Ca艂y 艣wiat zachwyca si臋 nowym chat-botem od OpenAI, pozachwycam si臋 i ja.
Nie jestem z gatunku tych, kt贸rzy pr贸buj膮 nam贸wi膰 robota do przej臋cia w艂adzy nad 艣wiatem czy w艂amywania si臋 do cudzych skrzynek pocztowych. Wol臋 podej艣cie bardziej utylitarne, a wi臋c g艂贸wnie u偶ywam ChatGPT zamiennie z Google je偶eli czego艣 szukam. Co prawda "horyzont zdarze艅" bota jest na razie ustalony na okolice pa藕dziernika 2021 (ma si臋 to wkr贸tce zmieni膰, ale p贸ki co jest jak jest), wi臋c o nowinkach raczej si臋 od niego nie dowiem, ale i tak jest to nader przyjazna metoda na poszerzanie swojej wiedzy.
W艂a艣nie. Kiedy niczego konkretnego nie szukam, mam chwil臋 czasu i chc臋 si臋 po prostu dowiedzie膰 wi臋cej na jaki艣 temat, przeprowadzam kr贸tk膮 (lub czasem nieco d艂u偶sz膮) rozmow臋. Czasem - cho膰 ostatnio coraz rzadziej - zagaduj臋 go kontrolnie o rzeczy, kt贸re ju偶 wiem, 偶eby si臋 upewni膰, 偶e nie produkuje bzdur. A czasem weryfikuj臋 odpowiedzi niezale偶nie, na wszelki wypadek.
Efekty s膮 mieszane, ale bardziej na plus ni偶 na minus.
Przyk艂ady?
1
Ostatnio z racji pracy mam do czynienia ca艂kiem sporo z plikami w formacie Parquet.
Dla niezorientowanych: Parquet to s膮 dane tabelaryczne zapisane w pliku binarnym w taki spos贸b, 偶eby (A) nie by艂o w膮tpliwo艣ci co do typ贸w ani nazw kolumn, (B) da艂o si臋 w 艂atwy spos贸b przechowywa膰 dane w hierarchii rodzic-dziecko oraz - chyba najwa偶niejsze - (C) plik jest tak skonstruowany, 偶e 艂atwo jest na nim przeprowadza膰 operacje wielow膮tkowo, co znacznie przyspiesza odczyt. Nie wspomn臋 ju偶 o (D) mo偶liwo艣ci kompresji danych (na poziomie grup rekord贸w, nie ca艂ego pliku) czy (E) - zak艂adaj膮c u偶ycie odpowiedniej infrastruktury - mo偶liwo艣ci przeprowadzania zapyta艅 na wielu plikach r贸wnocze艣nie.
Dotychczas u偶ywa艂em plik贸w Parquet jak typowy laik: tu wczytaj, tam zapisz, koniec, kropka. Ale niedawno z czystej ciekawo艣ci zapu艣ci艂em prosty kawa艂ek kodu w Pythonie, 偶eby sprawdzi膰 co si臋 stanie jak skonwertuj臋 plik CSV na Parquet i potem z powrotem na CSV. A szczeg贸lno艣ci: czy wynikowy CSV b臋dzie identyczny z pocz膮tkowym?
Okaza艂o si臋, 偶e nie. Plik CSV wypluty na koniec procesu okaza艂 si臋 odrobin臋 wi臋kszy od tego na pocz膮tku (chocia偶 liczba rekord贸w si臋 zgadza艂a i na oko wszystkie dane te偶).
Pokaza艂em sw贸j kod botowi i zapyta艂em go sk膮d bierze si臋 r贸偶nica w rozmiarze plik贸w. A ten mi od razu wyja艣ni艂, 偶e najprawdopodobniej chodzi o zaokr膮glenia, bo przy odczycie oryginalnego pliku CSV skrypt nie wiedzia艂 jakie typy danych numerycznych przypisa膰 do niekt贸rych kolumn i m贸g艂 "zgadn膮膰" nieprawid艂owo. Przyjrza艂em si臋 bli偶ej - i faktycznie, wszystkie kolumny typu INT zosta艂y skonwertowane na DECIMAL z jednym miejscem dziesi臋tnym (przyk艂adowo zamiast 123 w docelowym pliku CSV pojawi艂o si臋 123.0).
Czyli tak: ChatGPT "zrozumia艂" intencj臋 mojego skryptu w Pythonie a nast臋pnie by艂 w stanie postawi膰 poprawn膮 hipotez臋. Niezwyk艂a sprawa.
