Bohater – kulisy

Opowiadanko „Bohater”, które niedawno opublikowałem na łamach niniejszej namiastki pseudobloga, jest kolejnym z serii opowiadań ukazujących naszą wspaniałą, ziemską cywilizację we właściwej perspektywie. Jesteśmy tylko maleńkim ziarenkiem piasku dryfującym losowo przez niepojętą przestrzeń.

Poprzednie moje opowiadania z podobną puentą to „Projekt” oraz „Bóg nie gra ze światem w kości„. Mam zaczęte jeszcze jedno, ale nie wiem, czy znajdę czas i chęci na jego skończenie – jeżeli tak, będzie to najdłuższe z opowiadań tu dostępnych.

Wracając jednak do „Bohatera”, zacząłem to pisać mniej więcej miesiąc temu, ale po pierwszych kilku akapitach rozpęd mi minął i opowiadanko przeleżało „w szufladzie” aż do wczoraj.

Szkielet całości miałem w głowie już od dawna, pozostało więc tylko naciągnąć na niego jakieś w miarę strawne mięcho i skórę.

Opisując zachowanie kaprala Kouski (zarówno przed pojawieniem się Prostopadłościanu, jak też potem) miałem w głowie opowiadanie „Patrol” z serii lemowych przygód pilota Pirxa. I stamtąd właśnie zerżnąłem zarówno pomysł z lekarstwem orzeźwiającym jak też próbę nawiązania łączności z obiektem. Samo nazwisko Kouski pochodzi z „Doskonałej próżni” Lema. Jak widać, nie potrafię wymyślić niczego własnego i zrzynam żywcem z najlepszych 😉

Natomiast końcówki znikąd nie ściągnąłem. Przynajmniej nie świadomie.

Z całego tego opowiadanka, którego akcja rozciąga się na przestrzeni mniej więcej 110 lat, ma być widać, jak bardzo postępy cywilizacyjne uzależnione są od zdarzeń losowych (w tym przypadku: od tego, że przedstawiciel obcej cywilizacji potraktował Ziemię jako kibel), a także – o czym już wspomniałem na początku – jak maleńcy i nieważni jesteśmy w kosmicznej skali.

Ma być też trochę śmiesznie, ale to już kwestia – jak zawsze – indywidualna.

Ogólnie uważam „Bohatera” za całkiem sympatyczne opowiadanie. To znaczy we własnej, maluczkiej skali. Ani by mi przez głowę nie przeszło mierzyć się z Wielkimi tego świata.


Dodaj komentarz

avatar
Obrazki i zdjęcia
 
 
 
Filmy
 
 
 
Inne
 
 
 
  Zapisz się  
Powiadom o
%d bloggers like this: