Sen to czy jawa

Jakoś nigdy w życiu nie miałem okazji nauczyć się JavaScriptu. Nie, bo nie. Interfejsów webowych zawsze starałem się unikać jak ognia (ilość standardów i bibliotek przyprawia o zawrót głowy), w dodatku nietrudno tam znaleźć użytkowników końcowych, którzy jak powszechnie wiadomo są złem koniecznym każdego projektu. Znalazłem sobie wygodne miejsce gdzieś na zapleczu wielkich projektów i wyspecjalizowałem się w obróbce danych oraz przygotowywaniu ich do dalszego użytku. A interfejsem końcowym niech się martwią inni.

Jednak niedawna zagadka o trzech planetach kręcących się po idealnie kołowych orbitach nie dawała mi spokoju, podjąłem więc próbę zasymulowania rozwiązania w JavaScript.

Najpierw – logiczne – kupiłem sobie nową domenę. Bo przecież każdy zdrowomyślący człowiek zaczyna naukę nowego języka od kupienia domeny, prawda?

Prawda?

No więc kupiłem domenę sptth.xyz bo się ładnie odbija w lusterku z https 🙂 A poza tym była dostępna w cenie zaledwie 79 eurocentów za rok, czyli praktycznie za darmo.

Potem było długo, długo nic. Bo praca, bo rodzina, bo upały, wiadomo.

Aż wreszcie któregoś dnia siadłem na czterech, spędziłem dwa dni na guglaniu tajników znacznika <canvas> oraz najgłębszych możliwych podstaw języka JS (dużo pomógł mi fakt, że za młodu pisałem całkiem sporo kodu w C++), no i po niezliczonych potknięciach i niepowodzeniach wreszcie wyrzeźbiłem coś, co przy dużej dozie dobrej woli oraz tolerancji można uznać za działającą symulację.

Niniejszym prezentuję efekt końcowy owej dłubaniny. Proszę się nie śmiać, to mój pierwszy w życiu kod w JavaScript 🙂

Tadam: https://sptth.xyz/planets.html

Jeżeli mi czas i chęci pozwolą, niewykluczone że pojawi się tam więcej śmieci. A jeżeli nie, to trudno…

Zapisz się
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
5
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x