Literatura po godzinach: Wyspa Złoczyńców

Zacząłem kilka dni temu czytać jedną z najmilej wpominanych lektur swojego dzieciństwa: „Wyspa Złoczyńców” autorstwa nieżyjącego już Zbigniewa Nienackiego.

Niestety, zawiodłem się srodze. Książka, którą czytałem co najmniej z 10 razy w podstawówce (i chyba również w szkole średniej), okazała się dla prawie czterdziestoletniego faceta po prostu niestrawna. Po pierwsze, fabuła jest wydumana i niezbyt ciekawa. Po drugie, postaci bohaterów są zupełnie nienaturalne i nierealne. Po trzecie wreszcie, chyba jednak wyrosłem już troszkę z literatury typowo młodzieżowej.

I chociaż za młodu zaczytywałem się Panem Samochodzikiem (a „Wyspa…” otwiera całą serię), z ogromnym zaskoczeniem dla samego siebie (a także z lekkim smutkiem) odłożyłem lekturę po przeczytaniu może 2/3 książki.

Ciekawostką dla mnie natomiast jest to, że po śmierci autora dopisano mnóstwo nowych tomów przygód Pana Samochodzika, których nie miałem okazji przeczytać. Niektóre są autorstwa niejakiego Tomasza Olszakowskiego, który tak naprawdę nazywa się Andrzej Pilipiuk (tak, ten sam!) – a więc istnieje spora szansa, że przynajmniej te części mogą mi się spodobać. Jak na razie bowiem nie przeczytałem ani jednej książki Pilipiuka, która byłaby kiepska.

A więc, reasumując: oryginał do bani, poluję na nowe tomy.

Autor: xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a’capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Literatura po godzinach: Wyspa Złoczyńców"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
frytex
Gość
Chciałoby się rzec: nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki. Też – przy okazji edukacji córki – przegryzałem się przez kilka Samochodzików – lekko strawny okazał się tylko "Pan Samochodzik i Fantomas". Pewnie dlatego, że akcja dzieje się we Francji, więc scenografia polityczna nie uległa większym zmianom. Przy okazji zajrzałem na jakieś tam fora panasamochodzikowe i np. stwierdziłem, że trwa tam dyskusja, jakim to samochodem tak naprawdę jeździł Batura w "Niesamowitym Dworze", bo nie ma czegoś takiego jak Valcone… (najlepsza teoria brzmi: W tych czasach na rynek wszedł Ford Falcon – jest więc szansa, że nazwa modelu dotarła… Więcej »
Valdie68
Gość

Nienacki zaczynał dopiero się rozkręcać tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Raz_w_roku_w_Skiro%C

Hah 😉

xpil
Gość

Skiroławki to seria obyczajowo – pornogr… pardon, erotyczna. Jakoś nigdy nie poznałem Nienackiego od tej strony. A tu piszę wyłącznie o tym, jak pod wpływem lat zmieniło się moje postrzeganie książki. Z czołówki listy przebojów spadła na szary koniec :/

5000lib
Gość

Napiszę, że też przeczytałam tę książkę jako dorosła, a raczej wysłuchałam (jako lektor Wojciech Malajkat) i gdyby nie była audiobookiem, pewnie porzuciłabym, stereotyp, stereotypem, uprzedzenie uprzedzeniem pogania. Niestety. Wielka szkoda…