Samo życie

Urlo♠

Przez ostatnie trzy dni, w ramach urlopowania się i odchamiania od miejskiej rzeczywistości, włóczyliśmy się z rodzinką po południowo-zachodniej części Irlandii, głównie po półwyspie Dingle i okolicach.

Dlaczego akurat tam? Ano, w zeszłym roku obejrzeliśmy sobie z bliska Ring of Kerry, jednak zabrakło nam wówczas czasu na Dingle. A więc w ramach nadrabiania zaległości…

We wtorek z samego rana, spakowawszy torby i zarezerwowawszy sobie nocleg w Killarney, wyruszyliśmy w trasę. Jedzie się głównie autostradą M7 (i potem, już za Limerick, N21 w stronę Tralee) więc trasa jest raczej nudna. Ciekawie robi się pod koniec, już po zjeździe z autostrady – drogi są tam bowiem kręte w każdy poprzek, malownicze widoki odciągają uwagę kierowcy, trzeba się pilnować.

Zakwaterowawszy się na miejscu spędziliśmy resztę wtorku spacerując po Killarney. Miasteczko trochę się kojarzy z dużą nadmorską miejscowością typu Ustka albo Rowy – mnóstwo turystów, na każdym kroku sklepik z pamiątkami albo pocztówkami, temperatura ponad 20 stopni (a więc upał, jak na lokalne warunki). W sumie, popołudnie spędziliśmy głównie wypoczywając po trasie.

W środę zaś od samego rana uderzyliśmy na Dingle. A tam, oprócz pięknych widoków (droga prowadzi wzdłuż wybrzeża, a więc głównie klify, plaże, plaże i klify), rozmaite atrakcje turystyczne. Odwiedziliśmy starą chałupę (ale taką naprawdę starą, chyba jeszcze sprzed naszej ery), a przy niej rezerwat ptaków i fok, odwiedziliśmy aquapark (taki z prawdziwymi rekinami i pingwinami), zajechaliśmy na dwie plaże, kopaliśmy dziury i robiliśmy babki z piasku, dojechaliśmy też na najbardziej za zachód wysunięty kawałek Irlandii (Coumenoole / Slea Head). Narobiliśmy po drodze sporo zdjęć. Odkryłem też na Żoninym srajfonie fajny programik do robienia panoram 360 stopni – może uda mi się za parę dni pochwalić się paroma fajnymi ujęciami, jak tylko się trochę ogarnę jak to w ogóle działa.

W drodze powrotnej, w okolicach godziny piątej po południu, zorientowaliśmy się, że nie uda nam się objechać całego Dingle dookoła (jak zamierzaliśmy) ponieważ północna linia brzegowa jest na tyle kręta, że zrobiłoby się z tego dodatkowe 150km trasy. I to bynajmniej nie po autostradzie tylko po krętych, wąskich, nadmorskich dróżkach – a więc 30-40km/h. A doba ma tylko 24 godziny.

Wróciliśmy do Killarney około ósmej wieczorem. Szybka obiadokolacja i lulu.

We czwartek natomiast trzeba się już było zawijać do domu – zaliczyliśmy jeszcze godzinną przejażdżkę bryczką, między jeziorami, gadając z woźnicą o wszystkim i o niczym (nawiasem mówiąc, lokalny akcent jest dość niezwykły, na początku ciężko się było przestawić ponieważ dublińczycy mówią względnie „normalnym” angielskim, natomiast w Kerry to przypomina bardziej śpiew niż mowę – ale jakoś się dogadywaliśmy, zresztą oni żyją z turystów więc muszą się dogadywać), oglądając biegające swobodnie wielkie stada saren i jeleni i słuchając opowieści o zdarzeniach sprzed setek i tysięcy lat.

A potem to już szybciorem, w drogę, autostrada i po południu już w domu. Po drodze jeszcze zahaczyliśmy o Crag Cave, weszliśmy parędziesiąt metrów pod ziemię, żeby dowiedzieć się, że stalaktyty rosną w tempie około dwóch centymetrów na tysiąc lat, a także, że kiedyś jedyne wejście do jaskini prowadziło pod wodą, ale ponieważ mnóstwo turystów nie umiało pływać, firmy ubezpieczeniowe zaczęły bankrutować i trzeba było wydłubać trasę suchą.

Łącznie zrobiliśmy w te trzy dni około 870 kilometrów. To niedużo, ale i tak czułem się zmęczony samą jazdą. Jednak rozleniwił mnie ten Dublin. Kiedyś nie było dla mnie żadnym wyczynem zrobić trasę Zakopane – Wejherowo bez żadnych przerw, ale to było tak z dziesięć lat temu…

Tak czy siak, fajny urlopik. Zdjęcia (nędzne, ale na bezrybiu…) poniżej.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Urlo♠"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pendragon
Gość

Marzy mi się taka wycieczka w leniwym tempie 🙂 Czy te kaszaloty to z akwarium w Dingle? Nie miałem okoliczności poznać.

Close