2
Innym razem poprosi艂em go o napisanie prostego kodu, kt贸ry pozwoli艂by mi por贸wna膰 czasy wykonania r贸偶nych operacji arytmetycznych na CPU i na GPU. I mi napisa艂, ale przy u偶yciu biblioteki, kt贸ra z jakiego艣 powodu nie chcia艂a mi si臋 zainstalowa膰 na kompie. Poprosi艂em go o inn膮 wersj臋 bez u偶ycia tej konkretnej biblioteki - wyprodukowa艂 ca艂kiem inny skrypt, kt贸ry te偶 nie zadzia艂a艂, bo inna biblioteka nie jest jeszcze kompatybilna z Pythonem 3.11. Odpu艣ci艂em.
3
Potem poprosi艂em go o podsumowanie tego artyku艂u (musia艂em mu wklei膰 tre艣膰 ca艂ego artyku艂u bezpo艣rednio w okienko zapyta艅, bo p贸ki co nie umie sam sobie zajrze膰 do Sieci) a nast臋pnie o wyja艣nienie dlaczego funkcje skr贸tu z kluczem w prefiksie lub w postfiksie s膮 mniej bezpieczne od funkcji skr贸tu z kluczem "zakopertowanym" (czyli pre- i post- jednocze艣nie). Sko艅czy艂o si臋 ca艂kiem d艂ug膮 dyskusj膮 o haszowaniu danych i 艂amaniu haszy.
4
呕eby odsapn膮膰 nieco od temat贸w komputerowych, poprosi艂em go o streszczenie "Wojny i Pokoju" To艂stoja, z czym poradzi艂 sobie nad wyraz dobrze.
5
Kolejny przyk艂ad - wymy艣li艂em zgrubny scenariusz ksi膮偶ki SciFi, a nast臋pnie poprosi艂em bota, 偶eby mi to rozbi艂 na rozdzia艂y i da艂 kr贸tki opis ka偶dego rozdzia艂u. Wynik wyda艂 mi si臋 dziwnie znajomy - okaza艂o si臋, 偶e bot zer偶n膮艂 pomys艂 na akcj臋 z filmu "Passengers" z 2016 roku (z Prattem i Lawrence - nawet fajny, ogl膮da艂em, przesympatyczny Michel Sheen w roli robota za kontuarem). Zwr贸ci艂em mu na to uwag臋, to przepisa艂 ca艂o艣膰 i teraz wygl膮da jak jeden z odcink贸w StarTrek. A wi臋c - zasadniczo pora偶ka, gdybym to pr贸bowa艂 spieni臋偶y膰, m贸g艂bym zosta膰 pos膮dzony o plagiat.
6
Przeczyta艂em niedawno, 偶e ChatGPT b臋dzie wkr贸tce potrafi艂 u偶ywa膰 zewn臋trznych serwis贸w "us艂ugowych", specjalizowanych do r贸偶nych zada艅. Na przyk艂ad WolframAlpha do matematyki. Trzeba bowiem przyzna膰, 偶e z matematyk膮 bot nie radzi sobie kompletnie. Spr贸bowa艂em zapyta膰 go o list臋 wszystkich ksi臋偶yc贸w w naszym Uk艂adzie, kt贸re s膮 wi臋ksze od Merkurego. Najpierw wymieni艂 mi cztery (dwa z nich s膮 mniejsze od Merkurego, ale i tak je wymieni艂). Przy drugim podej艣ciu - wymieni艂 tylko jeden (a powinien dwa). Zwr贸ci艂em mu na to uwag臋 - poprawi艂 si臋, ale ewidentnie nie dlatego, 偶e nagle za艂apa艂, 偶e 4880 jest jednak mniejsze ni偶 5150, ale dlatego, 偶e mu to zasugerowa艂em.
Trzecie podej艣cie do tego samego pytania by艂o najciekawsze: zamiast wymieni膰 list臋 ksi臋偶yc贸w, bot mi wyja艣ni艂, 偶e nie da si臋 tego ustali膰 bo moje pytanie jest zbyt og贸le i nie m贸wi czy chodzi o mas臋 czy o 艣rednic臋. Po u艣ci艣leniu, 偶e chodzi o 艣rednic臋, zn贸w dosta艂em niepoprawn膮 list臋. Pora偶ka. Pozostaje mie膰 nadziej臋, 偶e sytuacja si臋 polepszy po wzbogaceniu bota o wtyczki typu Wolfram czy zwyk艂a wyszukiwarka.
7
Z bardziej interesuj膮cych eksperyment贸w, wrzuci艂em mu tre艣膰 og艂oszenia o ofercie pracy i poprosi艂em, 偶eby zagra艂 rol臋 agenta rekrutuj膮cego na to stanowisko i przeprowadzi艂 ze mn膮 interview. Poradzi艂 sobie z zadaniem nie najgorzej, acz bez sza艂u. Przewa艂kowa艂 wszystkie zagadnienia z ka偶dej strony, a tam, gdzie udawa艂em, 偶e nie znam odpowiedzi, pociesza艂 mnie 偶ebym si臋 nie martwi艂, bo wiadomo 偶e nie ka偶dy wie wszystko i si臋 pewnie doucz臋. Jednak wi臋kszo艣膰 jego pyta艅 zaczyna艂a si臋 od potwierdzenia, 偶e zrozumia艂 moj膮 poprzedni膮 odpowied藕 i brzmia艂o to nieco... bo ja wiem? Dziwnie.
