Nie znam niemieckiego. Pochodz臋 z kraju s膮siaduj膮cego z Niemcami, ale jako艣 nigdy nie by艂o dobrej okazji, 偶eby si臋 tym j臋zykiem zainteresowa膰.
Albo inaczej: by艂a, ale w niew艂a艣ciwym czasie. Przytrafi艂o mi si臋 swego czasu na studiach w Wojskowej Akademii Technicznej ucz臋szcza膰聽przez trzy miesi膮ce na ko艅c贸wk臋 ostatniego semestru j臋zyka niemieckiego. Poniewa偶 jednak nikt nie bra艂 tych zaj臋膰 na serio, a tak偶e, poniewa偶 by艂y to zaledwie trzy miesi膮ce, mo偶e po godzinie tygodniowo, za wiele stamt膮d nie wynios艂em, poza s艂ab膮 tr贸jk膮 w indeksie.
Niemiecki nie podoba mi si臋 za bardzo, bo ma - przynajmniej w moich uszach - brzmienie w艂a艣ciwe dla treser贸w ci臋偶szej zwierzyny. Kojarzy si臋 z k膮tami prostymi, baczno艣膰-spocznij oraz og贸lnie rozumian膮 musztr膮. Kompletne przeciwie艅stwo takiego na przyk艂ad rosyjskiego czy francuskiego...
Niemniej jednak zostawi臋 tytu艂 dzisiejszego wpisu w oryginale, albowiem stamt膮d (tzn.聽z Niemiec) pochodzi gra, o kt贸rej dzi艣 kr贸ciutko napisz臋 po tym zdecydowanie zbyt d艂ugim wst臋pie.
Kr贸ciutko, bo gry jeszcze nie ma 馃槈 Jest w planach, b臋dzie mo偶na j膮 kupi膰 ju偶 nied艂ugo, p贸ki co tylko si臋 o niej plotkuje w kuluarach plansz贸wkowej blogerii.
Ja si臋 do plansz贸wkowej blogerii nie zaliczam, ale mam tam swoj膮 wtyczk臋...
Chc臋 o tej grze napisa膰 g艂贸wnie ze wzgl臋du na polskie t艂umaczenie. Ot贸偶 niemieck膮 nazw臋 Pi mal Pflaumen ("Pi razy 艣liwki") przet艂umaczono na polski jako: "Gra ze 艣liwk膮 na ok艂adce i liczb膮 Pi w tle".
Nazwa troch臋 jakby przyd艂uga, ale je偶eli przyjrzymy si臋 pude艂ku...
... to faktycznie zauwa偶ymy na nim rysunek 艣liwki, a w tle cyfry Pi. Osobi艣cie bardzo mi taki rodzaj humoru odpowiada 馃槈
Podobno w grze s膮 dwie postaci: jedn膮 z nich jest jaka艣 s艂ynna pani botanik (niestety, nie pami臋tam w tej chwili nazwiska, a jestem zbyt leniwy, 偶eby zasi臋gn膮膰 porady wujka Gugla, chocia偶 pewnie zaj臋艂oby mi to mniej czasu, ni偶 napisanie tego zdania), a drug膮 Jego Matematyczno艣膰 Leonard Euler, czyli jedna z najwa偶niejszych postaci w historii matematyki. Podobno jedyny por贸wnywalnie聽"p艂odny" naukowo matematyk, jakiego widzia艂 艣wiat, to Paul Erd艖s, kt贸ry nawiasem m贸wi膮c te偶 jest regularnym go艣ciem na tym blogu, ale ja nie o tym teraz chcia艂em.
Zaraz, o czym ja...
A, w艂a艣nie. Podobno Euler udowodni艂 tyle r贸偶nych wa偶nych matematycznych twierdze艅, a tak偶e wprowadzi艂 tyle wsp贸艂cze艣nie u偶ywanych operator贸w, termin贸w i element贸w notacji matematycznej, 偶e gdyby to wszystko uczciwie ponazywa膰, okaza艂oby si臋, 偶e wi臋kszo艣膰 element贸w wsp贸艂czesnej matematyki powinna nosi膰 jego nazwisko 馃槈
Wracaj膮c za艣 do gry - poczekajmy jeszcze par臋 tygodni, g贸ra miesi臋cy, i zobaczmy, co to za cudo jest.
Tymczasem - dobranoc.
W grze akurat postaci jest jak na lekarstwo – raptem jeden pies (w dw贸ch wersjach) 馃檪
Pani botanik i Euler stanowi膮 tylko t艂o tematyczne do gry. Na dodatek podobno byli spokrewnieni.
O, mo偶esz w wolnej chwili rzuci膰 jakim艣 pikantnym strzeg… szczy… detalem.