Przegląd linków #13

https://xpil.eu/gBajR

1

Znajomy podesłał mi niedawno link do nowej gry (dopiero w powijakach) opartej na PLO. Będzie się działo! (oby...)


2

O prawie Moore'a: mnóstwo całkiem interesujących informacji z historii, teraźniejszości oraz próby przewidzenia kiedy się to prawo w końcu przestanie sprawdzać. Na chwilę obecną wychodzi na to, że w okolicach przyszłego roku, ale jak będzie, czas pokaże.


3

A gdyby tak zupełnie zlikwidować strefy czasowe? Krótki i zwięzły artykuł wyjaśniający dlaczego jest to jeden z najgłupszych pomysłów na świecie.


4

"Correct horse battery staple" to chyba najsłynniejszy przykład hasła wygenerowanego metodą słownikową: losujemy trzy albo cztery słowa ze słownika i gotowe.

Dla nieuświadomionych: historia zaczęła się tutaj, a tutaj ktoś zrobił generator.

Autor tej strony idzie o krok dalej i zamiast losowych słówek generuje całe, gramatycznie poprawne losowe zdania. A że przy okazji może kogoś obrazić, to już dodatkowy bonus 🙂


5

Ewolucja pogodynki. Prognozy pogody na cztery dni do przodu są obecnie tak samo dokładne, jak prognozy 24-godzinne 30 lat temu, głównie dzięki (A) szybszym komputerom, (B) dokładniejszym instrumentom pomiarowym, oraz (C) większej gęstości pomiarów. Dalsze ulepszanie jest możliwe, ale trzeba doinwestować w krajach słabiej rozwiniętych, bo to wszystko naczynia połączone...


6

Galaktyka Sombrero, 31 milionów lat świetlnych od nas. Piękne zdjęcie zrobione teleskopem Hubble'a (ciekawe czy pstrykną ją kiedyś Webb-em), kilka zagadek.


7

Żałuję, że nie przeczytałem tego tekstu 40 lat temu. Jeden z lepszych poradników dotyczących programowania.


8

Kiedyś to nawet nostalgia była lepsza. Oto strona poświęcona historii systemu operacyjnego Windows 1 (a jak się więcej poklika to innym tematom retro-komputerowym). Uporczywi doklikają się być może nawet do całkiem obszernego zbioru zdjęć starych komputerów.


9

Pomysłowość ludzka nie zna granic. Ktoś napisał wersję Arkanoida graną na naszym kalendarzu Google. Zaplanowane wydarzenia to cegiełki do rozbicia 🙂 Opcjonalnie można na końcu faktycznie usunąć z kalendarza te wydarzenia, które udało się rozbić.


10

Na zakończenie coś optymistycznego: sprawdźmy jakie mamy szanse na śmierć. Algorytm bierze pod uwagę tylko lokalizację, płeć i wiek, więc jeżeli jesteśmy już odpowiednio schorowani, to można sobie te obliczenia wetknąć gdzie wzrok nie sięga.

https://xpil.eu/gBajR

3 komentarze

  1. Z tą likwidacją stref czasowych to tak nie do końca. Znaczy: utrzymanie jest łatwe do uzasadnienia, ale bardzo konserwatywne. Odkąd mamy prąd, przywiązanie do rytmu słońca nie jest tak naprawdę konieczne. Coraz więcej ludzi pracuje po zmroku. I śpi o innej, niż typowa, porze.
    A jeśli ktoś pracuje dla firmy międzynarodowej, to i tak używa pewnie „wspólnego” czasu. Czy to bezpośrednio UTC, czy przelicza za każdym razem z czas + strefa. Na razie to mniejszość, albo i nisza, ale pomysłu bym tak całkiem nie skreślał. Z czasem może okazać się, że częściej mamy jakiś wspólny, globalny event, niż zależy nam na rozsądnej porze, aby zadzwonić do wujka w Australii. Więc rzadziej będziemy przeliczać w przypadku wspólnego czasu.

    1. Ten wspólny czas trochę mi śmierdzi celom wprowadzenia DST, czyli by korporacją było łatwiej pracować globalnie, a nie by to miało sens lokalnie.

      Nie wyobrażam sobie chodzenia do sklepu i pracy, który jest według rytmu np. 21:00 – 5:00 jest to dziwne w odbiorze. A jak by to miało być jeszcze w obszarze gdzie posługują się 12h zegarem to dniówka trwała by od 9 PM – 5 AM ??

  2. Trochę tak. Z drugiej strony nie jest lekko korelować teraz logi/zdarzenia, nawet jeśli w grę wchodzą 2 nieodlegle strefy i zmiana czasu. Szczególnie jak jeszcze cześć jest w UTC.

    Godzina na którą idziesz do pracy to tylko cyferki. Niektórzy pracują na zmiany i właśnie tak (21-5) chodzą. Zegar dwunastogodzinny oraz AM i PM oczywiście tracą sens przy zunifikowanym czasie.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.