Zonk!

https://xpil.eu/Hqanb

Gra jest stara jak telewizja. Wybieram jedn膮 z trzech bramek, licz膮c, 偶e w艂a艣nie w niej聽jest auto. W tym momencie prowadz膮cy, zamiast odkry膰 wybran膮 bramk臋, proponuje nast臋puj膮cy uk艂ad: on odkryje inn膮 bramk臋, pust膮, a ja b臋d臋 m贸g艂 zdecydowa膰, czy pozostaj臋 przy swojej oryginalnie wybranej bramce, czy mo偶e chc臋 zmieni膰 sw贸j wyb贸r.

Tok my艣lenia wi臋kszo艣ci ludzi jest, pi x oko, nast臋puj膮cy:

"Skoro prowadz膮cy wyeliminowa艂 jedn膮 bramk臋, pozosta艂y dwie. Z dw贸ch bramek mam 50% szans na wygran膮, a wi臋c nie ma r贸偶nicy, czy po wyeliminowaniu jednej bramki przez prowadz膮cego zmieni臋 sw贸j wyb贸r, czy nie. Na pewno ca艂a ta operacja na na celu jedynie odwr贸cenie mojej uwagi. Na pewno wybra艂em wygrywaj膮c膮 bramk臋 na samym pocz膮tku, wi臋c teraz oni chc膮, 偶ebym zmieni艂 swoj膮 decyzj臋 - i przegra艂. Pierdziel臋, zostaj臋 przy swoim. I tak jest fifty-fifty."

Tymczasem prawda jest - jak to cz臋sto bywa - ca艂kiem sprzeczna z intuicj膮. Ale tak to ju偶 jest z rachunkiem prawdopodobie艅stwa. Ca艂kiem jak w tej zagadce o urodzinach.

Czemu tak?

A temu, 偶e po wyeliminowaniu pustej bramki przez prowadz膮cego, powinni艣my niezw艂ocznie skorzysta膰 z okazji i zmieni膰 nasz wyb贸r. Dzi臋ki temu podwajamy nasze szanse na wygran膮.

Jak to mo偶liwe?

Wyja艣nie艅 jest kilka. Oto jedno - to, kt贸re do mnie osobi艣cie trafia najlepiej.

Za艂贸偶my, 偶e bramki oznaczone s膮 literami A, B i C. Za艂贸偶my, 偶e na pocz膮tku wytypowali艣my bramk臋 A. Tym samym podzielili艣my bramki na dwie grupy: w jednej grupie s膮 bramki, kt贸rych nie wybrali艣my (czyli B i C), a w drugiej - bramka, kt贸r膮 wybrali艣my (czyli A).

Szansa, 偶e wybrali艣my wygrywaj膮c膮 bramk臋 wynosi 1:3.

Szansa, 偶e bramka wygrywaj膮ca znajduje si臋 w drugiej grupie (czyli w艣r贸d bramek B, C) wynosi 2:3.

Innymi s艂owy, gdyby艣my mogli wybra膰 dwie bramki, zamiast jednej, mieliby艣my 2/3 szans na wygran膮. Ale mo偶emy wybra膰 tylko jedna bramk臋, wi臋c mamy tylko 1/3 szansy.

A tu nagle okazuje si臋, 偶e z tej "lepszej" grupy bramek, tej, kt贸rej nie wybrali艣my, a kt贸ra ma 2/3 szans na wygran膮, prowadz膮cy wyeliminowa艂 jedn膮 bramk臋 pust膮 - i da艂 nam mo偶liwo艣膰 zmiany zdania.

Kr贸tko m贸wi膮c,聽prowadz膮cy da艂 nam mo偶liwo艣膰 wybrania grupy dw贸ch bramek, a dodatkowo jeszcze wyeliminowa艂 z tej grupy bramk臋 przegrywaj膮c膮. By艂oby g艂upot膮 nie skorzysta膰 z takiej szansy.

Oczywi艣cie powy偶sze rozwa偶ania s膮 prawdziwe tylko w sytuacji, kiedy telewizja gra uczciwie. Bo przecie偶 mo偶e by膰 te偶 tak, 偶e prowadz膮cy NIE da mo偶liwo艣ci zmiany bramki. I mo偶e by膰 tak, 偶e b臋dzie to uzale偶nione od tego, czy za pierwszym razem wybrali艣my bramk臋 zwyci臋sk膮, czy nie...

https://xpil.eu/Hqanb

3 komentarze

  1. Ma toto swoj膮 nazw臋 – polskie has艂o w Wikipedii nosi tytu艂 „Paradoks Monty Halla” i jest s艂abo przekonuj膮ce. a odpowiednik angielskoj臋zyczny jest jeszcze bardziej rozbudowany i zagmatwany 馃槈

    C贸偶 to jest „uczciwie” w tym kontek艣cie? Wykorzystywanie nier贸wnowagi informacyjnej? E, drobiazg. Trzeba zobaczy膰 par臋 odcink贸w „Gry w ciemno” (archiwalne lec膮 na ATM Rozrywka) – to jest dopiero jazda bez trzymanki, a Krzysztof Ibisz w roli Mefistofelesa jest absolutnie wspania艂y.

    1. Dzi臋ki. Jeste艣 drug膮 osob膮, kt贸ra zg艂asza mi problem z czcionk膮 (bo u mnie, oczywi艣cie, problemu nie wida膰 i wszystko wygl膮da 艂adnie). Z braku czasu wrzuci艂em tylko ma艂膮 poprawk臋 w CSS, mo偶e pomo偶e. A jak nie pomo偶e, to si臋 dzi艣 wieczorem solidniej wgryz臋 w temat.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Je偶eli chcesz do komentarza wstawi膰 kod, u偶yj sk艂adni:
[code]
tutaj wstaw sw贸j kod
[/code]

Je偶eli zrobisz liter贸wk臋 lub zmienisz zdanie, mo偶esz edytowa膰 komentarz po jego zatwierdzeniu.