Pchełki SQL: Drobiazg, a cieszy

https://xpil.eu/5tm

Dziś prościutki trick pomocny wszystkim piszącym duże ilości kodu SQL.

Jak wszyscy wiedzą[citation needed] w Visual Studio można tworzyć regiony kodu, czyli takie bloki, które automatycznie "dostają" na marginesie edytora ikonkę minusika w kwadraciku (po naszemu: minusa w kwadracie), umożliwiającą "zwinięcie" całego bloku do jednej linii. Dzięki temu możemy owe bloki kodu niejako "odsunąć na bok" bez faktycznego usuwania ich z programu. Robi się to za pomocą pary znaczników #region - #endregion i nie jest niczym nowym.

Niestety, podobnej funkcjonalności brakuje w SSMS. Jeżeli piszemy długi, naprawdę długi skrypt SQL i chcemy "zwinąć" jakiś blok kodu wizualnie do jednej linii, nie możemy zastosować tricku z #region / #endregion, bo SSMS czegoś takiego nie rozpozna i natychmiast zbluzga nas komunikatem błędu.

Cóż więc czynić?

Metoda jest prosta i tak oczywista, że aż mi wstyd, że sam na to nie wpadłem. Otóż SSMS tworzy takie "zwijane" bloki kodu za każdym razem, kiedy piszemy jakiś logiczny blok kodu - na przykład SELECT albo UPDATE, albo pętlę WHILE czy też blok CASE i tak dalej.

Jak więc utworzyć "region" w TSQL?

Trzeba otoczyć blok kodu operatorem BEGIN ... END

O, tak:

fold-unfold-01

W efekcie w linijce 6 powstał na marginesie "minusik", którego kliknięcie da nam taki oto efekt:

fold-unfold-02

Jak widać linie 7-10 schowały się, ale w dalszym ciągu są aktywne - uruchomienie skryptu wykona również te "schowane" linie.

 

https://xpil.eu/5tm

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.