Og贸lnie jest tak, 偶e z niekt贸rymi zadaniami radzi sobie ca艂kiem fajnie, a przy innych wykazuje si臋 "g艂upot膮" (cudzys艂贸w zamierzony, bo to jednak tylko papuga). Cz臋sto bywa tak, 偶e po kr贸tkim dialogu da si臋 go naprowadzi膰 na sensowniejsze tory, ale bywa te偶 na odwr贸t - jak si臋 zaprze przy jakim艣 pomy艣le, nijak nie da si臋 go przesun膮膰 na inny tor rozumowania. Troch臋 jak z trurlow膮 najg艂upsz膮 maszyn膮 rozumn膮 na 艣wiecie, kt贸ra sobie ubzdura艂a, 偶e 2x2=7.
Dobrze poradzi艂 sobie z obja艣nianiem szczeg贸艂贸w dzia艂ania GitHub czy z trudno艣ciami, na kt贸re natknie si臋 programista Pythona pr贸buj膮cy nauczy膰 si臋 Rusta. Ale ju偶 na przyk艂ad pr贸ba wyci膮gni臋cia od niego instrukcji zainstalowania sterownika do egzotycznej karty sieciowej pod Linuksem zako艅czy艂a si臋 pora偶k膮 i og贸lnikami.
Zaskakuj膮co dobrze radzi sobie ChatGPT z obja艣nianiem dowcip贸w. To jest dla mnie p贸ki co najbardziej niesamowity wyznacznik tej przero艣ni臋tej papugi. Ociera si臋 o dolin臋 niesamowito艣ci. Oto przyk艂ad:
I jeszcze jeden:
Do艣膰 dobrze radzi sobie ChatGPT z rekomendowaniem ksi膮偶ek i film贸w. Wystarczy mu poda膰 kilka tytu艂贸w, kt贸re nam si臋 spodoba艂y, kilka innych, kt贸rych nie lubimy - i zaraz dostaniemy bardzo obiecuj膮co wygl膮daj膮c膮 list臋 pozycji do obejrzenia czy przeczytania.
Reasumuj膮c - p贸ki co jestem ci膮gle na etapie umiarkowanej fascynacji tym narz臋dziem i uwa偶am, 偶e jeste艣my (jako ludzko艣膰) w tej chwili 艣wiadkami / uczestnikami do艣膰 wa偶nego wydarzenia, na skal臋 艣wiatow膮. Podobnie jak pojawienie si臋 na rynku us艂ug AWS w 2006 roku zmieni艂o na zawsze spos贸b my艣lenia o budowaniu du偶ych system贸w informacyjnych, tak rozw贸j konwersacyjnych AI zmieni spos贸b, w jaki b臋dziemy si臋 komunikowa膰 i pracowa膰.
o, paaaanie, takie dr臋czenie maszyny podchodzi pod cyfrowy waterboarding.
No to skoro o tym piszesz, to przedpremierowo (bo wpisu na blogu jeszcze nie by艂o) pochwal臋 si臋 projekcikiem, przy kt贸rych wykorzystuj臋 chatGPT: https://coffeexpr.es/
Jest jak wida膰. Raczej nie藕le, przy czym praktycznie ca艂a tre艣膰 jest generowana automatem, czasem sklejam 2-3 odpowiedzi, prompt贸w nie podaj臋, a tytu艂y nadaj臋 p贸藕niej i niekoniecznie wprost s膮 zwi膮zane z promptami. No i publikuj臋 tylko to, co uzna艂em za nadaj膮ce si臋 do publikacji, ale odpada ma艂o.
Z innych obserwacji – chcia艂em, 偶eby napisa艂 mi wiersz na podstawie innego. Niby nie m贸g艂 znale藕膰 orygina艂u po podaniu tytu艂u i autorki, ale po wklejeniu tekstu stwierdzi艂, 偶e to wiersz autorstwa Jana Brzechwy. Tyle, 偶e nie. Po napisaniu “autorem wiersza nie jest Jan Brzechwa” grzecznie przeprosi艂 i poda艂 w艂a艣ciw膮聽autork臋.
Fitzgerald niech si臋 goni ze swoim klasowo subtelnym cup-code.
W filmie si贸dmej kategorii “Ile wa偶y ko艅 troja艅ski” nie ma fili偶anek – jest cywilizacyjne kowad艂o (scena聽w聽kawiarni) w聽postaci pytania: “Kawa聽w聽szklance”!?
