Nowe oblicze recyklingu

https://xpil.eu/keb7n

Nie wiem jak to dzi艣 wygl膮da w Polsce, ale Irlandia od stycznia tego roku wprowadzi艂a nowy system pozwalaj膮cy - przynajmniej w teorii - na bardziej efektywn膮 obs艂ug臋 opakowa艅 wykonanych z materia艂贸w recyklingowych. Dzi艣 pokr贸tce opowiem jak to wygl膮da z punktu widzenia u偶ytkownika ko艅cowego.

System dzia艂a nast臋puj膮co: producenci, kt贸rzy przyst臋puj膮 do programu, umieszczaj膮 na swoich opakowaniach odpowiednie oznaczenia oraz "magiczny" kod paskowy. Nast臋pnie produkt trafia na p贸艂k臋 w sklepie, z cen膮 odrobin臋 wy偶sz膮 ni偶 dotychczas. R贸偶nica wynosi - o ile dobrze kojarz臋 - mi臋dzy 15 a 50 cent贸w. Kwota ta jest obowi膮zkowo umieszczona na opakowaniu. Ma艂a puszka Coli jest warta 15 cent贸w, butelka po litrowej wodzie gazowanej - 50 cent贸w i tak dalej.

Po zu偶yciu zawarto艣ci opakowania mo偶na je zwr贸ci膰 za pomoc膮 takiej specjalnej maszyny, kt贸ra na koniec drukuje kwitek, kt贸ry nast臋pnie mo偶na wykorzysta膰 w sklepie w charakterze 艣rodka p艂atniczego. Opr贸cz tego sklep, kt贸ry zdecyduje si臋 na obs艂ug臋 tego typu opakowa艅 (a wi臋c pozwoli na postawienie w swojej okolicy takiej maszyny) dostaje od ka偶dego opakowania dodatkowo jakie艣 u艂amki centa, kt贸re teoretycznie powinny pokry膰 zu偶ycie energii elektrycznej i co tam jeszcze.

Tyle teorii. A jak to wygl膮da w praktyce?

G艂贸wnym k艂opotem jest, jak si臋 mo偶na domy艣le膰, konieczno艣膰 zgromadzenia wi臋kszej liczby opakowa艅 zanim si臋 cz艂owiek zdecyduje na ich zwrot. Bo przecie偶 nie b臋d臋 jecha艂 przez p贸艂 miasta z jedn膮 puszk膮 wart膮 15 cent贸w, prawda?

Tak wi臋c w styczniu zacz臋li艣my gromadzi膰 te opakowania zwrotne w pude艂ku. Jak si臋 pude艂ko zape艂ni艂o, prze艂o偶yli艣my je do wi臋kszego pude艂ka. Kontynuowali艣my t臋 tradycj臋 mniej wi臋cej do po艂owy kwietnia, kiedy to najwi臋ksze dost臋pne pud艂o zacz臋艂o ju偶 trzeszcze膰 w szwach. Nadejsz艂a w贸wczas wiekopomna chwila i po raz pierwszy wyruszy艂em, lekko pobrz臋kuj膮c, do stacji recyklingowej w okolicznym Lidlu.

Na dzie艅 dobry okaza艂o si臋, 偶e z dw贸ch takich stacji jedna jest nieczynna, a przy drugiej stoi kolejka (na szcz臋艣cie niezbyt d艂uga). Da艂o mi to mo偶liwo艣膰 zaobserwowania procesu, dzi臋ki czemu jak ju偶 nadesz艂a moja kolej, posz艂o mi do艣膰 sprawnie. Urz膮dzenie jest w formie sporej szafy z okr膮g艂ym otworem na wysoko艣ci mniej wi臋cej klatki piersiowej. W otworze wida膰 niewielki, poziomy ta艣moci膮g o profilu w kszta艂cie litery "V". Po po艂o偶eniu na艅 opakowania, ta艣moci膮g 贸w przesuwa si臋 do艣膰 偶wawo, dzi臋ki czemu opakowanie przelatuje pod czytnikiem kod贸w kreskowych, s艂ycha膰 pojedyncze "bip", na ekraniku kwota ro艣nie o 15, 25 lub 50 cent贸w i mo偶emy wk艂ada膰 kolejne opakowanie. Przy odrobinie wprawy idzie to w tempie oko艂o jednego opakowania na nieca艂e dwie sekundy.

