Zagadka: jeden rzut

https://xpil.eu/9uo

Dziś powrót do korzeni, czyli - dla odmiany - będziemy rzucać monetą. Albo nie będziemy.

Podobnie jak w przypadku wielu poprzednich zagadek, również i tym razem będziemy próbowali przechytrzyć chytrego naczelnika Chytrzyńskiego, który postanowił dać nam jedną, jedyną szansę na wyjście z pierdla.

Jednak sytuacja nasza jest tym razem naprawdę nieciekawa.

Otóż...

Siedzimy w więzieniu. Dożywocie. Co gorsza, nabroiliśmy tak strasznie, że siedzimy w izolatce. Takiej dwudziestoczterogodzinnej. Zero kontaktu z innymi więźniami. Zero wymiany informacji ze światem zewnętrznym.

Aż tu nagle przychodzi do nas naczelnik Chytrzyński, daje nam uczciwą monetę i mówi:

-- Takich jak ty mam tu jeszcze trzech. Chętnie bym się waszej całej czwórki pozbył bo mi blokujecie cele, dam wam więc jedną, jedyną szansę. Każdy z was dostał taką samą monetę oraz możliwość wykonania jednego rzutu. Każdy z was może zdecydować czy rzucić monetą, czy nie. Jeżeli nikt nie rzuci, wszyscy zostajecie tu dożywotnio. Jeżeli którykolwiek z was wyrzuci reszkę, również przegrywacie i będziecie tu gnić aż do śmierci. Jeżeli jednak tym z was którzy zdecydowali się rzucić wypadną same orły - wychodzicie na wolność.

Po chwili Chytrzyński sięga do kieszeni i wyciąga z niej jakiś niewielki przedmiot.

-- Masz tu jeszcze na pocieszenie generator liczb losowych z rozkładem równomiernym. Możesz go wykorzystać tylko raz - naciskasz ten guzik i na tym ekraniku pojawi się przypadkowa liczba między zero a jeden. Identyczną zabaweczkę dałem pozostałym trzem.

Chytrzyński wychodzi, a my zostajemy z monetą w jednej ręce i generatorem w drugiej.

Zakładając, że cała wasza czwórka to ludzie kumaci i obeznani z matematyką (a także, że wszyscy chcą opuścić niegościnne więzienne pielesze), jaką strategię postępowania należy przyjąć, aby zmaksymalizować szanse wyjścia na wolność?

Jakie to będą szanse?

Rozwiązanie tutaj.

https://xpil.eu/9uo

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.