Miniflux: recenzja aplikacji do czytania RSS

https://xpil.eu/LdLoU

Jaki艣 czas temu odkry艂em NewsBoat, aplikacj臋 konsolow膮 do czytania RSS. Od tamtej pory min臋艂o oko艂o sze艣膰 tygodni, w czasie kt贸rych u偶ywa艂em NewsBoat intensywnie i praktycznie codziennie.

I pewnie dalej bym tak robi艂, ale jednak zacz膮艂 mi troch臋 doskwiera膰 brak mo偶liwo艣ci czytania RSS na urz膮dzeniach mobilnych. Albo inaczej: mo偶liwo艣膰, teoretycznie, jest, ale wygoda 偶adna, bo trzeba kombinowa膰 z obs艂ug膮 link贸w z terminala SSH, co na Androidzie jest wyj膮tkowo ma艂o przyjazne.

Tak wi臋c podj膮艂em jeszcze jedn膮 pr贸b臋 przesiadki na co艣 bardziej graficznego. Po pora偶ce z tt-rss oraz FreshRSS by艂em pewien jednego: 偶adnego Dockera. Ja wiem, 偶e wszyscy teraz u偶ywaj膮 kontener贸w, kubernet贸w i innych cosi贸w, ale ja jestem niereformowalny. Dockera nie chc臋 i ju偶.

Przejrzawszy zatem list臋 mo偶liwych alternatyw dotar艂em wreszcie do aplikacji Miniflux.

Program daje si臋 zainstalowa膰 jako pakiet APT na Debianie/Ubuntu (a wi臋c: 偶adnych kontener贸w (to znaczy jest wersja z Dockerem, ale na szcz臋艣cie opcjonalna)), poza samym pakietem Miniflux trzeba jeszcze skonfigurowa膰 PostgreSQL, poustawia膰 par臋 zmiennych 艣rodowiskowych i to w zasadzie tyle. Wszystko 艂adnie opisane w podr臋czniku na stronie dostawcy.

Miniflux dzia艂a jako us艂uga systemowa niezale偶na od ewentualnych innych serwer贸w WWW, jakie mo偶emy mie膰 aktualnie zainstalowane. Umo偶liwia import pliku OPML, wi臋c przesiadka na艅 jest raczej bezbolesna. Wszystko zaj臋艂o mi mo偶e ze 30 minut, z czego jakie艣 20 zesz艂o na napisanie skryptu w Pythonie konwertuj膮cego urle NewsBoat do formatu OPML (NewsBoat niestety nie umie w eksport do OPML). Mo偶e zrobi臋 z tego kiedy艣 osobny wpis.

Interfejs Miniflux jest wybitnie minimalistyczny, ale te偶 wyj膮tkowo dobrze pokumany. Ponadto wersja mobilna strony stworzona jest w standardzie PWA, a wi臋c niby strona www, ale dzia艂a ca艂kiem jak lokalna aplikacja, bez 偶adnych op贸藕nie艅.

P贸ki co u偶ywam tego cuda dopiero od jakich艣 24 godzin, ale - odpuka膰 - jestem bardzo zadowolony.

Zdecydowanie polecam - mocne 10/10.

https://xpil.eu/LdLoU

4 komentarze

  1. Jak dla mnie to zbyt minimalistyczne. Mi dobrze z FreshRSS na hostingu wsp贸艂dzielonym – cho膰 mog艂o by膰 lepiej.

  2. Ja polecam Inoreader. Jest ju偶 ze mn膮 o kilku lat i 艣miga a偶 mi艂o. W wersji p艂atnej mo偶na u偶ywa膰 zaawansowanych filtr贸w, subskrybowa膰 np kana艂y na youtube czy 艣ledzi膰 strony, kt贸re nie udost臋pniaj膮 RSSa, albo 艣ledzi膰 zmiany na stronach np w poszukiwaniu lepszej ceny za produkt.

    1. U偶ywa艂em Inoreadera przez oko艂o p贸艂tora roku, faktycznie jest do艣膰 fajny, ale (a) zacz臋li w pewnym momencie podnosi膰 ceny do艣膰 ostro, oraz (b) nie interesuj膮 mnie kana艂y Youtube ani por贸wnywarki cen, a tw贸rcy stron bez RSS po prostu trac膮 czytelnik贸w, wi臋c to nie m贸j problem tylko ich 馃檪

    2. Cho膰 do codziennej prasy korzystam z Inoreader (ok 100 kana艂贸w, kt贸re powoli migruj臋 do FreshRSS), to do pe艂nego wykorzystania IR musia艂 bym kupi膰 chyba konto PRO, bo w FreshRSS na codzie艅 obs艂uguje mi pozosta艂e 800 kana艂贸w rss.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Je偶eli chcesz do komentarza wstawi膰 kod, u偶yj sk艂adni:
[code]
tutaj wstaw sw贸j kod
[/code]

Je偶eli zrobisz liter贸wk臋 lub zmienisz zdanie, mo偶esz edytowa膰 komentarz po jego zatwierdzeniu.