Dwa prostokąty: rozwiązanie zagadki

Prostokąt jest figurą o symetrii środkowej. Oznacza to, że dowolna linia poprowadzona przez jego środek podzieli go na dwie identyczne części.

Jeżeli zatem mamy dwa takie prostokąty połączone w kształt litery “L”, możemy:

1Wyznaczyć środek każdego z nich (przecięcie przekątnych) i poprowadzić linię przez te dwa środki – tym samym dzielimy obydwa prostokąty na pół, suma połówek będzie połową powierzchni całej figury. Przykład:


2Dorysować “brakujący kawałek” dużego prostokąta (domykającego literę “L”), następnie wyznaczyć środki: dużego prostokąta oraz tej “brakującej części” i poprowadzić linię przez te środki. W ten sposób od połowy powierzchni dużego prostokąta odejmujemy połowę powierzchni części “brakującej” – w efekcie dostaniemy połowę powierzchni litery “L”. Przykład:

Druga metoda wymaga nieco więcej rysowania, ale za to gwarantuje podział na dwie części (pierwszą metodą czasem uzyskamy trzy części).

A jak Wam poszło?

Przeważnie jest tak, że pierwsze zgłoszenia nadchodzą w dzień po opublikowaniu zagadki. Tym razem rozwiązania zaczęły napływać zaledwie w kilka godzin póżniej.

1Jako pierwszy odezwał się Tywan – gratuluję wygranej! Odpowiedź wyczerpująca i jak najbardziej poprawna, w dodatku szczegółowo zilustrowana ilustrowanymi ilustracjami. Nagród, tradycyjnie już, nie przewiduję, ale jeżeli masz pod ręką nóż i kawałek solanum tuberosum, wiesz co robić 🙂

Potem było długo, długo nic… Aż tu nagle:

2Cichy

i zaraz potem

3Waldek

i od razu

4Krzysiek

nadesłali poprawne rozwiązania, przy czym Cichy i Krzysiek nie wymyślili niczego nowego, natomiast Waldek wykombinował metodę wprawdzie mocno dookoła, ale za to całkiem ciekawą – sami zobaczcie: !KLIK!

Zapisz się
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
1
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x