ConHex

https://xpil.eu/R9pDA

Znajomy pokazał mi niedawno nową planszówkę. Gra okazała się nad wyraz interesująca, ponieważ jest 1. prosta do nauczenia się, 2. niebanalna oraz 3. wymagająca intelektualnie, o ile chcemy w nią grać na w miarę wysokim poziomie.

Mówię o ConHex.

W ConHex gra się na kwadratowej planszy podzielonej liniami łamanymi na 41 pól: 24 prostokąty, 12 sześciokątów, jeden kwadrat i cztery pięciokąty. Oprócz tego na planszy są też kółka do stawiania pionków - każde z nich (z wyjątkiem czterech narożnych oraz jednego w środku) styka się z trzema liniami. Brzmi to trochę chaotycznie, a wygląda na pierwszy rzut oka jeszcze bardziej chaotycznie 🙂 Oto zdjęcie planszy (znalezione na http://boardgamegeek.com):

conhex

Gra jest dwuosobowa. Każdy z graczy dysponuje pionkami oraz znacznikami pól swojego koloru. Celem gry jest połączenie przeciwległych krawędzi planszy łańcuchem pól swojego koloru (krawędzie powinny być pokolorowane, pionowe na jeden kolor, poziome na inny. Na zdjęciu powyżej krawędzie nie są pokolorowane, chociaż powinny). Pole zostaje zajęte jeżeli na jego krawędziach stoi co najmniej X pionków danego gracza, przy czym X wynosi 3 dla pól z sześcioma kółkami oraz 2 dla pól z trzema kółkami (wyjątkiem jest kwadratowe pole w środku, które ma cztery kółka w narożnikach oraz piąte w środku, nie stykające się z żadną linią - żeby zająć to pole, trzeba mieć swoje pionki w trzech z tych pięciu kółek). Raz zajętego pola nie można odzyskać. Pionków nie można przesuwać ani zdejmować z planszy (z jednym wyjątkiem - o tym za chwilę).

Gracze wykonują ruchy na przemian. Gracz wykonujący ruch jako drugi może w swoim pierwszym ruchu (i tylko wtedy) zamienić pionek postawiony przez gracza rozpoczynającego grę na własny. Poza tym jednym wyjątkiem pionek raz postawiony na planszy pozostaje w tym miejscu do końca gry.

Gra jest tak skonstruowana, że nie dopuszcza możliwości remisu. Prędzej czy później któryś z graczy połączy przeciwległe krawędzie planszy polami swojego koloru, pozostając w blasku chwały na wieki, a przynajmniej do kolejnej rozgrywki.

Istnieje również wersja online tej gry (na przykład tutaj: http://www.yucata.de/en/) - można sobie pograć towarzysko albo w rankingu.

https://xpil.eu/R9pDA

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.