Kolejny eksperyment z Linuksem

https://xpil.eu/uys

Tym razem na poważnie.

Zasadniczo lubię Linuksy, chociaż zawsze twierdziłem, że Windows jest lepszy jako stacja robocza. Linuksy na serwery, a do pracy "dla ludzi" - tylko Windows. Ostatecznie Japko jak ktoś lubi. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że są ludzie używający Linuksa na co dzień, ale mi się nigdy nie udało, chociaż próbowałem już kilka razy. Zawsze zawadzały różne służbowe klamoty: MSSQL Server, Office i tak dalej.

Ponieważ jednak kilka miesięcy temu zmieniłem pracodawcę i kompletnie przeprofilowałem się zawodowo stwierdziłem, że warto dać Linuksowi jeszcze jedną szansę.

Nie, nie skoczyłem na głęboką wodę, nie zamieniłem partycji z Windows na linuksową. Zainstalowałem sobie Mint-a na osobnym dysku i testuję. Szukam czegoś, co mnie tym razem odstręczy. Po trzech dniach - odpukać - jest całkiem nieźle. Nie wszystko działa jak powinno, ale jest lepiej niż gorzej.

Na plus:

  • MS Office: używam wersji on-line. Tak, tak, wiem, są różne darmowe Office-y próbujące udawać, że są 100% zgodne z MS Office, ale nie są. Wersja w przeglądarce działa mi wystarczająco dobrze, no i mam pełną zgodność formatu z resztą ludzi w teamie.
  • Tunel SSH: i tak używałem wersji z WSL2, więc wszystko identycznie.
  • OpenVPN: tu musiałem się trochę nabiedzić, ale końcem końców okazało się, że linuksowy klient (openvpn3) potrafi zaimportować mój profil z windowsowej wersji i wszystko ładnie działa. Jedyne czego nie potrafię to zabezpieczyć się przed omyłkowym uruchomieniem kilku sesji na raz, ale to nieduży problem.
  • Visual Studio Code: pod Windows i tak pisałem kod pod WSL2, więc nawet nie musiałem zmieniać ścieżek dostępu do różnych plików w projektach (zamontowałem sobie pod Linuksem dyski z kodem w identycznych folderach jak robi to WSL2).
  • GIT: bez komentarza. Wiadomo.
  • MS Teams: jest wersja linuksowa, i to nie jakiś dziwny klon od firmy krzak tylko prościutko od producenta.
  • Zoom: jest instalka w DEB prosto od producenta. Wszystko działa.
  • Google Meet: działa w przeglądarce, wystarczy.
  • Paint .Net: jest klon linuksowy (Pinta), działa w zasadzie identycznie.
  • Total Commander: używam Double Commandera. Co prawda nie dorasta oryginałowi do pięt, ale do moich potrzeb - wystarcza.
  • Obsidian: jest wersja linuksowa.
  • MySQL Workbench: nie udało mi się znaleźć działającej wersji linuksowej, zamiast tego używam DBeaver. Działa jak złoto.
  • WhatsappTray: nie ma natywnego klienta pod Linux, ale jest klon (Whatsdesk), działa identycznie.
  • Firefox, Edge, Chrome: Firefox, Edge, Chromium. Tak, jest linuksowa wersja Edge, świnie latają!
  • Synology Drive Client: jest wersja w DEB, działa identycznie jak pod Windows.
  • Paint .Net: używam Pinty. Nie jest identyczna z oryginałem, ale niedużo jej brakuje.
  • Spotify: po prostu działa.
  • Draw.io: po prostu działa.
  • Bluetooth: po prostu działa.
  • Kamerka do Zoom / GMeet / MSTeams: po prostu działa.
  • Wszystkie inne urządzenia, w tym również stara NVidia: po prostu działają (z wyjątkiem klawiatury - patrz poniżej).

Na minus:

  • Greenshot: nie znalazłem jeszcze dobrego zastępnika, testuję kilka alternatyw. Wybór jest spory (na razie wygrywa Flameshot), ale póki co nic nie jest w stanie zaoferować mi prostoty i elegancji Greenshot-a.
  • Klawiatura: używam mechanicznej klawiatury G613 od Logitecha i niestety producent nie oferuje wsparcia dla Linuksów. Efekt: klawisze G1 - G6, których pod Windows używałem do różnych przydatnych makr, pod Linuksem są tylko zbędnym balastem (xev pokazuje je jako F1-F6, więc nawet nie ma jak ich ręcznie zamapować). Szkoda, ale przeżyję.
  • Edge: brak synchronizacji. Kłopot niewielki, musiałem przenieść zakładki ręcznie:
  • MyPhoneCompanion: nie ma linuksowego odpowiednika. Przeżyję.

