Samo życie

Sępy

Rynek pracy w Irlandii to burzliwe zjawisko. Miewa okresy ciszy (głównie w okolicach końca / początku roku), obfituje również w rozmaite turbulencje. Jako że zmieniałem tu już pracę kilkakrotnie (i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić to ponownie, jak będzie po temu dobra przyczyna i/lub okazja), siłą rzeczy zbudowałem sporą sieć kontaktów wśród firm rekrutacyjnych oraz kolegów z branży – i z zainteresowaniem śledzę co się dzieje.

Niedawno mojemu obecnemu pracodawcy przytrafiła się niemiła przygoda; w efekcie stracili sporo klientów, było dużo szumu medialnego; jak to zwykle przy takich okazjach bywa Internet zaczął wrzeć od niedomówień i plotek. Rekruterzy, czujni na tego typu wydarzenia, natychmiast rzucili się do boju licząc na to, że pracownicy firmy, wystraszeni obecną sytuacją, łatwiej dadzą się zwerbować.

W efekcie, znacznie zwiększyła się ilość ludzi wychodzących „na papierosa”, szczególnie wśród niepalących 😉 Wiadomo, że nikt nie będzie rozmawiał z rekruterem przy kolegach, więc każdy szuka jakiegoś spokojnego miejsca gdzie może w miarę dyskretnie porozmawiać. Jednak przez ostatnich parę tygodni znalezienie takiego miejsca graniczy z niemożliwością bo wszędzie ktoś akurat stoi z komórką przy uchu i rozmawia lekko ściszonym głosem.

Prawda jest również taka, że końcem końców stosunkowo niewiele osób daje się zwerbować jako że firma – wbrew pozorom – ma się całkiem nieźle, płaci pensje na czas i nadal prężnie się rozwija. Jednak dzięki tej całej sytuacji każdy teraz trzyma rękę na pulsie, на всякий случай. Nasuwa mi się porównanie do garnka z wodą, pod którym ktoś włączył palnik – lekko bulgocze, czasem coś wyskoczy, ale całość trwa w stanie dynamicznej równowagi.

A czemu „sępy”? No cóż, tak mi się teraz skojarzyło z pracownikami agencji rekrutacyjnych – w końcu oni żyją głównie z prowizji od każdej zwerbowanej głowy i polują na każdą okazję.

Au revoir!

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close