Tym razem kr贸ciutka recenzja interesuj膮cej gry planszowej, na kt贸r膮 nam贸wi艂 mnie niedawno znajomy maniak gier planszowych. Chodzi o gr臋 "Can't Stop" - czyli po naszemu "Nie zatrzymuj si臋" (albo raczej "Nie wolno si臋 zatrzymywa膰", ale wiadomo, czym d艂u偶sza nazwa gry tym wi臋ksza szansa, 偶e zostanie ona zas艂oni臋ta innymi pude艂kami, wi臋c pozosta艅my przy nazwie angielskoj臋zycznej).
Can't Stop to gra z du偶ym elementem losowym, ale jednocze艣nie nie pozbawiona znamion gry strategicznej. Zasady s膮 do b贸lu proste, do opanowania w jakie艣 30 sekund.
Plansza sk艂ada si臋 z jedenastu prostych linii, le偶膮cych r贸wnolegle obok siebie, ponumerowanych od 2 do 12. Ka偶da z linii jest podzielona na pola. Liczba p贸l w linii jest r贸偶na w zale偶no艣ci od numeru linii: najd艂u偶sza, 艣rodkowa linia, oznaczona numerem 7, ma 13 p贸l, dwie s膮siednie, oznaczone numerami 6 i 8, maj膮 po 11 p贸l, kolejne, numer 5 i 9, po 9 p贸l, nast臋pne 4 i 10 po 7 p贸l, linie 3 i 11 maj膮 po 5 p贸l wreszcie najkr贸tsze skrajne linie nr 2 i 12 - po 3 pola. Gra jest dla 2-4 graczy. Opr贸cz planszy potrzebujemy jeszcze czterech sze艣ciennych ko艣ci do gry oraz pionk贸w: po jedena艣cie dla ka偶dego gracza oraz trzy pionki neutralne (dob贸r kolor贸w nie ma znaczenia, wa偶ne jest, 偶eby by艂y r贸偶ne kolory dla ka偶dego gracza plus jeden neutralny).
Celem gry jest zdobycie przez kt贸rego艣 z graczy trzech linii, poprzez ustawienie swojego pionka na ko艅cu ka偶dej z nich (w zale偶no艣ci od liczby graczy oraz wersji instrukcji, liczba linii potrzebnych do zwyci臋stwa mo偶e si臋 nieco r贸偶ni膰 od tr贸jki).
Na pocz膮tku gry gracze ustawiaj膮 swoje pionki obok pocz膮tkowego pola ka偶dej linii. Pionki neutralne pozostaj膮 z boku - b臋d膮 one potrzebne ka偶demu z graczy podczas wykonywania ruchu.
W ka偶dej rundzie gracz rzuca czterema ko艣膰mi, nast臋pnie dzieli je (wed艂ug w艂asnego uznania) na dwie grupy po dwie ko艣ci, sumuje oczka w ka偶dej grupie (b臋d膮 to dwie liczby mi臋dzy 2 a 12 - ewentualnie jedna, ta sama liczba, dwukrotnie) a nast臋pnie ustawia pionki neutralne o jedno pole przed pionkami w艂asnego koloru, w liniach odpowiadaj膮cym wybranym sumom. W przypadku pierwszego ruchu w danej linii gracz po prostu ustawia pionek neutralny na pocz膮tku tej linii. Je偶eli liczba wynikaj膮ca z podzia艂u ko艣ci wyst臋puje dwukrotnie (dajmy na to, gracz wyrzuci艂 3,4,5,6 i postanowi艂 podzieli膰 je na 3+6 oraz 4+5), pionek neutralny przesuwa si臋 po danej linii (tu: dziewi膮tej) o dwa pola (ewentualnie, gracz ustawia pionek neutralny na DRUGIM polu danej linii a nie na pierwszym).
Nast臋pnie gracz mo偶e zadeklarowa膰 STOP, zast膮pi膰 pionki neutralne w艂asnymi i przekaza膰 ko艣ci przeciwnikowi. b膮d藕 te偶 zagra膰 ponownie (a wi臋c, rzut czterema ko艣膰mi, podzia艂 na dwie grupy, wyb贸r linii i przesuni臋cie (b膮d藕 dostawienie w nowej linii) pionka neutralnego o jedno pole do przodu).
Je偶eli jednak po kolejnym rzucie czterema kostkami nie uda si臋 dostawi膰 b膮d藕 przesun膮膰 偶adnego pionka na planszy (dajmy na to, wszystkie trzy pionki neutralne s膮 ju偶 w grze, w liniach 3, 5 i 7, a gracz wyrzuci艂 2, 4, 6 i 6), gracz traci kolejk臋, a pionki neutralne s膮 zdejmowane z planszy (innymi s艂owy, gracz "traci" wszystkie ruchy, jakie wykona艂 w danej rundzie).
Tym samym kluczowym zagadnieniem tutaj jest: kiedy przesta膰? Skoro tak dobrze "偶re", mo偶e warto zaryzykowa膰 jeszcze jedn膮 rund臋? A mo偶e jednak nie? Hmmm.
Istniej膮 r贸wnie偶 r贸偶ne warianty gry: wersja z przeskakiwaniem, polegaj膮ca na tym, 偶e je偶eli mamy przesun膮膰 sw贸j pionek o jedno pole do przodu, a na tym polu stoi ju偶 pionek przeciwnika, przeskakujemy go (zamiast stawia膰 sw贸j obok). To znacznie przyspiesza gr臋. Z kolei wariant z blokowaniem polega na tym, 偶e je偶eli w trakcie naszej rundy jakikolwiek pionek neutralny znajduje si臋 przed pionkiem przeciwnika, nie wolno nam zadeklarowa膰 STOP (ten wariant jest nieco bardziej czasoch艂onny, strategia polega na wczesnym "z艂apaniu" jak najwi臋kszej ilo艣ci r贸wnoleg艂ych linii zamiast wyrywania "sprintem" do przodu na pojedynczej linii).
Podsumowuj膮c: gra jest szybka (rozgrywka trwa 艣rednio 10-15 minut w wariancie standardowym), prosta ("rzuci膰 - nie rzuci膰?" oraz "kt贸re kolumny?" to jedyne decyzje, kt贸re trzeba podj膮膰) i przyjemna - o ile oczywi艣cie nie gramy z kim艣 o dom albo samoch贸d :]
Je偶eli kto艣 chce spr贸bowa膰, wersja online jest dost臋pna na serwerach Yucata, BoardGameGeek i BoardGameArena
P.S. Niedawno trafi艂em na inn膮 recenzj臋 tej gry, pisan膮 przez "zawodowca". Polecam: http://www.gamesfanatic.pl/2013/11/19/cant-stop-czar-starych-gier/
ja bym raczej przet艂umaczy艂 t膮 gr臋 jako “nie potrafi臋 si臋 zatrzyma膰”