Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/config.js

Piszę do Pana / Pani w bardzo nietypowej sprawie…

https://xpil.eu/G1Tm1

W ramach dośmieszniania świata, brat poprosił mnie dziś o dokończenie następującego zdania: Julian obszedł jezioro, jezioro zostało przez Juliana ________ .

Po chwili zastanowienia stwierdziłem, że to bez sensu. Odpisałem na odczepnego "okrążone" po czym, drążony ciekawością naukowca-lingwisty-ortofaszysty, pchnąłem pytanie dalej. Wybrałem dziesięć losowych ofiar na swojej liście kontaktów, zapytałem i poczekałem chwilę.

Połowa zapytanych odpisała po chwili "okrążone". Z pozostałych pięciu ludków, trzech mnie całkiem zignorowało (prawdopodobnie się zawiesili próbując znaleźć jakąś sensowną odpowiedź), a dwóch pozostałych najpierw powymyślało dla hecy różne potworki w stylu "obeszłe", "obesznięte", "obejsznięte", "obszedłsze" czy "obeszłnięte", a potem brutalnie potraktowali żeńską linię genealogiczną twórcy strony biernej w języku polskim.

Oby tylko takie problemy nas dręczyły!

https://xpil.eu/G1Tm1

6 komentarzy

  1. Najroztropniejsze wyjaśnienie problemu wg mnie 😉
    "W języku polskim mamy takie twory jak czasowniki nieprzechodnie, czyli takie, które po prostu nie mają strony biernej. Do takich właśnie należy czasownik „obchodzić, obejść”. Owszem, to znacznie zubaża język i często może być problemem dla tłumacza (i nie tylko dla niego)." http://filolozka.brood.pl/kurczak-obszedl-jezioro

  2. "Czasowniki nieprzechodnie" czyli takie, których się nie przeszło – takie nieprzeszłnięte. 🙂

  3. Noż kurdę, ja tu liczę po cichutku na jakieś bandy trolli i innych zwyroli, a tymczasem inteligentne zwierzęta przychodzą i jeszcze mądrze gadają. Nie wiedziałem o tych nieprzechodnich, dzięki wielkie.

  4. A jeszcze na dobicie leżącego, wklejam definicję z wiki:

    "Czasownik nieprzechodni – w językach nominatywno-akuzatywnych czasownik, który nie może mieć dopełnienia bliższego i w związku z tym nie tworzy strony biernej. Rodzajem czasownika nieprzechodniego jest czasownik inakuzatywny. Np. spać."

    Genialne 🙂

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.