Numerki

https://xpil.eu/zxSw7

Nie rozumiem ca艂kiem jak mo偶na nie zachwyca膰 si臋 faktem, 偶e 555 x 666 = 369630

Fascynuje mnie r贸wnie偶 fakt, 偶e 50% ludzko艣ci nie zdaje sobie sprawy z tego, 偶e stanowi po艂ow臋 spo艂ecze艅stwa...

R贸偶ne pere艂ki liczbowe bawi膮 mnie od zawsze. Nie za艣miecam sobie g艂owy 偶adn膮 religi膮, polityk膮 ani sportem, za to mam tam w 艣rodku wieeeelki 艣mietnik numeryczny 馃槈

Oto kilka rzeczy, kt贸re mnie od zawsze fascynowa艂y:

1. Liczby doskona艂e.

To takie liczby naturalne, kt贸re s膮 sum膮 swoich w艂asnych podzielnik贸w (bez nich samych rzecz jasna). Przyk艂ady:

6: dzieli si臋 przez 1, 2 i 3, 1+2+3 = 6

42: dzieli si臋 przez 1, 2, 7, 14 i 21, 1+2+7+14+21 = 42

i tak dalej

Udowodniono, 偶e je偶eli N jest liczb膮 pierwsz膮, oraz \(2^{N-1}\) jest liczb膮 pierwsz膮, w贸wczas \((2^N-1) (2^{N-1})\) jest liczb膮 doskona艂膮.

Kolejna ciekawostka, 偶adna liczba doskona艂a nie jest liczb膮 trapezoidaln膮 (czyli r贸偶nic膮 dw贸ch niekolejnych liczb tr贸jk膮tnych).

呕adna liczba doskona艂a nie dzieli si臋 przez 105.

Wreszcie, nie uda艂o si臋 jeszcze udowodni膰 hipotezy, 偶e nie istniej膮 liczby doskona艂e nieparzyste - aczkolwiek wiadomo, 偶e je偶eli istniej膮, s膮 na pewno wi臋ksze ni偶 \(10^{1500}\) (jedynka z p贸艂tora tysi膮cem zer)

2. Niesko艅czona ilo艣膰 liczb pierwszych.

Liczby pierwsze to takie liczby naturalne, kt贸re dziel膮 si臋 bez reszty wy艂膮cznie przez jeden i przez siebie. Przyk艂ady: 2, 3, 5, 7, 11, 13, 32416190071.

Liczby pierwsze s膮 bardzo wa偶ne w kryptologii, jednak ja dzi艣 nie o tym.

Czy liczb pierwszych jest niesko艅czenie wiele?

Ot贸偶 - tak. Jest na to kilka dowod贸w o r贸偶nym stopniu komplikacji, poni偶ej przedstawiam sw贸j ulubiony:

Dow贸d nie wprost.

Teza: Istnieje najwi臋ksza liczba pierwsza (logiczne, skoro liczb pierwszych jest sko艅czona ilo艣膰, kt贸ra艣 musi by膰 najwi臋ksza). Nazwijmy j膮 N.

Lemat: Iloczyn dowolnej ilo艣ci r贸偶nych liczb pierwszych, zwi臋kszony o jedynk臋, nie dzieli si臋 przez 偶adn膮 z mno偶onych liczb. Przyk艂ad: 2x3+1=7, 7 nie dzieli si臋 ani przez 2 ani przez 3. Inny przyk艂ad: 3x5x7+1=106, 106 nie dzieli si臋 przez 3, 5, ani 7.

Dow贸d lematu: a poguglaj sobie.

Czyli, skoro ten iloczyn nie dzieli si臋 przez 偶adn膮 z mno偶onych liczb, to albo sam jest liczb膮 pierwsz膮 (7 w przyk艂adzie powy偶ej), albo jest liczb膮 z艂o偶on膮, maj膮c膮 podzielniki pierwsze inne ni偶 liczby bior膮ce udzia艂 w mno偶eniu (106 powy偶ej dzieli si臋 przez 2 i przez 53, obydwie s膮 liczbami pierwszymi, ale nie bra艂y udzia艂u w mno偶eniu).

Zgoda?

Zgoda! Jedziemy dalej: skoro istnieje najwi臋ksza liczba pierwsza N, we藕my wszystkie liczby pierwsze mniejsze b膮d藕 r贸wne N i przemn贸偶my je przez siebie, a nast臋pnie do wyniku mno偶enia dodajmy jedynk臋. W wyniku otrzymamy liczb臋 X, kt贸ra 1. na pewno nie dzieli si臋 przez 偶adn膮 liczb臋 spo艣r贸d tych mno偶onych oraz 2. jest albo pierwsza, albo ma podzielniki pierwsze spoza zbioru liczb bior膮cych udzia艂 w mno偶eniu. Oczywistym jest r贸wnie偶, 偶e X > N. St膮d wida膰 od razu, 偶e albo X albo kt贸ry艣 z jej podzielnik贸w jest liczb膮 pierwsz膮 wi臋ksz膮 od N, co przeczy tezie. Czyli, nie ma najwi臋kszej liczby pierwszej. Liczb pierwszych jest wi臋c niesko艅czenie wiele.

