QuiteRSS: recenzja aplikacji

Technologią RSS zainteresowałem się na długo przed… no przed. Po prostu przed. RSS był “od zawsze”. To jeden z moich prywatnych filarów informacjonośnych: przez RSS subskrybuję setki blogów, w tym również perełki typu HackerNews czy XKCD. Dzięki w miarę dobrze zrobionej standaryzacji, RSS jest naprawdę uniwersalny, ma też tę zaletę, że jest pasywny: nie pcha nam się z powiadomieniami na ekrany smartfonów ani w skrzynki pocztowe, tylko czeka aż tam sami zajrzymy.

Od dawna (a konkretniej: od czasu kiedy wielki G ubił Readera) używam w celu czytania RSS-ów serwisu NewsBlur, o którym zresztą już tu wiele razy pisałem. Ostatnio jednak doszedłem do wniosku, że być może nie potrzebuję płatnej (24 dolary rocznie, nie majątek, ale jednak) machiny do czytania RSS-ów, skoro są równie dobre rozwiązania darmowe. Pogmerałem trochę i odkryłem QuiteRSS, aplikację na komputery PC, zgodną ze wszystkimi głównymi systemami operacyjnymi, niedużą, bardzo zgrabnie zrobioną i darmową.

Co mi się w QuiteRSS podoba?

Czyta wszystkie możliwe warianty RSS / ATOM, pozwala na organizowanie newsów w foldery, etykiety, kolory, gwiazdki i co tam jeszcze, ma zaawansowane filtry, jest “inteligentny” podczas dodawania nowych kanałów (potrafi sprawnie przeszukać stronę pod kątem obecności RSS / ATOM i wyłuskać niezbędne dane), ma wbudowaną przeglądarkę www z domyślnie włączonym AdBlockiem. Siedzi sobie cichutko w tacce systemowej, wyświetlając liczbę nieprzeczytanych newsów białą czcionką na zielonym tle.

Kilka screenów z aplikacji:

Używam QuiteRSS od mniej więcej tygodnia (piszę ten tekst 11 lutego, nie wiem jeszcze kiedy się pojawi na blogu) i jestem zeń bardzo zadowolony. Jedyne czego mi tu trochę brakuje to publikowanie wybranych kanałów w postaci osobnego kanału wychodzącego w świat, no ale to już by wymagało lokalnego serwera albo jakiejś chmury, czyli wyjścia poza zakres podstawowych funkcji czytnika RSS. Nie można mieć wszystkiego.

Podsumowując – polecam.

Zapisz się
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
9
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x