Aqua vitae

https://xpil.eu/uhA95

Lubi臋 wod臋. Warto przy tym zaznaczy膰, 偶e preferuj臋 konfiguracj臋, w kt贸rej ja jestem na zewn膮trz wody, nie odwrotnie.

Wyj膮tkiem od powy偶szego stwierdzenia s膮 poranne / wieczorne ablucje. Ale wielkim fanem p艂ywania tudzie偶 taplania si臋 nie jestem. Bierze si臋 to prawdopodobnie st膮d, 偶e w mojej rodzinie nie by艂o nigdy szczeg贸lnych tradycji p艂ywackich - w zwi膮zku z czym nie bardzo mia艂 mnie kto nauczy膰 p艂ywa膰. Na spokojnej wodzie utrzymam si臋 mo偶e z 10 minut, a potem to ju偶 z g贸rki. A jak s膮 wi臋ksze fale to i minuta wystarczy.

St膮d te偶 sporym problemem by艂y dla mnie wszelakie zaj臋cia z p艂ywania, kt贸rych nie brakowa艂o na studiach wojskowych. Koledzy potrafili macha膰 po par臋dziesi膮t basen贸w na raz, ja z trudem robi艂em dwa. Na og贸艂 intensywnie krztusz膮c si臋 chlorowan膮 wod膮. Ubaw po pachy 馃槈

Jestem za to wielkim fanem spo偶ywania wody pitnej. B膮belki, bez b膮belk贸w, wsioryba. Staram si臋 zawsze mia膰 pod r臋k膮 butelk臋 z wod膮 i popijam ma艂ymi 艂yczkami. T艂umacz臋 sobie w ten spos贸b, 偶e kawa (kt贸rej r贸wnie偶 wypijam mn贸stwo, zw艂aszcza za biurkiem w pracy) ulega rozrzedzeniu i ma dzi臋ki temu mniej szkodliwy wp艂yw. Oczywi艣cie jest to bzdura, ale lubi臋 sobie czasem wizualizowa膰 kaw臋 wymieszan膮 w 偶o艂膮dku z wod膮.

(Zdaj臋 sobie spraw臋, 偶e s膮 ciekawsze rzeczy do wizualizowania - to nie jest tak, 偶e przez 24h na dob臋 marz臋 o wodzie i kawie. Trzeba przecie偶 spa膰 czasem.)

Ca艂kiem inn膮 spraw膮 jest pijalno艣膰 ("pitno艣膰") kran贸wy. W zale偶no艣ci od miejsca zamieszkania, mo偶na trafi膰 lepiej lub gorzej. Dotychczas trafili艣my "lepiej" tylko w jednym miejscu - by艂o to nasze pierwsze mieszkanie w Donegal Town, gdzie woda z kranu by艂a smaczniejsza ni偶 wi臋kszo艣膰 w贸d butelkowanych. Tutaj za艣, w Dublinie, je偶eli wody nie przepu艣ci si臋 najpierw przez filtr, po paru tygodniach czajnik do wymiany (lub do odkamieniania - jakie fajne s艂owo).

No i najwa偶niejsze - woda jest zdecydowanie najsmaczniejszym z czterech 偶ywio艂贸w 馃槈

Z innej beczki (albo raczej: z innego wiadra), zawsze podoba艂 mi si臋 przyk艂ad obrazuj膮cy zasad臋 dzia艂ania zjawisk bifurkacyjnych przy u偶yciu du偶ego ko艂a, dziurawych wiader i 藕r贸d艂a wody. Ot贸偶 wyobra藕my sobie nast臋puj膮cy tw贸r: du偶e ko艂o (co艣 a'la ko艂o m艂y艅skie) z pozawieszanymi na nim swobodnie wiadrami. Ka偶de wiadro ma w dnie dziur臋. Nad ko艂em znajduje si臋 藕r贸d艂o wody (np. kran). Znamy wszystkie parametry tego uk艂adu (wsp贸艂czynniki tarcia wszystkich cz臋艣ci ruchomych, szczeg贸艂owy rozk艂ad masy ko艂a, ilo艣膰, rozk艂ad i masy wiader, 艣rednice i po艂o偶enia otwor贸w w dnach wiader, wiemy ile wody wylatuje ze 藕r贸d艂a w jednostce czasu i tak dalej). Okazuje si臋, 偶e nawet w warunkach idealnych nie da si臋 wyznaczy膰 metodami stricte matematycznymi po艂o偶enia ko艂a w funkcji czasu. Jedyny spos贸b na przewidzenie tego to zbudowanie modelu i wykonanie na nim symulacji. Ot, ciekawostka taka.

Przy okazji pisania tego konkretnego wpisu, zajrza艂em sobie na Wiki i od艣wie偶y艂em sobie lekcj臋 fizyki ze szko艂y 艣redniej - ot贸偶 woda ma tzw. punkt potr贸jny - temperatur臋, w kt贸rej mog膮 istnie膰 wszystkie trzy stany skupienia. Wynosi ona 0.03 stopnia Celsjusza. Dowiedzia艂em si臋 te偶 niechc膮cy, 偶e istnieje co艣 takiego jak punkt krytyczny (kombinacja temperatury i ci艣nienia), powy偶ej kt贸rego nie da si臋 odr贸偶ni膰 stanu ciek艂ego od gazowego. Cz艂owiek si臋 uczy ca艂e 偶ycie...

Starczy tego lania wody na dzi艣. A worek z kawa艂ami dzi艣 pusty, wrzuc臋 wi臋c zapychacza w postaci cytatu. Tym razem co艣 z "Dziennik贸w Gwiazdowych" Lema:

Duizm g艂osi, 偶e ka偶de 偶ycie zna dwie 艣mierci, przedni膮 i tyln膮, to jest t臋 sprzed narodzin i t臋 po agonii. Teologowie dychto艅scy za szperklapy brali si臋 ze zdziwienia, s艂ysz膮c potem ode mnie, 偶e my tak na Ziemi nie my艣limy i 偶e s膮 Ko艣cio艂y interesuj膮ce si臋 tylko jednym, mianowicie przednim bytowaniem po艣miertnym. Nie mogli poj膮膰, czemu ludziom przykro my艣le膰 o tym, 偶e ich kiedy艣 nie b臋dzie, a nie jest im tak samo przykro rozmy艣la膰 o tym, 偶e ich przedtem nigdy nie by艂o.

https://xpil.eu/uhA95

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Je偶eli chcesz do komentarza wstawi膰 kod, u偶yj sk艂adni:
[code]
tutaj wstaw sw贸j kod
[/code]

Je偶eli zrobisz liter贸wk臋 lub zmienisz zdanie, mo偶esz edytowa膰 komentarz po jego zatwierdzeniu.