarek. My艣l臋, 偶e w艂a艣nie ten tryb gry trzydniowej sprawia, 偶e wol臋 Literaki na Androida. W przypadku Kurnika musz臋 sobie zarezerwowa膰 mi臋dzy 15 a 30 minut wolnego czasu na ka偶d膮 gr臋. To wbrew pozorom wcale nie jest takie proste. A na Androidzie wystarczy minuta czy dwie raz na kilka godzin.
Podsumowuj膮c: Literaki to fajna gra, niezale偶nie od platformy 馃槈
Poni偶ej galeria obrazk贸w z gry.
Je偶eli chcesz do komentarza wstawi膰 kod, u偶yj sk艂adni:
[code]
tutaj wstaw sw贸j kod
[/code]
Je偶eli zrobisz liter贸wk臋 lub zmienisz zdanie, mo偶esz edytowa膰 komentarz po jego zatwierdzeniu.