Moja trucizna codzienna: Influence

https://xpil.eu/GTGBt

Dzi艣 odkurzam troszk臋 ju偶 zaro艣ni臋ty paj臋czynami temat gier na Androida. Tym razem pad艂o na ca艂kiem 艂ebsk膮 gr臋 o wdzi臋cznie d藕wi臋cz膮cej nazwie "Influence".

Czyli po naszemu - wp艂yw.

Gra odbywa si臋 na planszy o strukturze plastra miodu, z tym, 偶e sze艣ciok膮tne pola s膮 od siebie nieco oddalone oraz po艂膮czone za pomoc膮 linii biegn膮cych od wierzcho艂ka do wierzcho艂ka. Zilustrujmy to mo偶e lepiej ilustrowan膮 iluistracj膮:

2015-07-09 22.58.31

Jak wida膰, nie za wiele tu wida膰. Ale troch臋 wida膰. Ca艂kiem, jak z Harimatis z "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra".

Gra jest banalnie prosta, je艣li chodzi o regu艂y, natomiast - podobnie jak wiele innych banalnie prostych gier, ca艂kiem skomplikowana w kwestii strategii.

Ka偶dy ruch w grze Influence sk艂ada si臋 z dw贸ch faz. W fazie pierwszej powi臋kszamy swoje terytorium, wskazuj膮c najpierw na pole z naszym pionkiem (z liczb膮 wi臋ksz膮 od jedynki), a nast臋pnie na pole z nim s膮siaduj膮ce (a wi臋c, po艂膮czone lini膮). Je偶eli na owym s膮siaduj膮cym polu nic nie ma, nasz pionek w臋druje na owo pole z liczb膮 o jeden mniejsz膮. A na polu, z kt贸rego rozpocz膮艂 ruch, pozostaje jedynka.

Je偶eli natomiast na polu docelowym znajduje si臋 ju偶 pionek przeciwnika, w贸wczas s膮 dwie mo偶liwo艣ci: albo nasz pionek wygra z tamtym, albo przegra. W efekcie pionek przeciwnika zamieni si臋 w nasz, albo si臋 nie zamieni.

I teraz najciekawsze: nie mam bladego poj臋cia, na jakiej zasadzie nast臋puje wyliczenie, czy pionek przeciwnika zostanie przez nas pokonany, czy nie. Zale偶y to bowiem nie tylko od liczb na obydwu pionkach, ale te偶 chyba od ich kolor贸w, ilo艣ci pionk贸w z nimi s膮siaduj膮cych, kierunku wiatru, ilo艣ci opad贸w deszczu oraz orientacji politycznej {tu wpisa膰 dowolnie wybrane imi臋}.

W zwi膮zku z powy偶szym gra si臋 troch臋 nieprzewidywalnie, ale wbrew pozorom ca艂kiem przyjemnie.

Aha, w艂a艣nie, nie doko艅czy艂em. Po zako艅czeniu pierwszej fazy ruchu, kiedy ju偶 powi臋kszyli艣my nasze terytorium i nie mamy 偶adnych p贸l z liczbami wi臋kszymi od jedynki, takich, kt贸e s膮siadowa艂yby z pustymi polami lub z pionkami przeciwnika, nast臋puje faza druga: dodajemy tyle jedynek do naszych p贸l, ile mamy aktualnie p贸l.

To mo偶e jeszcze raz. Za艂贸偶my, 偶e mamy dwa pola, obydwa z jedynkami. Mo偶emy albo doda膰 do jednego z nich jedynk臋 i do drugiego te偶 jedynk臋, albo do jednego z nich dwie jedynki. W efekcie albo b臋dziemy mie膰 dwa i dwa, albo jeden i trzy. Tr贸jk臋 (w kolejnym ruchu) b臋dziemy mogli "rozmno偶y膰" na dwa puste pola, uzyskuj膮c 艂膮cznie cztery jedynki. I wtedy mo偶emy albo powi臋kszy膰 a偶d膮 z tych jedynek do dw贸jki, albo tylko jedn膮 z nich - do pi膮tki, albo na przyk艂ad zrobi膰 1-2-2-3, albo 1-1-2-4 i tak dalej.

Do艂贸偶my to tego opcj臋 "mg艂a" (wida膰 tylko najbli偶sze nam pola, zamiast ca艂ej planszy), kilka wielko艣ci plansz, publiczne rankingi oraz r贸偶ne poziomy trudno艣ci przeciwnik贸w komputerowych (mo偶e ich by膰 maksymalnie czterech) i nagle si臋 okazuje, 偶e mamy do czynienia z ca艂kiem wci膮gaj膮c膮 gr膮.

Bardzo polecam.

Link do gry: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teremok.influence

https://xpil.eu/GTGBt

2 komentarze

  1. Gra jest fajna, ale tylko do momentu, kiedy odkryje si臋聽strategi臋聽gwarantuj膮c膮聽wygran膮. Potem szybko si臋聽nudzi.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Je偶eli chcesz do komentarza wstawi膰 kod, u偶yj sk艂adni:
[code]
tutaj wstaw sw贸j kod
[/code]

Je偶eli zrobisz liter贸wk臋 lub zmienisz zdanie, mo偶esz edytowa膰 komentarz po jego zatwierdzeniu.