No wi臋c sz艂o ca艂kiem fajnie a偶 do momentu, kiedy spr贸bowa艂em w艂o偶y膰 puszk臋 po Sprite-cie, kt贸ra trafi艂a do pud艂a omy艂kowo jako nieobs艂ugiwana przez system. Maszyna zrobi艂a gro藕ne "bi-bip!", cofn臋艂a ta艣moci膮g, wyplu艂a na ekranie ostrze偶enie o nieobs艂ugiwanym typie opakowania i si臋 jakby zawiesi艂a na dobre 5 sekund. Pr贸ba w艂o偶enia kolejnej puszki poskutkowa艂a komunikatem o "podejrzanej aktywno艣ci" i nast膮pi艂 automatyczny koniec cyklu. Dosta艂em wydruk na pi臋膰 euro z jakimi艣 niedu偶ymi groszami, a zaraz potem ujrza艂em komunikat, 偶e maszyna nieczynna. Nie bo nie.

Czyli tak: z dw贸ch maszyn mam dwie nieczynne, a w pudle jeszcze mn贸stwo puszek i butelek. Hm.

Wszed艂em do sklepu po porad臋, ale kasjerka nic nie wiedzia艂a, a nikogo innego z obs艂ugi akurat nie by艂o (godziny by艂y p贸藕noporanne i sklep by艂 praktycznie pusty). Wychodz膮c zauwa偶y艂em przy drzwiach jakiego艣 go艣cia w kombinezonie roboczym, wi臋c z nadziej膮 zapyta艂em go, czy mo偶e tu pracuje i czy mo偶e zerkn膮膰 na t臋 maszyn臋.

Pan co prawda tam nie pracowa艂, ale uczynnie podszed艂 ze mn膮 do maszyny, bo sam by艂 ciekaw. I tu si臋 zrobi艂o troch臋 jak w tym starym kawale o zatkanej toalecie (jak kto艣 nie zna, prosz臋 da膰 zna膰, opowiem) - okaza艂o si臋 bowiem, 偶e maszyna ju偶 dzia艂a w najlepsze.

Przeprosi艂em pana za k艂opot i przez kolejnych par臋 minut dzielnie wtyka艂em puszki i butelki do otworku, za co zosta艂em nagrodzony kolejnym wydrukiem na jakie艣 12 czy 13 euro pi x oko. Schowa艂em go skrz臋tnie do portfela razem z tym poprzednim i teraz czekam na jak膮艣 okazj臋 p贸j艣cia na zakupy do Lidla, do kt贸rego akurat chodz臋 do艣膰 rzadko; mam tylko nadziej臋, 偶e zd膮偶臋 zanim mi te druczki wyblakn膮, s膮 bowiem drukowane na do艣膰 byle jakim papierze.

Wnioski? Jeszcze nie wiem, zobaczymy jak to b臋dzie wygl膮da膰 za p贸艂 roku, za rok, za pi臋膰 lat. Na razie podchodz臋 do tematu bez wi臋kszego entuzjazmu. Tym bardziej, 偶e mam przecie偶 pod domem w艂asny kosz na recykling, opr贸偶niany regularnie raz na dwa tygodnie. Z drugiej jednak strony mie膰 pi臋tna艣cie cent贸w a nie mie膰 pi臋tnastu cent贸w to ju偶 si臋 razem robi trzydzie艣ci cent贸w, nie w kij dmucha艂, nieprawda偶.

Hm.