3. Zbiory g臋ste.

Zbi贸r g臋sty to taki zbi贸r, w kt贸rym mi臋dzy dwoma dowolnymi (r贸偶nymi) elementami znajduje si臋 co najmniej jeden element z tego samego zbioru. Przyk艂ad: liczby rzeczywiste. Mi臋dzy dwiema dowolnymi liczbami rzeczywistymi, niewa偶ne jak blisko siebie si臋 one znajduj膮, zawsze znajdzie si臋 przynajmniej jedna (a de facto niesko艅cznie wiele) liczba rzeczywista.

Co w tym ciekawego? No, na razie nic. Ale teraz zagadka: czy istniej膮 takie dwa zbiory liczb A i B, kt贸re s膮 g臋ste, roz艂膮czne (a wi臋c 偶aden element ze zbioru A nie nale偶y do zbioru B i vice versa), a jednocze艣nie maj膮 t臋 w艂a艣ciwo艣膰, 偶e mi臋dzy dowolnymi dwoma r贸偶nymi elementami zbioru A znajduje si臋 co najmniej jeden element zbioru B i vice versa?

Na poz贸r - niemo偶liwe. A jednak: A jest zbiorem liczb wymiernych, a B - niewymiernych. Bingo...

4. Zagadka z homeomorficzno艣ci.

Otoczeniem figury nazywamy zbi贸r wszystkich element贸w przestrzeni nienale偶膮cych do tej figury. Innymi s艂owy, otoczeniem kwadratu jest ca艂a p艂aszczyzna z "dziur膮" w miejscu tego kwadratu, otoczeniem punktu jednowymiarowego s膮 dwie p贸艂proste otwarte a otoczeniem sto偶ka jest ca艂a przestrze艅 z wyci臋t膮 "dziur膮" w miejscu tego sto偶ka.

Dodajmy jeszcze poj臋cie homeomorficzno艣ci: dwie figury s膮 homeomorficzne, je偶eli da si臋 przekszta艂ci膰 jedn膮 w drug膮 bez rozrywania ani sklejania. Na przyk艂ad, kula jest homeomorficzna z walcem, tr贸jk膮t z ko艂em a okr膮g z brzegiem kwadratu.

No i teraz zagadka: czy istnieje bry艂a, kt贸ra jest homeomorficzna z kul膮, ale kt贸rej otoczenie nie jest homeomorficzne z otoczeniem kuli?

Z pozoru odpowied藕 wydaje si臋 prosta: nie ma, no przecie偶 si臋 nie da.

A tymczasem jest: rogata sfera Alexandera. Ha!

5. Liczb ca艂kowitych jest tyle samo co liczb naturalnych.

Tak! Wydawa膰 by si臋 mog艂o, 偶e liczb ca艂kowitych jest dwa razy wi臋cej ni偶 liczb naturalnych (przecie偶 naturalne s膮 podzbiorem ca艂kowitych, a do tego dochodz膮 jeszcze wszystkie ca艂kowite ujemne). A jednak jest ich dok艂adnie tyle samo.

Udowodnimy to po hotelarsku.

Niech b臋dzie hotel z niesko艅czon膮 ilo艣ci膮 pokoi, ponumerowanych za pomoc膮 wszystkich liczb naturalnych. 1, 2, 3, 4... i tak dalej a偶 do niesko艅czono艣ci. Niech w ka偶dym pokoju mieszka dok艂adnie jedna liczba naturalna, taka sama jak numer pokoju. I teraz do hotelu przyje偶d偶a wycieczka liczb ca艂kowitych ujemnych (-1,-2,-3...) i trzeba je jako艣 ulokowa膰. Co si臋 wi臋c robi? Ano, przeprowadza si臋 wszystkie obecnie mieszkaj膮ce liczby naturalne n do pokoj贸w 2n (czyli, jedynk臋 do dw贸jki, dw贸jk臋 do czw贸rki, tr贸jk臋 do sz贸stki, czw贸rk臋 do 贸semki i tak dalej a偶 do niesko艅czono艣ci). W ten spos贸b zwalniaj膮 si臋 wszystkie pokoje o numerach nieparzystych, do kt贸rych mog膮 si臋 teraz spokojnie wprowadzi膰 nasi ujemni go艣cie. Czy zwi臋kszyli艣my ilo艣膰 pokoj贸w w hotelu? Nie! Czyli zbiory te s膮 r贸wnoliczne. (Co z zerem, zapytacie? A cholera wie, siedzi na si艂owni albo dorabia na recepcji...)

6. 142857
Liczba ta ma ciekaw膮 w艂a艣ciwo艣膰:

1 x 142857 = 142857
2 x 142857 = 285714
3 x 142857 = 428571
4 x 142857 = 571428
5 x 142857 = 714285
6 x 142857 = 857142

Ech, a to dopiero wierzcho艂ek g贸ry lodowej. O liczbach mog臋 d艂uuugo 馃槈

Dobranoc!

https://xpil.eu/zxSw7

2 komentarze

  1. hmm nie skuma艂em tematu nr 5. Przecie偶 do hotelu przysz艂a tylko po艂owa liczb ca艂kowitych (a skoro ujemne to mo偶na nawet rzec, 偶e mniejsza po艂owa).

    1. Tak. Ale zanim przysz艂y, hotel by艂 ju偶 zape艂niony w 100%. A mimo to wszyscy nowi si臋 zmie艣cili bez powi臋kszania hotelu.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Je偶eli chcesz do komentarza wstawi膰 kod, u偶yj sk艂adni:
[code]
tutaj wstaw sw贸j kod
[/code]

Je偶eli zrobisz liter贸wk臋 lub zmienisz zdanie, mo偶esz edytowa膰 komentarz po jego zatwierdzeniu.