Branżowe

Domena inaczej

Jako intensywny i wieloletni Bazyl (takim mianem określam ludzi pracujących z bazami danych) mam siłą rzeczy do czynienia nie tylko z tabelami, rekordami i zapytaniami SQL ale również – zwłaszcza przez ostatnie 2-3 lata – z narzędziami do modelowania danych.

Nie mam za sobą żadnego teoretycznego, formalnego przygotowania do modelowania danych. Obca jest mi szczegółowa znajomość diagramów UML. Modeluję dane ad-hoc i od niedawna. Ale modeluję. A co.

Główne narzędzia, jakich do tej pory używałem w tym niecnym celu, to Framework Manager (firmy Cognos), Enterprise Architect (firmy Sparx Systems) oraz Embarcadero Data Architect i Embarcadero Business Architect (firmy Embarcadero Technologies). Oprócz tego zdarza mi się też modelować jakieś prostsze rzeczy w Excelu, Accessie a także na starej, dobrej tablicy, przy użyciu starych, dobrych mazaków 😉

Ale do rzeczy, mociumpanie. Otóż całkiem niedawno odkryłem w Embarcadero maleńką, ale jakże przydatną opcję domenowania kolumn. Nie wiem, czy określenie „domenowanie kolumn” ma jakikolwiek sens, ale ponieważ termin ten całkiem mi tu pasuje, będę go używał. W końcu mój blog jest najmojszy i mogę sobie nazwać kurę kaczką i gówno mi kto zrobi 😉

W telegraficznym skrócie, idea zasadza się na tym, że – dodając nową kolumnę – wybieramy sobie z uprzednio zdefiniowanej listy domenę, do której kolumna ta należy. Efekt jest taki, że wszystkie atrybuty kolumny zostają natychmiast wypełnione poprawnymi wartościami, ponadto niektóre z nich zostają zablokowane.

Brzmi nudno? No bo to jest nudne 😉 Inaczej nie byłoby tego na tym blogu.

Spróbujmy pokazać to na przykładzie. Załóżmy, że modelujemy system katalogowania książek. I w tym systemie mamy już utworzoną tabelę autorów, a w niej kolumnę [autor_id] typu numerycznego, 32-bitową, NOT NULL.

Tworzymy sobie teraz domenę nazwaną „ID Autora”. Wszystkie atrybuty pobieramy z ww. kolumny [autor_id].

Od tej pory, gdziekolwiek potrzebujemy stworzyć nową kolumnę – referencję do tabeli autorów, wybieramy tylko domenę „ID Autora” i wszystkie parametry tej kolumny wypełnią się automatycznie. Czyli: nazwa, typ danych INT(32) oraz NOT NULL. A także, jeżeli zdefiniowaliśmy jakiekolwiek inne atrybuty, różne inne atrybuty 😉

Brzmi banalnie?

Może i tak. Ale teraz wyobraźmy sobie system oparty na kilkunastu różnych serwerach baz danych, z kilkudziesięcioma bazami na każdym serwerze, ponad setką tabel w każdej bazie oraz mnóstwem kolumn w każdej tabeli. I załóżmy, że musimy dodać do jakiejś od lat nie ruszanej tabeli kolumnę „kolor stolca” albo „model muszli” i nie pamiętamy, czy kolory były zapisane za pomocą UTF czy ISO, czy maksymalna długość nazwy koloru to było 20 czy 45 znaków, czy dopuszczamy wartości NULL czy nie. I tak dalej. Tymczasem możemy po prostu wybrać domenę „Kolor Stolca” i wszystko się samo, samiutko wypełni. Genialna sprawa.

Przypuszczam, że Czytelnik odpadł już ze dwa akapity temu i teraz tylko lekko pochrapuje. Jeżeli jednak udało Ci się doczołgać aż tutaj, naści sucharka:

W zoologicznym pięcioletnia dziewczynka do sprzedawcy:
– Poplosę klólicka
– OK, chodź dziecko ze mną, o tutaj mamy króliczki. Jakiego chcesz? Może biały? Może czarny? A może łaciaty?
– Mojego pytona pieldoli jaki on ma kolol.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

6 komentarzy do "Domena inaczej"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
valdie68
Gość

😉

agnieszka_sto
Gość
butter
Gość

do zabaw z modelowaniem polecam Power Designer'a [modele logiczne i fizyczne], reverse engeenering itp.

Marian
Gość

W '92 bawiłem się czymś o nazwie Common Data Dictionary/Repository (producent DEC). W b.d. tworzyło się definicje domen, a potem można było 'domenować' nie tylko w DDL-u ale też w kodach źródłowych aplikacji (C,Pascal,(chyba nawet) Assembler).

'Wymądrzam' się żeby dać znać, że jeszcze żyję 😉
Pozdrawiam, Skiba

Close