Ponieważ smartfon jest największym przeszkadzaczem przy pracy, staram się w godzinach roboczych trzymać go poza zasięgiem rąk, żeby nie kusiło. Czasem jednak jest potrzeba grzebnięcia na szybkiego i wtedy człowiek ma dwie opcje: albo jednak po niego sięgnąć, albo... doklikać się doń z komputera.
Ostatnia opcja jest dość kusząca, ale większość istniejących rozwiązań ma wady: są albo drogie (niektórzy twórcy aplikacji do zdalnego sterowania telefonem żądają subskrypcji idących w €5-10 miesięcznie!), albo byle jakie.
Wyjątkiem jest prościutka jak konstrukcja gwoździa aplikacja scrcpy
, o której teraz napiszę z braku lepszych tematów.
Zaczynamy od sprawdzenia, czy mamy wszystko czego nam potrzeba, a więc: podłączony do Sieci komputer, kabelek usb, telefon, mózg (opcjonalnie).
Ściągamy aplikację z https://github.com/Genymobile/scrcpy i instalujemy zgodnie z instrukcją producenta (jeżeli jesteśmy na Ubuntu 20.x lub nowszym, wystarczy apt install scrcpy
).
Następnie włączamy w telefonie debugowanie USB (jest w ustawieniach), podłączamy telefon kabelkiem do komputera, w wierszu poleceń wpisujemy scrcpy
, pukamy Enter... i to wszystko, w zasadzie. Po chwili powinniśmy zobaczyć na ekranie okienko będące dokładną kopią tego, co aktualnie widać na naszym smartfonie.
Od tej pory możemy sterować telefonem z poziomu peceta. Kliknięcie lewomyszem odpowiada dźgnięciu paluchem w ekran, środkowy przycisk myszy to Home a prawy - wstecz. Oprócz tego mamy pierdylion skrótów klawiszowych, z których na szybkiego zapamiętałem:
- Alt-F (przejście w pełny ekran i z powrotem)
- Alt-W (dopasowanie rozmiaru okna aplikacji do rozmiarów pulpitu smartfona)
- Alt-Shift-v (wklejenie tekstu ze schowka)
- Alt-R (obrócenie ekranu o 90 stopni)
- Alt-o / Alt-Shift-o: wyłączenie / włączenie ekranu smartfona (ale bez jego blokowania: nadal możemy nim sterować z poziomu aplikacji)
Skrótów jest więcej, można je sobie wszystkie wyświetlić za pomocą komendy scrcpy --help
.
Oprócz tego można też:
- Nagrywać zawartość ekranu do pliku .mp4,
- Instalować aplikacje w formacie APK poprzez przeciągnięcie pliku z Eksploratora plików na na okienko smartfona,
- Sterować parametrami wydajnościowymi aplikacji (rozdzielczość, prędkość transmisji),
- Podpiąć się bezprzewodowo (nie testowałem go, bom leniwy jak mops),
- Podłączyć się do smartfona będącego poza naszą siecią lokalną (przez tunel ssh, też nie sprawdzałem, ale ponoć da się).
- Podłączać się do wielu smartfonów na raz.
Wszystkie instrukcje krok po kroku są podane na stronie twórcy aplikacji.
No i najlepsze: aplikacja scrcpy
działa we wszystkich głównych systemach operacyjnych (Windows, Linuks, Mac), jest też darmowa i otwartoźródłowa, dzięki czemu każdy może sobie samemu sprawdzić, czy nie robi czegoś podejrzanego.