Samo życie

Za mieszanie

Disclaimer: wszystkie występujące w poniższym wpisie nazwy barw są fikcyjne. Jakiekolwiek podobieństwa do istniejących obiektów, postaci, zwierząt, roślin, pejzaży, urządzeń rolniczych bądź kwarków jest niezamierzone.

Pisałem ostatnio o moich poszukiwaniach taśmy maskującej 38 milimetrów – i o tym, że pracownicy nie zawsze wiedzą co sklep ma w ofercie, a już na pewno nie zamierzają się przejmować trolującą, przemądrzałą klientelą.

Dziś w drugą mańkę – szukałem niedawno farby o bardzo konkretnym kolorze. Palety kolorów w sklepach z farbami są tak szczegółowe, że czasem można natknąć się na ścianę wielkości Trafalgar Square, na której nie ma nic poza małymi, kolorowymi paseczkami z nazwami kolorów pod spodem. Nazwy są najprzeróżniejsze, od Gęsiej Kupy 7 poprzez Zmiażdżoną Dżdżownicę 3 aż po Spróchniałą Sekwoję 1.

Ponieważ jako klasyczny przedstawiciel męskiej połowy gatunku Homo Sapiens odróżniam tylko trzy kolory (fajny, chu*owy i pedalski), wybór koloru pozostawiłem swej Małży, sam występując w tej opowieści wyłącznie w roli kuriera przewożącego puszkę drogocennej Liliowej Kupy 2 z Woodie’s do domu.

W sklepie puszki z farbami są na szczęście opisane, więc nawet gdyby mi wymontowali wszystkie czopki i zostawili same pręciki, doszedłbym po nazwie. Niestety, po pół godzinie szukania poddałem się. Liliowa Kupa 2 istniała wyłącznie w postaci paseczka na ścianie kolorów, ale puszki nie było.

Podszedłem więc zrezygnowany do sprzedawcy i żalę się, że nigdzie nie mogę namierzyć tego drogocennego odcienia.

Okazało się, że mógłbym sobie szukać do końca swych dni, ponieważ puszki z takim kolorem po prostu nie było. Podobnie jak z zylionem innych kolorów.

Ma to sens. Skoro sama paleta barw zajmuje, dajmy na to, sześć metrów kwadratowych, a każdego koloru wypadałoby mieć co najmniej z pięć puszek (różne litraże, od jednego aż po pięć litrów), wychodzi na to, że trzebaby dobudować drugie skrzydło sklepu na same puszki z farbą.

Tak więc, jak się okazuje, kolory są trzymane osobno, w barwach podstawowych, i dopiero na prośbę klienta miesza się te kolory żeby uzyskać Powiew Grafitu 9 albo Śliwę Aramejską 1.

Ludzie zajmujący się od czasu do czasu malowaniem i remontami zapewne uśmiechają się teraz z politowaniem. Dla mnie jednak było to odkrycie niemalże na miarę Ameryki. Otóż komputerowo sterowane urządzenie miesza kolory wedle zadanej recepturki. Do puszki z białą farbą dozownik wkrapia ściśle odmierzone ilości kolorów A, B i C, potem jeszcze trochę D i F, i gotowe. Trzeba to jeszcze tylko wymieszać (osobna maszyna) i już po minucie moim zdumionym oczom ukazała się puszka Liliowej Kupy 2. Porównałem ją optycznie z papierową próbką (bardziej dla ściemy, tak naprawdę nie odróżniłbym tego od Moczu Wielbłąda 7), podziękowałem panu obsługującemu maszynę, zadumałem się nad różnorodnością zastosowań RGB i CMYK po czym udałem się do kasy.

Wot, tiechnika…

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Za mieszanie"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Stefek
Gość

Moje dwa ulubione kolory:
– ciuckana wisnia
– trzesiony orzech

Close