Zerojedynkowa ankieta – wyjaśnienie

Dziś króciutko o moim niedawnym wpisie o zerach i jedynkach.

Postawione przeze mnie tam pytanie brzmiało: która z pięciu podanych sekwencji wygląda najbardziej losowo?
Okazuje się, że:

  1. Bardzo niewielu Czytelników w ogóle zareagowało na tamten wpis. No bo co w końcu, kurczę blade, ileż można czytać o zerach i jedynkach, nieprawdaż?
  2. Spośród wszystkich dwóch (a właściwie dwojga) Czytelników, którzy uszczknęli odrobinę swego czasu na ów wpis, tylko połowa udzieliła odpowiedzi na postawione w wpisie pytanie, podczas gdy pozostała połowa rozpętała dyskusję na temat losowości 😉

Niemniej jednak ta połowa, która udzieliła odpowiedzi na postawione we wpisie pytanie zachowała się dokładnie tak, jak przewiduje teoria.

Jaka teoria, zapytacie?

Najpierw wyjaśnię w jaki sposób wygenerowałem owych pięć sekwencji zerojedynkowych:

Dla każdej sekwencji rozpocząłem od wartości wylosowanej rzutem monetą (a więc po 50% szans dla zera i jedynki), a kolejnych 199 wartości wylosowałem tak:

  1. Wylosuj liczbę rzeczywistą między 0 a 1 (z rozkładem równomiernym)
  2. Jeżeli liczba wylosowana w kroku 1 jest mniejsza od X, użyj ostatnio wylosowanej wartości
  3. Jeżeli liczba wylosowana w kroku 1 jest większa lub równa X, użyj wartości przeciwnej do ostatnio wylosowanej (a więc zamień jedynkę na zero a zero na jedynkę)

Jedyne, czym sekwencje się różniły na etapie ich generowania to wartość X, która wynosiła 0.2 dla S1, 0.4 dla S2, 0.5 dla S3, 0.6 dla S4 oraz 0.8 dla S5.

Krótko mówiąc, każda kolejna sekwencja miała coraz mniejsze szanse na to, że kolejne wartości w tej sekwencji będą się różnić od wartości poprzedniej.

I teraz ciekawostka: okazuje się, że jeżeli pokazać ludziom dużo takich sekwencji, większość z nich za najbardziej losową uzna tę, dla której X = 0.4 - czyli w naszym przypadku S2, wytypowaną przez Lilith.

W rzeczywistości największą losowość uzyskujemy dla X = 0.5 (istnieją dość zaawansowane metody statystyczne pozwalające określić "jakość" losowości, o których być może kiedyś napiszę). Jednak mózg ludzki jakoś sam siebie oszukuje i stwierdza najlepszą losowość dla X = 0.4.

Jakie z tego wnioski?

Takie, że mózg daje się łatwo oszukać.

Czyli nic nowego.

Miłego dnia!

Zapisz się
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
4
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x