https://xpil.eu/keb7n

4 komentarze

  1. W sumie jako osoba, kt贸re pewnie jak co艣 wie gdzie odes艂a膰, je艣li chodzi o jakie艣 bardziej lokalne przypadki:
    – czy bony z butelkomat贸w maj膮 jaka艣 dat臋 wa偶no艣ci?
    – czy bony z butelkomat贸w s膮 akceptowane tylko w sklepie/sieci przy kt贸rej stoi dany butelkomat?
    – czy butelkomat przyjmuje butelki PET z zadr臋czonymi zakr臋tkami?
    (pytanie bonusowe, czy teraz u was te偶 艂膮cz膮 zakr臋tk臋 z butelk膮 „trwale”?
    – czy butelkomat przyjmuje jedynie „butelki o idealnym kszta艂cie?
    (bo ja akurat jak mam jakie艣 butelki z S艂owackich w艂ojarzy, to je przechowuj臋 w wersji skompresowane do odania).
    – Jak du偶e butelki przyjmuje butelkomat – w PL kaucja ma nie obejmowa膰 butelek >5l, ale ostatnio kto艣 mnie u艣wiadomi艂 i偶 s膮 PETy (g艂贸wnie z sokami) w przedziale 2,5-5 L) – bo logiczne jest, i偶 2,5 L pepsi jest przyjmowana.

  2. > czy bony z butelkomat贸w maj膮 jaka艣 dat臋 wa偶no艣ci?

    Nie.

    > czy bony z butelkomat贸w s膮 akceptowane tylko w sklepie/sieci przy kt贸rej stoi dany butelkomat?

    Nie wiem, ale chyba tak. Na bonie jest logo sklepu.

    > czy butelkomat przyjmuje butelki PET z zadr臋czonymi zakr臋tkami?

    Nigdy nie dr臋czy艂em nakr臋tek, trudno powiedzie膰. Z zakr臋conymi – tak.

    > czy butelkomat przyjmuje jedynie 鈥渂utelki o idealnym kszta艂cie”?

    Podobno tak, ale nie testowa艂em jeszcze tolerancji.

    > Jak du偶e butelki przyjmuje butelkomat (…)

    Poj臋cia nie mam. P贸ki co u偶ywa艂em wy艂膮cznie butelek p贸艂toralitrowych. Je偶eli chodzi o te „grube” butelki pi臋ciolitrowe to chyba nie bardzo (dziurka za ma艂a), ale je偶eli kiedy艣 zaczn膮 produkowa膰 butelki pi臋ciolitrowe o przekroju standardowych p贸艂toralitrowych to mo偶e zadzia艂a膰, bo ten ta艣moci膮g w 艣rodku jest do艣膰 d艂ugi. Tylko 偶e taka butelka musia艂aby mie膰 wysoko艣膰 ciut ponad metr, troch臋 ma艂o praktyczne do lod贸wki 馃檪

  3. Dawno temu w Szwecji widzia艂em to zrobione dobrze. W sklepach by艂y automaty, kt贸re przyjmowa艂y opakowania. Puszki i butelki z twardego plastiku na pewno. Mniej wi臋cej wszystkie, tzn. nie kojarz臋, by 艂atwo by艂o wpa艣膰聽na wyj膮tek typu nieobs艂ugiwana puszka (najpewniej zagraniczna musia艂a by by膰). Wydawa艂y bon, kt贸ry w kasie mo偶na by艂o albo wykorzysta膰 przy zakupach, albo – prawie na pewno – wymieni膰 na got贸wk臋. Jak si臋聽sz艂o na zakupy, to si臋 bra艂o od razu od艂o偶one opakowania zwrotne.

    Je艣li chodzi o kosz na recycling, to jest to minimum klas臋 gorsze. Mog膮聽tam trafi膰聽r贸偶no艣ci, niekoniecznie w stanie zdatnym do ponownego wykorzystania. Poza tym, dla tego typu posortowanych surowc贸w, metod膮聽„recyclingu” jest „recycling termiczny” czyli spalanie i odzyskanie energii. Przynajmniej w Polsce si臋聽stosuje. Tak, by艂em zszokowany jak o tym us艂ysza艂em, ale dow贸d jest np. tu https://eldorado-plast.com/czym-sie-rozni-recykling-tworzyw-sztucznych-mechaniczny-od-termicznego/

    I to by艂o tak z dwie dekady temu. Tymczasem w Polsce nadal nie ma w u偶yciu wielorazowych butelek z twardego plastiku. Ba, wi臋kszo艣膰 szklanych butelek nie jest zwrotna.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Je偶eli chcesz do komentarza wstawi膰 kod, u偶yj sk艂adni:
[code]
tutaj wstaw sw贸j kod
[/code]

Je偶eli zrobisz liter贸wk臋 lub zmienisz zdanie, mo偶esz edytowa膰 komentarz po jego zatwierdzeniu.