A czemu akurat Mint?

Zawsze byłem wielkim fanem ElementaryOS jednak tym razem padło na Minta; głównie z tego powodu, że w Elementary nie udało mi się uruchomić Obsidiana (pokazywało się puste okienko i tyle).

Wniosek końcowy?

Ku swemu ogromnemu zdumieniu stwierdziłem, że mogę pracować z Mintem tak samo solidnie jak ze starym, wysłużonym Windows 10. Póki co zostawiam partycję Windows (czasem przy weekendzie człowiek chciałby pograć, a nie wszystkie gry działają pod Linuksem), ale w pracy powoli zostaję pryszczatym linuksiarzem.

Zadziwiające.

https://xpil.eu/uys

6 komentarzy

  1. Ja stoję na stanowisku, że gdy tylko uruchomi się swój workflow na jakiejkolwiek platformie to jest ok i migracja będzie udana. Kłopotem jest, że najcześciej każda platforma ma do tego narzędzia, tylko inne. I ci co chcą przenieść workflow 1:1 nieraz walczą z wiatrakami. No ale tobie udało się dopasować zamienniki od ręki, czyli to podważa moje stanowisko. 😉

  2. Fakt, odkąd stosuję Greenshot, trudno mi wskazać coś lepszego.
    A w kwestii linux vs win czytałem ostatnio o Linuxfx czyli wersja Ubuntu jak Windows. Próbowałeś? Bardzo jestem ciekaw jak to się broni wobec Win10. Oczywiście nic pod Windows na tym nie pójdzie, ale jeśli wsadzić tam wszystko co powyżej opisałeś, można użytkownikom Windowsa to podsunąć?

    1. „Udawanie” Windowsa za pomocą odpowiednio zmodyfikowanych skórek linuksowych ma moim zdaniem tyle samo sensu, co robienie kotletów z soi, które mają wegetarianom przypominać smakiem prawdziwe mięso 😉 Linuksy (zwłaszcza te najpopularniejsze) są naprawdę dobrze dopracowane, szkoda czasu na przebieranki windowsowe.

      No chyba że stawiamy Linuksa dziadkowi czy babci, którzy całe życie używali Windows i chcą, żeby wszystko wyglądało po staremu. Wtedy jak najbardziej.

      LinuxFX widziałem, imponująco dużo wysiłku włożyli w stronę wizualną; zdaje się że nawet WineHQ pod maską próbuje uruchamiać natywne aplikacje Windows (z lepszym lub gorszym skutkiem, wiadomo). I na pewno znajdą się miłośnicy. Mi Mint wystarcza póki co (odpukać).

  3. Odnośnie klawiatury – ostatni komentarz z https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2244312 wskazuje, że może się dać to obsłużyć. Także dobre – choć świeże – wieści w https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Logitech-G15-Co-Linux-55-Driver

    MS Teams – działa w przeglądarce. Ogólnie całkiem sporo softu działa zaskakująco dobrze w przeglądarce. A same klienty to nierzadko po prostu okrojone i lekko zmodyfikowane przeglądarki.

    Zoom – nowa wersja (5.x) pojawiła się dopiero w okolicy maja, wcześniej była dla Linuksa jakaś 2.x czy 3.x, z bardzo okrojonymi funkcjonalnościami. Plus, nie wiem czy teraz na Linuksie działają wszystkie funkcje, typu virtual background?

    No i trochę w szoku jestem, że w ekosystemie MS, bo z tego co piszę taki masz w firmie, daje się wygodnie pracować na Linuksie.

    1. – Linuksowy sterownik do G15 był już dawno, ale to kompletnie inny rodzaj klawiatury. Klawisze G1-G6 w G613 są póki co nie do odróżnienia of F1-F6 pod Linuksem. Ale może się to zmieni niedługo.

      – MS Teams ma też wersję w formacie DEB, jako osobna aplikacja. Co prawda beta, ale wszystko działa elegancko.

      – Virtual Background w linuksowym Zoom nie działa bez zielonej płachty za plecami, czyli zasadniczo nie działa. No trudno. Wszystko inne wydaje się śmigać bezproblemowo.

      – Parę miesięcy temu zmieniłem pracę i teraz już nie jestem uwiązany do MS, z wyjątkiem Teams właśnie. Gdybym ciągle pracował w starym miejscu, o przejściu na Linuksa mógłbym tylko pomarzyć.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.