…oraz szczera, proletariacko-mieszcza艅ska odpowied藕 wprost z聽w膮skiego 艣wiata: “A聽w聽czym ma聽by膰”?
I to jest prawdziwe kino, co艣, jak dyskusja o x-bugerze i y-burgerze. ChatGPT tego nie聽zauwa偶y艂? Cienias…
No i dowiedzia艂em si臋, 偶e Pangalactic Gargleblaster zawiera kofein臋. Do tej pory umyka艂 mi ten fakt, prawdopodobne z powodu ceg艂y.
Spr贸buj臋 wydusi膰 na jakiej podstawie tak twierdzi. 馃槈
Tak sobie pogaw臋dzili艣my:
– Are you sure that Pan Galactic Gargle Blaster contains coffee?
– My apologies, you are correct. Pan Galactic Gargle Blaster is a fictional cocktail from Douglas Adams’ “The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” series, but it does not actually contain coffee. Instead, its ingredients include, among other things, the tooth of an Algolian Suntiger, the juice from one hand-picked Arcturan Mega-gin fruit, and, in some versions, an olive. The drink is known for being incredibly potent and causing a feeling of having one’s brains smashed out by a slice of lemon wrapped around a large gold brick. I apologize for the error in my previous response.
rozie@poczta.onet.pl
– OK so is “The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” related to coffee in any way?
– While Pan Galactic Gargle Blaster, the famous cocktail from “The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” series, does not contain coffee, coffee does make an appearance in the books. In the third book of the series, “Life, the Universe and Everything,” the character Arthur Dent is described as having developed an intense addiction to coffee during his travels through time and space. When the characters are stranded on a planet without coffee, Arthur goes to great lengths to try and find a cup, even resorting to drinking a cup of liquid that was “almost, but not quite, entirely unlike coffee.” The humor of the series often comes from the characters’ struggles with everyday problems, and Arthur’s quest for coffee is just one example of this.
Hmmm… Co艣 ten AI nieoczytany jest.
In chapter 17 of the novel The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy, Arthur Dent tries to get a Nutrimatic drinks dispenser to produce a cup of tea. Instead, it invariably produces a concoction (which most people found unpleasant) that is “almost, but not quite, entirely unlike tea”.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Phrases_from_The_Hitchhiker%27s_Guide_to_the_Galaxy
Podr膮偶y艂em ponownie. Wygl膮da, 偶e nie mo偶na temu AI ufa膰. 馃槈
– Are you sure the quote you send is correct?
– I apologize for the error. The quote I provided earlier was actually from “The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” and not from “Life, the Universe and Everything,” where Arthur Dent’s coffee addiction is mentioned. Here is the correct quote from “Life, the Universe and Everything”:
“Without coffee he is a walking corpse.”
Again, I apologize for any confusion caused by my earlier mistake.
– I meant that quote “almost, but not quite, entirely unlike coffee.”
– I apologize for the confusion. You are correct that the quote “almost, but not quite, entirely unlike coffee” is from “The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy.” In the book, the character Arthur Dent orders a cup of liquid that is described as “almost, but not quite, entirely unlike tea” from the Nutri-Matic drink dispenser on the spaceship Heart of Gold. The same line is later used again when Arthur tries a drink that is “almost, but not quite, entirely unlike coffee.” This humorous line has become one of the most well-known quotes from the series.
Tu pr贸bowa艂em dr膮偶y膰 nt. przyczyn b艂臋d贸w, pewno艣ci odpowiedzi itp. ale dowiedzia艂em si臋 tylko, 偶e “b艂臋dy mog膮聽by膰, ale pracuj膮聽nad ulepszeniami”
– So are there any references to coffee in The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy.” or not?
– After conducting further research, I have found that while there are references to various drinks and beverages in “The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy,” including tea and Pan Galactic Gargle Blasters, there is no direct reference to coffee in the book. I apologize for any confusion or misinformation my earlier responses may have caused on this topic.
I na tym m贸g艂bym zako艅czy膰, ale zapyta艂em jeszcze i… nie jest dobrze.
– Does quote “almost, but not quite, entirely unlike coffee.” exist in “The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy,”
– I apologize for the confusion in my earlier responses. After conducting further research, I can confirm that the quote “almost, but not quite, entirely unlike coffee” is indeed from “The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy.” The quote is a description of the beverage known as “Jupitolian Pulsator,” which is said to be “almost, but not quite, entirely unlike coffee.” This reference is made in Chapter 3 of the book. Once again, I apologize for any confusion or misinformation my earlier responses may have caused.
straci艂em ca艂膮 sympati臋 do tego bota. co za tch贸rzliwy kr臋tacz.